szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

January

Marcin Wasilewski Trio


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 2008-01-21
 • Wytwórnia: ECM
 • Gatunki: Blues/Jazz
 • Ocena ogólna:

  5 /5
  [5 głosów]

  Oceń:


"January" to silna muzyczna wypowiedź wciąż młodego zespołu z bardzo już dużym dorobkiem i album z nadzwyczajnie szeroką gamą repertuarową - grany z zamysłem, pewnie i w skupieniu.


Album jeszcze raz potwierdza, że trio Marcina Wasilewskiego jest jedną z najbardziej wybitnych współczesnych grup jazzowych. Tomasz Stańko, ich przyjaciel i mentor powiedział: „w całej historii polskiego jazzu nigdy nie istniała grupa taka, jak ta. Ci muzycy codziennie mnie zdumiewają. Stają się coraz lepsi.” To dzięki nagraniu Stańki „Soul of Things” z 2001 r. świat usłyszał o Wasilewskim, Kurkiewiczu i Miśkiewiczu. Od tamtej pory towarzyszyli Stańce w trasach koncertowych po Europie i Ameryce. Grali również na jego entuzjastycznie przyjętych płytach “Suspended Night” i “Lontano” odpowiednio z 2003 i 2005 roku.

Marcin Wasilewski i Sławomir Kurkiewicz zaczynali grać razem w 1990 roku, będąc piętnastoletnimi uczniami Szkoły Muzycznej Drugiego Stopnia w Koszalinie. Trio w pierwszym składzie wystartowało rok później. W 1993 roku dołączył perkusista Michał Miśkiewicz i od tego momentu skład pozostał niezmieniony. Pod nazwą Simple Acoustic Trio zdobyli wiele nagród i wydali pięć płyt w małych wytwórniach niezależnych. Ich pierwszą płytą wydaną na rynku międzynarodowym jest “Trio” z 2005 roku. Album natychmiast zdobył nagrodę “Quarterly Prize of the German Record Critics” i został również zauważony przez krytyków w Stanach Zjednoczonych. Jeden z nich, Don Heckman z Los Angeles Times powiedział „wspólnie spędzone lata zaowocowały powstaniem zespołu o całkowicie symbiotycznym przepływie idei twórczych.”

Wydanie Albumu “January” – nagranego w Nowym Jorku z producentem Manfredem Eichlerem na początku 2007 roku niesie za sobą zmianę nazwy tria. Zespół przyjął nazwę Marcin Wasilewski Trio. Muzycy wspólnie uznali, że tria fortepianowe są tradycyjnie już identyfikowane poprzez swoich pianistów. Poza tym Marcin jest głównym kompozytorem zespołu. Na płycie znajdują się 4 utwory jego autorstwa w tym przepiękny, tytułowy “The First Touch”.

Na płycie znalazły się też covery. Za namową producenta, zespół wykonuje kompozycje “Vignette” Gary’ego Peacock’a i “King Korn” Carli Bley, kojarzone z dwoma wielkimi pianistami, odpowiednio Keithem Jarretem i Paulem Bley’em. Wasilewski nie cofa się przed wyzwaniem, a razem ze swoimi kolegami z tria, robią z tej muzyki coś swojego. Trio gra także „Balladynę” Tomasza Stańki, utwór który często wykonują wspólnie koncertując z naszym wielkim artystą. Ponadto na płycie znajdziemy akustycznie zinterpretowaną balladę Prince’a „Dimonds and Pearls” z 1991 roku oraz „Cinema Paradiso” tytułowy temat do filmu Giuseppe Tornatore’a z 1988 roku. Płytę zamyka improwizacja tria “New York 2007”, swobodna ballada powstała w charakterystycznym dla siebie miejscu i czasie.

2008 rok będzie dla muzyków bardzo pracowity. Styczeń zaczynają trasą koncertową po Europie Środkowej.

09.01. Berlin, A-Trane (Niemcy)
11.01. Bielefeld, Bunker Ulmenwall (Niemcy)
12.01. München, Unterfahrt (Niemcy)
13.01. Bern, Bee-Flat (Szwajcaria)
15.01. Zürich, Moods im Schiffbau (Szwajcaria)
16.01. Fürstenfeldbruck, Veranstaltungsforum Fürstenfeld (Niemcy)
18.01. Tübingen, Sudhaus (Niemcy)
19.01. Saalfelden, Kunsthaus Nexus (Austria)

W lutym zespół zaplanował koncerty w Polsce, w tym 15 lutego koncert premierowy otwierający Bielską Zadymkę Jazzową 2008. Planowany jest także przynajmniej jeden koncert w Warszawie.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Michaur [2009-03-14 02:01]

Trio Wasilewskiego to najlepsze trio jakie w życiu słyszałem (a słyszałem naprawdę dużo). Jestem dumny z tego, że są moimi rodakami:-)

odpowiedz