szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Golec uOrkiestra 5

Golec uOrkiestra


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 2009-05-29
 • Dystrybutor: EMI Music Poland
 • Gatunki: Pop
 • Czas: 46
 • Ocena ogólna:

  5 /5
  [4 głosów]

  Oceń:


Dojrzała. Wysmakowana brzmieniowo. Najbardziej osobista. Niezwykle melodyjna. Zaskakująco inna - a mimo to, nie pozbawiona charakterystycznej dla zespołu iskry. Takich na ogół określeń używają dziennikarze muzyczni, opisując najnowszy album braci Golec, zatytułowany „Golec uOrkiestra 5”.


Podobnych sformułowań można by użyć charakteryzując piosenkę „Życie jest muzyką”, którą zespół zdecydował się rozesłać do rozgłośni radiowych, jako kolejnego, drugiego już singla promującego krążek.

Tym razem nie usłyszymy jednak impulsywnego, granego w szybkim tempie utworu z zawadiacko – ironicznym, mocno zrytmizowanym tekstem, jak to już wielokrotnie miało miejsce w przypadku Golec uOrkiestry (min. w przypadku „Góralskiego tanga”). Usłyszymy natomiast spokojną (jak na ten zespół), zmyślnie skonstruowaną, posiłkującą się bałkańską pulsacją pieśń, będącą afirmacją miłości i jednocześnie wyrazem uczuć dwojga kochających się ludzi (w tym konkretnym przypadku małżeństwa Edyty i Łukasza Golców). Piosenka w wykonaniu tego duetu brzmi nad wyraz wiarygodnie. Posiada piękna, niebanalną, wpadającą w ucho melodię, przeplataną przeszywającymi dźwiękami góralskich cymbałów, wysmakowanymi riffami gitar oraz rozedrganymi kontrapunktami skrzypiec. Wieńczy ją mistrzowsko zagrany, pełen ognia, trąbkowo – puzonowy bridge grany przez braci Golec, co summa summarum daje efekt piorunujący. Słuchając piosenki można śmiało stwierdzić, że w zalewie popowo – rockowych produkcji na długo pozostanie słuchaczom w pamięci. A przede wszystkim... w sercach.

Pierwszy utwór promujący “Piątkę” Golec UOrkiestry to - jak sugeruje tytuł - przeniesienie muzycznych tradycji z pulsującego rytmem Buenos Aires w scenerię żywieckich gór. A jednocześnie - pełna ognia i pożądania (jak to w tangu) historia miłosna. W warstwie tekstowej wątki autobiograficzne przeplatają się z charakterystyczną dla braci Golec życiową mądrością, ironią i humorem, zaś w warstwie muzycznej mamy do czynienia z niebywałą fuzją instrumentów dętych, rockowych gitar i perkusji. Nie brak też charakterystycznego dla zespołu „mięsa” w postaci żywiołowych góralskich skrzypiec i akordeonu. A wszystko to wzbogacone typowym dla zespołu energetycznym kopem... „Góralskie tango” to kwintesencja Golec UOrkiestry i stuprocentowy przepis na hit.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
astrozak36 [2014-05-21 08:58]

Piekny umysł, piękne nuty.

odpowiedz