szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Band On The Run (deluxe edition)

Paul McCartney


 • Nośnik: CD/DVD
 • Data wydania: 2010-11-01
 • Premiera w Polsce: 2010-11-05
 • Wytwórnia: Universal Music TV
 • Dystrybutor: Universal Music Polska
 • Gatunki: Rock
 • Ocena ogólna:

  5 /5
  [2 głosów]

  Oceń:


Płyta „Band On The Run” nagrana przez Paula McCartneya z grupą The Wings miała premierę w grudniu 1973 roku, zdobyła nagrodę Grammy, przyniosła dwa wielkie przeboje – tytułowy „Band On The Run” oraz „Jet” i jest uznawana za największe osiągnięcie artystyczne w karierze Paula McCartneya.


Nad jej wznowieniem czuwał Paul McCartney, a prace nad remasteringiem prowadził w studiach Abbey Road ten sam zespół, który pracował nad restauracją nagrań The Beatles.

„Band On The Run” okazał się tryumfem komercyjnym i artystycznym. Płyta doszła do pierwszych miejsc na listach w Stanach i Wielkiej Brytanii, zdobyła nagrodę Grammy oraz rozeszła się w ponad 7 milionach egzemplarzy. Dziennikarz magazynu Rolling Stone, w recenzji w chwili ukazania się albumu napisał: „To jak dotąd najwspanialsza płyta wydana przez jednego z czterech muzyków tworzących kiedyś The Beatles.”

Powstawanie „Band On The Run” nie obyło się bez wielu przeszkód. Latem 1973 roku Paul McCartney postanowił nagrać album poza granicami Zjednoczonego Królestwa. Sięgnął po listę studiów nagraniowych z całego świata, i wskazał na odległe Lagos w Nigerii. Mniej oczarowani pomysłem nagrywania w Afryce okazali się gitarzysta Henry McCullough i perkusista Denny Seiwell, którzy odeszli z The Wings na kilka dni przed wylotem na Czarny Kontynent. Grupa skurczyła się do tria składającego się z Paula, jego żony Lindy oraz Denny’ego Laine’a (przy projekcie pomagał im inżynier dźwięku Geoff Emerick). Materiał nagrywano między sierpniem i wrześniem 1973 roku (dodatkowych nagrań dokonano w londyńskich studiach Air w październiku 1973 roku). Warunki w nigeryjskim studio były niezwykle trudne. Grupa musiała pracować w olbrzymich upałach, na dodatek skradziono taśmy demo i The Wings musieli zacząć prace od początku, odtwarzając cały materiał z pamięci.

Podstawową wersją jest pojedynczy krążek 1CD Standard zawierający oryginalny materiał, który znalazł się na wydaniu analogowym (9 utworów). Trzypłytowy zestaw Deluxe 2CD i 1DVD został wzbogacony o dodatkowe dziewięć utworów (m.in. singlowym hitem „Helen Wheels”, który nie zmieścił się na dużej płycie), unikatowy materiał filmowy nakręcony na Lagos, reportaż z sesji fotograficznej zdjęcia do słynnej okładki, oryginalne klipy promocyjne ”Band On The Run” oraz program telewizyjny „One Hand Clapping” (zawierający materiał nakręcony w 1974 roku w studiach Abbey Road). Pięknie wydane wydawnictwo zawiera szczegółowy komentarz autorstwa Paula Gambacciniego. Edycja kolekcjonerska Super Deluxe składa się z 4 dysków (3CD i 1DVD), 120 stronicowej książki w twardej oprawie zawierającej wiele nieznanych i niepublikowanych zdjęć autorstwa Lindy McCartney i Clive’a Arrowsmitha, projekty graficzne albumu i singli, pełną historię powstawania płyty oraz wywiad z Paulem i komentarz do każdego z utworów. Edycja Deluxe wzbogacona została o dokument audio dotyczący powstawania „Band On The Run” (oryginalnie przygotowany dla potrzeb edycji wydanej z okazji ćwierćwiecza ukazania się albumu). „Band On The Run” pojawisie takze się również, na dwóch 180 gramowych audiofilskich analogach.

“Band On The Run” inauguruje projekt serii wznowień, który obejmie materiał z 40-letniej kariery solowej McCartneya.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
collins01 [2011-01-07 22:52]

Plyta bezkonkurencyjna
w dorobku Paula.Z intrygujaca okladka,fantastycznie przebojowa.Mozna o niej pisac w samych superlatywach.Ale dlaczego pojechal zrobic to do Lagos,pomimo utraty dwoch muzykow to juz wie chyba tylko Paul

odpowiedz