szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Puzzle

Ziyo


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 2009-03-11
 • Wytwórnia: MTJ Agencja Artystyczna
 • Gatunki: Rock
 • Czas: 5:31:23
 • Ocena ogólna:

  5 /5
  [7 głosów]

  Oceń:


Przez ostatnie cztery lata, bo tyle minęło od wydania poprzedniej płyty, nie było głośno o Ziyo, tymczasem zespół Jerzego Durała istnieje, działa i… ma się dobrze. Przekonuje o tym album „Puzzle”, już dziewiąta pozycja w dyskografii. „Puzzle” to jednak wcale nie są muzyczne puzzle.


Owszem, mamy tu porozsypywane elementy ciężkiego rocka, motywy orientalne, rytm ska i nawet szczyptę elektroniki – ale to tylko urozmaicenie, bo płyta jest spójna i przypomina który zespół najbardziej zasłużył na miano „polskiego U2”.

Płyta będzie zawierać dziesięć autorskich kompozycji i tekstów Jerzego Durała oraz jego wersję Dancing With Tears In My Eyes - Ultravox. Na płycie znajdą się też teledyski do utworów SMS 636 oraz Poste Restante.

Najnowsza płyta "Puzzle" jest zdecydowanym powrotem do korzeni rockowego grania. Zespół ograniczył tym razem elektronikę i eksperymenty brzmieniowe do minimum i postawił bardziej na czystą energię nowoczesnej gitarowej muzyki. Chociaż znalazło się też miejsce na przykład na hinduski sitar czy elementy ska a w intro jako instrument perkusyjny wykorzystano metalowe beczki na paliwo. Zdaniem lidera grupy ten powrót do korzeni na nowym albumie ZIYO okazał się naturalną konsekwencją po tym jak zepół wyeksploatował już na kilku poprzednich płytach koncepcje stosowania elementów sequenserowej muzyki elektronicznej. Dzięki temu utwory brzmią tutaj bardzo energetycznie, przekonująco i wiarygodnie.

Jerzy Durał autor wszystkich kompozycji i tekstów zapewnia, że: "...nowa płyta PUZZLE to kawał solidnego pop - rockowego świeżego grania z mniej lub bardziej przebojowymi melodiami. Z jednej strony są tu utwory oparte na ostrych gitarowych riffach i energetycznej, motorycznej sekcji rytmicznej z partiami klasycznego fortepianu a z drugiej kilka romantycznych, czasem wręcz melancholijnych rockowych ballad . W tym właśnie klimacie, charakterystycznym dla niektórych wcześniejszych kompozycji, ZIYO czuje się równie dobrze jak w tych ostrych , dynamicznych z mocnym przekazem tekstowym kawałkach. Płyta jest ciekawa bo zróżnicowana w obszarze nastrojów i dynamiki a jednocześnie nie jest eklektyczna a raczej spójna i jednorodna stylistycznie i brzmieniowo ..."

Całość została nagrana i wyprodukowana przy użyciu najnowszych technologi nagraniowych i realizatorskich a specyficznie zniekształcone brzmieniowo partie gitar nadają nowej płycie świeżość i odpowiedni smak.

Na program płyty PUZZLE składa się 10 zróżnicowanych pod względem charakteru utworów zaskakujących na nowo przy każdym kolejnym przesłuchaniu. Dzięki tym zmianom nastrojów płyta jest interesująca i zamiast nużyć monotonią intryguje coraz bardziej proporcjonalnie do ilości odtworzeń.

Album otwiera jak zwykle u ZIYO instrumentalne intro " Nr 7 " w którym wykorzystano wspomniane już wcześniej potężne i specyficzne brzmienie metalowych beczek jako instrument perkusyjny, które płynnie przechodzi w energiczny, nowofalowy utwór "Hello". To historia zagubionego w rzeczywistości notorycznej balangi artysty, który za cenę sukcesu zdradził swoje dawne ideały. Po nim " Horoskop na urodziny" z pozytywnym przekazem w formie urodzinowych życzeń. Kolejnym utworem jest "SMS 636 "znany już z mediów jako singiel promocyjny.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!