szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Quiet Giant

Twilite


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 2011-03-29
 • Wytwórnia: Ampersand Records
 • Dystrybutor: EMI Music
 • Gatunki: Alternatywna
 • Ocena ogólna:

  5 /5
  [5 głosów]

  Oceń:


Album Twilite zatytułowany "Quiet Giant" potwierdza, że rację mieli ci, którzy po cichu szeptali, że ten skromny duet to największa nadzieja polskiej akustycznej piosenki.


Przez ostatni rok zespół zdobywał coraz szersze uznanie, grywając u boku Adama Nowaka i jego Raz Dwa Trzy czy poprzedzając koncerty zagranicznych gwiazd: Jose Gonzaleza i The Whitest Boy Alive. W międzyczasie w zaciszu warmińskiej prowincji rodził się "cichy gigant".

"Quiet Giant" to album, który bez ostentacji, z nieśmiałym wdziękiem łączy to, co dobre na świecie i piękne lokalnie. Popowe harmonie świetnie wybrzmiewają w kameralnej aurze, liryczne brzmienie trąbki (znakomity Maciej Fortuna) i klarnetu pięknie współgrają ze słowiańską melancholią.

Gościnne na albumie polskiego duetu pojawia się Billie Lindahl aka Promise And The Monster - wschodząca gwiazda szwedzkiego neo-folku, znana z nagrań dla wytwórni Jose Gonzaleza - Imperial. "Fire", singiel promujący płytę, spotkał się z dużym odzewem na polskim MySpace, zaś teledysk Polaków trafił też na główne strony serwisu we Francji, Turcji i Grecji. Twilite chwalono już przy pierwszej płycie, jednak z pewną ostrożnością, jakby wszyscy wiedzieli, że najlepsze dopiero nastąpi. Po powrocie z Irlandii Rafał i Paweł mieli więcej czasu i spokoju by zgrać się, popracować nad nowymi kompozycjami, przemyśleć brzmienie. Te piosenki potrzebowały czasu, żeby dojrzeć, urosnąć, nabrać kształtu. Twilite nauczyli się doceniać w muzyce przestrzeń i ciszę, odrzucać dźwięki zbędne. Udowodnili, że można przełożyć swoją wrażliwość na formę pełną emocji a przy tym nienadętą i szlachetnie prostą. Jednym z punktów odniesienia dla tej płyty są bez wątpienia anglosascy bohaterowie akustycznego grania ostatnich lat - Fleet Foxes, Grizzly Bear, Bon Iver a także Jose Gonzalez. Drugim zaś może być odkryte na nowo piękno autorskiej piosenki, w duchu balladowych dokonań choćby Marka Grechuty.

Płyty takiej jak "Quiet Giant" na polskiej scenie nie było od dawna.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!