szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Luminal

Komety


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 2011-04-16
 • Wytwórnia: Jimmy Jazz
 • Dystrybutor: Fonografika
 • Gatunki: Alternatywna
 • Ocena ogólna:

  3.67 /5
  [9 głosów]

  Oceń:


Po koncertowym albumie "Złoto Azteków" Komety powracają z kwietniowym wydawnictwem "Luminal" z którego znane są single "Osiemnaste urodziny" i "Mogłem być tobą".”Nie chcemy stać w miejscu i do końca życia nagrywać różnych wersji tej samej płyty” deklarował lider warszawskich Komet, kiedy dwa lata po rewelacyjnym debiucie z 2003 roku zespół zapowiadał swój kolejny album. Wydana wówczas płyta „Via Ardiente” przysporzyła Kometom rzeszę nowych fanów w Polsce i zagranicą, a w oczach muzycznych ekspertów wywindowała grupę do rangi jednego z najbardziej wartościowych i intrygujących zjawisk na polskiej scenie rock’n’rollowej.

Muzycy dowodzeni przez Lesława dowiedli nie raz, że Komety są godnym kontynuatorem misji jaką zapoczątkowała swoją muzyczną rewoltą kultowa Partia, do dzisiaj stawiana za wzór przekraczania stylistycznych granic i łamania skostniałych, muzycznych schematów. Fascynacja rock’n’rollową tradycją jest dla Komet pożywką, dzięki której pękają kolejne bariery stylów, a każdy następny album do chwili premiery jest intrygującą tajemnicą. Jej odsłonięcie jest zawsze dla słuchacza nie mniej intrygującym doznaniem. Muzycy jeszcze nigdy nie zawiedli swoich fanów i także tym razem zapowiadają muzyczna ucztę.


KARTA UTWORU: "MOGŁEM BYĆ TOBĄ"


Choć przez niemal dekadę działalności Komety dorobiły się sześciu albumów to deklaracje Lesława są niezmiennie aktualne, a każda z płyt stanowi odrębną wartość i kolejny krok w pochodzie do serc fanów i krytyków muzycznych.

„Integralnym elementem twórczości Partii i Komet była zawsze obsesyjna fascynacja popkulturą, szczególnie tą z lat 50. i 60., ale z perspektywy warszawskiej ulicy. Jednak największym źródłem inspiracji jest popkultura polska” – ten głos Lesława nadal brzmi głośno, a najnowszy album Komet zatytułowany „Luminal” będzie tego najlepszym dowodem.

Wysiłek jaki muzycy włożyli aby na nowej płycie uzyskać niepowtarzalny efekt brzmieniowy nie poszedł na marne. Sesja nagraniowa do albumu „Luminal” trwała z przerwami 2 lata, a efektem jest 11 premierowych kompozycji, które zespół rejestrował w renomowanych warszawskich studiach: Serakos, LWW i Kontrabanda. Poza Kometami w nagraniu płyty uczestniczyło 13 zaproszonych muzyków, w tym kwartet smyczkowy i sekcja dęta.

Skala przedsięwzięcia od strony realizacyjnej wydaje się nieporównywalna z dotychczasowymi dokonaniami zespołu podobnie jak nieporównywalny jest przełom, który dokonał się w repertuarze grupy. Fani Komet bez problemu rozpoznają na płycie swoich ulubieńców, ale jak zwykle Lesław zadbał o to aby teraźniejszość Komet nie była jedynie lustrzanym odbiciem przeszłości ... "Obecnie polska piosenka stała się bardzo konserwatywna. Wielu wykonawców ogranicza się do nagrywania kowerów i podąża wyłącznie bezpiecznymi drogami. Wrodzona przekora zachęciła mnie do nagrania płyty odważnej muzycznie, tekstowo i brzmieniowo." – twierdzi lider Komet.

Próbką tego co przynosi nowa płyta są singlowe utwory „Osiemnaste urodziny” i „Mogłem być Tobą” promujące album, doskonale przyjęte przez fanów i prezenterów radiowych, a także przygotowujące grunt pod kolejne nagrania, które ujawni premiera płyty.

Premiera „Luminalu” zaplanowana została na 16 kwietnia. Album wydany zostanie zarówno w formacie CD jak i w wersji winylowej. Na miłośników winylu czeka limitowana seria płyt, w tym 100 krążków na kolorowym – pomarańczowym – winylu utrzymanym w kolorystyce okładki.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!