szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Cisza

Klatu


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 2003-02-20
 • Wytwórnia: Sony Music Polska
 • Gatunki: AlternatywnaPop
 • Czas: 37:34
 • Ocena ogólna:

  4 /5
  [4 głosów]

  Oceń:


Jedyny album zespołu Klatu, założonego przez wokalistę Adama Dziadka, gitarzystę Przemysława Sztangierskiego i basistę Witka Zapędowskiego, którzy na przełomie lat 80. i 90. działali w formacji Klaatu. Skład uzupełnił perkusista, a także popularny dziennikarz, a wówczas przede wszystkim juror programu "Idol", Kuba Wojewódzki.


Za produkcję odpowiadał Bartosz Dziedzic. Sami twórcy muzykę określali mianem "alternatywnego popu". Na płycie dominowały syntetyczne brzmienia.

- Cisza, będąc słowem-kluczem do tekstów piosenek na płycie, na pewno nie jest synonimem spokoju - tłumaczył autor słów i frontman. - Ta cisza - to podwyższony jeszcze niepokój moralny i egzystencjalny. Cisza, w której do głosu dochodzą myśli i uczucia z głębi duszy, rzeczywistość wyobraźni odbieranej szóstym zmysłem, zjawy, senne projekcje i pytania bez odpowiedzi. Cisza jest skupieniem na tajemnicy.

Materiał wywołał mieszane reakcje.

- Klatu - kolejna efemeryda, której wartość muzyczna jest o wiele mniej ważna od promocji produktu - pisał recenzent serwisu Ultramaryna. - Ich kompozycje to bezbarwne i monotonne, electro-popowe utwory z tekstami, od których włos się jeży na głowie.

Utrzymana w zupełnie innym tonie opinia znalazła się w serwisie Gery. - Zespół stworzył kameralną, momentami melancholijną, ale zawsze pobudzającą szare komórki (a nie tylko zmysły!) muzykę - można było przeczytać. - (...) Wyjątkowy klimat kameralności i intymności budują wysublimowane dźwięki, dozowane z lekarską precyzją i umiarem. Nie sposób nie zauważyć podszeptującej w tle Ingi, która udziela się w kilku utworach. Współpraca tylu osobowości (a prywatnie paczki przyjaciół) zaowocowała krążkiem, który od dynamizmu poprzez refleksje kroczy na strunach duszy do nadziei w finałowym "Oceanie domysłów".

Wydawnictwo w promowała piosenka "Oczami gwiazd" (w radiu) oraz teledyski do "3:15 (Wszystko się śni)" i nagrania tytułowego.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!