szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Drukqs

Aphex Twin


  • Ocena ogólna:

    3 /5
    [3 głosów]

    Oceń:


Piąty krążek Richarda D. Jamesa wydany pod pseudonimem Aphex Twin. Bez wątpienia nie jest to album prosty w odbiorze - sporo tutaj smutku, nostalgii i melancholii. To jedna z płyt poruszających wyobraźnię!


Już od 10 lat ten wybitny brytyjski artysta zaskakuje nas nowymi brzmieniami, dźwiękami i rytmami. Jego produkcje fascynują i poszerzają muzyczne słowniki o nowe gatunki dźwiękowe. Pozornie uznawany za wykonawcę elektronicznego, Aphex Twin ma dużo więcej do zaoferowania niźli wyłącznie syntetyczne melodie. Świadczy o tym barwna lista wielkich artystów, z którymi Aphex Twin był porównywany: Brian Eno, Debussy, Throbbing Gristle, Peter Greenaway, 4 Hero, Derrick May, Philip Glass, Ennio Morricone, Kraftwerk, Wagner, Jamiroquai, John Cage, My Bloody Valentine, Mozart i inni. Co więcej, każde z owych zestawień z jednej strony jest niezwykle trafne, z drugiej zaś krzywdzące dla muzycznego zjawiska, jakim niewątpliwie jest Aphex Twin. Potwierdza to jego najnowszy, dwupłytowy album zatytułowany "Drukqs" - najbardziej dojrzałe, spójne i niezwykłe dzieło jakie Aphex Twin kiedykolwiek nagrał. Tutaj wszystko może się zdarzyć: awangardowe dźwiękowe eksperymenty sąsiadują z przepięknym, wyciszonymi wręcz klasycznymi kompozycjami, bajkowymi melodiami i popowymi harmoniami.

Dynamiczne, roztańczone utwory przypominają rave’owe produkcje z początku lat 90-tych i jednocześnie niosą ze sobą dźwięki, o których będzie się mówiło przez kilka najbliższych lat. Trudno ogarnąć nowatorstwo nowego dzieła Aphex Twina za pierwszym, drugim i trzecim przesłuchaniem, ale na tym przecież polega prawdziwy geniusz. Od tej pory wszystko będzie porównywane do Richarda D. Jamesa.

Album jest podzielony na dwie części. Na każdej z płyt znajduje się 15 kompozycji. Wszystkie utwory są autorstwa Richarda Davida Jamesa.

  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!