szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Dudek Bluesy

Irek Dudek


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 2010-05-07
 • Wytwórnia: Agora S.A
 • Gatunki: Blues/Jazz
 • Ocena ogólna:

  3.67 /5
  [6 głosów]

  Oceń:


07 maja do sprzedaży trafi nowa płyta Irka Dudka "Dudek Bluesy". Wydawcą jest Agora S.A.. Do płyty dołączona jest bogato ilustrowana książka, która zawiera m.in. wywiad z Irkiem, teksty piosenek.


To pierwszy od 15 lat bluesowy album tego klasyka gatunku. Przez lata Dudka z bluesowym repertuarem można było usłyszeć wyłącznie na festiwalu "Rawa Blues". Zapis jednego z tych koncertów znalazł się na jedenastopłytowej "Irek Dudek Anthology".

Dudek od lat poszukiwał nowych znaczeń dla bluesa, eksperymentował z big bandem, czego efektem była wydana w latach osiemdziesiątych płyta "Irek Dudek No. 1". Potem Dudek zrealizował nowatorski projekt "Irek Dudek Symphonic Blues", z którym występował na prestiżowych festiwalach w całej Europie.

Od kilku lat Dudek znów koncertuje z Shakin` Dudi, w 2008 roku wydał "Złotą płytę-ciąg dalszy". Tym razem Dudek na nowej płycie łączy bluesa z alternatywą i progresywnym jazzem. Śpiewa, gra na gitarze, harmonijce i skrzypcach. Towarzyszą mu młodzi, progresywni muzycy jazzowi: Arek Skolik (dr), Max Mucha (kontrabas) i Kuba Płużek (fortepian).

Płytę nagrano w nietypowy sposób. Najpierw Irek zagrał na gitarze i zaśpiewał wszystkie utwory. Do takiej bazy, na żywo dogrywali pozostali muzycy. Dzięki temu forma utworów jest żywa i naturalna. "Dudek Bluesy" zawiera 15 kompozycji Dudka z wyrazistymi tekstami Darka Duszy, autora od lat współpracującego z Irkiem i jednocześnie grającego na gitarze w Shakin` Dudi. Tak jak i kompozycje, tak i teksty są różnorodne. Od nostalgicznych, poetyckich po proste, typowo bluesowe.

Dudek interpretuje je z pełnym przekonaniem, udowadniając, że bluesa można (a właściwie trzeba) śpiewać po polsku.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~karolina567 [2010-05-17 23:27]

Co on udowodnił?
Dudek nie musi niczego udowadniać! To, że bluesa można przekonująco śpiewac po polsku udowodnił już 40 lat temu śp. Tadeusz Nalepa. A Sławek Wierzcholski robi to od 20 lat! Dudek niczego nowego nie wymyślił. A doggrywanie sekcji rytmicznej do nagranych wcześniej partii woaklnych czy instrumentalnych to absurd!

odpowiedz