szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Autor

Strachy na Lachy


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 2007-10-22
 • Wytwórnia: SP Records
 • Gatunki: AlternatywnaRock
 • Czas: 49:13
 • Ocena ogólna:

  5 /5
  [3 głosów]

  Oceń:


Wiosną 2006 roku w grupie Strachy Na Lachy zapada decyzja o podjęciu prac nad projektem "Kaczmarski" - zamierzeniem grupy jest próba zmierzenia się z piosenkami, do których słowa napisał jeden z najsłynniejszych polskich bardów - Jacek Kaczmarski.


Zimą 2006 roku szef lubińskiego CK Muza, Marek Zawadka, proponuje Grabażowi przygotowanie specjalnego programu koncertowego z piosenkami polskimi z lat 80tych. Grabaż nazywa projekt "Zakazane piosenki" Grupa na długie miesiące 2007 roku zamyka się w swojej pilskiej sali prób, gdzie bierze na warsztat blisko 30 nowych piosenek. Wiosną zapada decyzja o pracy nad dwiema płytami: pierwszą z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, drugą z "Zakazanymi piosenkami".

Po półrocznych próbach, w czerwcu, Strachy wchodzą do Studia Q w Żeleźnicy z zamiarem utrwalenia materiału na dwie płyty. Po 2 tygodniach grupa decyduje się poświęcić czas tylko pierwszemu projektowi - piosenkom Jacka Kaczmarskiego. Nagrywanie sesji "Autor" - taki tytuł będzie miała płyta z piosenkami barda - zajmuje Strachom czas do końca września. Premierę płyty z "Zakazanymi piosenkami" przewidziano na 2008 rok.

W momencie nagrania całego materiału na płytę "Autor", w lipcu 2007 roku, pojawiły się problemy, stawiające pod wielkim znakiem zapytania sens wydawania albumu. Kompozytor trzech utworów z płyty "Autor", Przemysław Gintrowski, odmawia Strachom zgody na wydanie "Autoportretu Witkacego" i "A my nie chcemy uciekać stąd" - dwóch kluczowych dla płyty utworów z tego wydawnictwa. Trwające blisko dwa i pół miesiąca próby przekonania kompozytora do zmiany decyzji nie dały żadnych rezultatów.

Po dłuższym namyśle, w bólach, zapada decyzja o wydaniu dzieła niepełnego, uzupełnionego słynnym songiem "Mury", który choć od dłuższego czasu był w repertuarze koncertowym SNL, nie był przewidywany do umieszczenia na albumie. Brak dwóch utworów wymusza na zespole konieczność innego ułożenia piosenek na płycie. Z zamkniętej, szczegółowo przemyślanej koncepcji płyty, będącej w zamyśle muzyków, zamkniętą opowieścią - album staje się zbiorem utworów ułożonych wg klucza muzycznego, co w przypadku wydawnictwa, którego środek ciężkości opiera się o SŁOWA jest aktem bezsilności i rozpaczy.

Pierwszym - i kto wie czy nie jedynym - singlem z "Autora" jest piosenka "Czerwony autobus". W wyniku powyższych perturbacji okazuje się, że singiel z tą piosenką będzie wydany jedynie w wersji radiowej. Twórcą layoutu do albumu "Autor" jest, podobnie jak przy dwóch poprzednich płytach strachowych, Vahan Bego. Premierę albumu przewidziano na 22 października, dzień po wyborach parlamentarnych...

W lipcu szeregi SNL opuścił dotychczasowy klawiszowiec Anem. Partie instrumentów klawiszowych na płycie "Autor" nagrali Pan Areczek oraz Tom Horn.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!