szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Eliza Doolittle

Eliza Doolittle


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 2010-08-23
 • Wytwórnia: Parlophone
 • Dystrybutor: EMI Music Poland
 • Gatunki: Pop
 • Czas: 41:09
 • Ocena ogólna:

  5 /5
  [2 głosów]

  Oceń:


Debiutancki album 21-letniej Elizy Doolittle opowiada o stresach współczesnego życia w wielkim mieście z iście nastoletnią butą, czerpiąc inspiracje z klasycznego popu i soulu. Tutaj prostym, potężnym melodiom towarzyszy brzęcząca perkusja i jazzujące smaczki. Ta płyta pęka w szwach od energii, entuzjazmu i wigoru – podobnie jak jej autorka.


Eliza dorastała w północnolondyńskiej dzielnicy Camden pod okiem ojca-pianisty i śpiewającej mamy. Piosenki pisze od 12 roku życia, a jej niezwykły talent sprawił, że pierwszy kontrakt podpisała już jako 16-latka. Jej kompozycje z czasem rozwinęły się w magiczne kwiaty, którymi są dziś – wspaniałe przeboje pop, które mimo inspiracji brzmieniami lat 60. i 70. zachowują fantastyczną świeżość i nowatorstwo.

Płyta ‘Eliza Doolittle’ łączy promienne, piękne melodie z błyskotliwymi, pełnymi erudycji tekstami o zaskakujących puentach i szalenie chwytliwych tematach. Debiutancki singiel ‘Skinny Genes’, który już podbił listy przebojów radiowych, stanowi doskonałą zapowiedź całego albumu. Utwór ‘Pack Up’ , i przypomina refren marszu George’a Henry’ego Powella ‘Pack Up Your Troubles In Your Old Kit Bag’, wykorzystując go na nowo z olśniewającym efektem: powstała fantastyczna dancehallowa oda na cześć zalet nieustającego optymizmu. Natomiast ‘Money Box’ to przepięknie zaaranżowana rozprawka na temat szkód bezmyślnego materializmu. Doolittle wzruszająco stwierdza: “I won’t be down with no pound…all I need’s right here, right here with you my dear” – „Nie interesują mnie funty… wszystko czego potrzebuję, mam tutaj, przy tobie kochanie.”

W doskonałym ‘Back To Front’ Doolittle wyobraża sobie życie, w którym czas biegnie wstecz, abyśmy mogli nauczyć się znów śmiać jak w czasach, gdy byliśmy dziećmi. ‘Police Car’ to spokojniejszy numer na późne godziny nocne, chilloutowy lament okraszony melancholią dętych instrumentów drewnianych, gdzie niezwykły głos Elizy przybiera tęskną barwę.

„Compared to the greatest people I see, I’m just me” („W porównaniu z najwspanialszymi, jestem po prostu sobą”) nuci w ‘Nobody’, kolejnej doskonałej kompozycji na płycie. Eliza może spać spokojnie. Sądząc po debiutanckim albumie, ma dość inteligencji, talentu i popowego pazura, by zajść naprawdę daleko.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!