szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Vivaldi The Four Seasons (20th Anniversary)

Nigel Kennedy


 • Nośnik: CD/DVD
 • Data wydania: 2009-09-07
 • Premiera w Polsce: 2009-09-07
 • Wytwórnia: EMI Classics
 • Dystrybutor: EMI Music Poland
 • Gatunki: Klasyczna
 • Ocena ogólna:

  4 /5
  [2 głosów]

  Oceń:


Z okazji 20-tej rocznicy legendarnego nagrania Nigela Kennedy’ego „Czterech Pór Roku” Vivaldiego, we wrześniu 2009 ukaże się specjalnie wydanie tego wyjątkowego albumu.


Kolekcja zawierać będzie oryginalne nagranie, film wyróżniony nagrodami, po raz pierwszy opublikowane zdjęcia oraz inne materiały podsumowujące wyjątkową historię albumu z repertuarem Vivaldiego.

“Nieład we włosach na sesjach Elgar Concerto w roku 1984, a kilka lat później fryzura postawiona na żel dla Vivaldiego. Wybryki Nigela, jako jego znak towarowy były już częścią trasy koncertowej związanej z Vivaldim, jednak prawdziwy wstrząs miał dopiero nastąpić…” – Andrew Keener, producent

Nagranie Nigela Kennedy’ego po raz pierwszy zostało wydane 25 września 1989 roku na płycie winylowej, kasecie oraz płycie CD. Album stał się najlepiej sprzedającą się płytą z muzyką klasyczną w całej długoletniej historii EMI. Materiał nagrany pierwotnie w listopadzie 1986 roku w Kościele St John-at-Hackney, w Londynie, czekał na swoją premierę. Dopiero jednak w marcu 1989 roku, po dograniu wolnych części kompozycji, dzieło zostało ukończone.

„Cztery Pory Roku” sprzedały się w ponad 2. milionach egzemplarzy na całym świecie, płyta obecna była w czołówce list przebojów klasycznych przez ponad rok, zajęła 3. miejsce na liście albumów pop w Wielkiej Brytanii oraz ustanowiła rekord wpisany do Księgi Guinnessa jako najlepiej sprzedające się nagranie muzyki klasycznej w historii.

Popularność albumu była tak wielka, że w pewnym momencie Nigel sprzedawał więcej płyt tygodniowo niż wszyscy pozostali Artyści notowania Top 20 listy sprzedaży muzyki klasycznej w Wielkiej Brytanii.

Wszystko zaczęło się na koncercie brytyjskiej organizacji charytatywnej Prince’s Trust latem 1989 roku, w którym uczestniczył Książę Karol i Księżna Diana. Nigel grał końcowy utwór Lato z orkiestrą CBSO, pod batutą Sir George’a Martina. Po koncercie, dziennikarka BBC Radio 1, Annie Nightingale, przedstawiła Nigela królewskiej parze i zażartowała czy Nigel ma uczyć Williama i Harry’ego gry na skrzypcach. Diana uśmiechnęła się: „Nie pozwoliłabym Ci się do nich zbliżyć nawet na odległość milionów mil”. Niewzruszony Nigel odparł – „Szokujące, Wasza Potworność”.

Klasyczne „Cztery Pory….” Vivaldiego ze względu na swoją niezwykłą budowę (12 mniatur w krótkich, 3-minutowych seriach) zostały skomponowane w sposób wprost idealnie wplatający się w nurt mediów komercyjnych.

Nigel występował w licznych programach w uznanych stacjach radiowych i telewizyjnych z Terrym Woganem i Glorią Hunniford, a ich entuzjastyczne wsparcie zapewniało Nigelowi wszystko, co było dla niego najistotniejsze jako artysty kultury masowej. Podobnie jak podczas koncertów, telewizja ukazywała Nigela jako Charlie Chaplina skrzypiec, zuchwałego „chappiego”, wędrowca o złotym sercu oraz wszechstronnym i naturalnym talencie w komunikowaniu się poprzez swoją muzykę.

Fani uwielbiali Nigela za jego szczery zapał, talent, młodość, siłę i determinację, a publiczność była prawdziwie poruszona gdy grał.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!