szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Kolędowo

Zakopower


 • Nośnik: CD/DVD
 • Data wydania: 2013-11-23
 • Wytwórnia: Parlophone
 • Gatunki: Pop
 • Ocena ogólna:

  1 /5
  [1 głosów]

  Oceń:


CD – zawiera 10 kolęd zaaranżowanych na skład Zakopower poszerzony o gości. Aranż to idealny środek pomiędzy tym co w kolędach najważniejsze – tradycją i emocjami, a z drugiej strony świeżością ale bez sztucznego parcia na wymyślne nowatorstwo.


Stąd w kolędach Zakopower pojawiają się nowe zwrotki, tematy muzyczne, dodatkowe refreny. Do tego zespół często zmienia rytmy, wykorzystując pulsację m.in. reggae czy samby. Mało tego, prócz standardowego (i tak już bardzo rozbudowanego) instrumentarium, będzie można usłyszeć sekcję dętą, instrumenty perkusyjne, czy chórek kobiecych głosów.

Na tym wielość doznań się nie kończy. Panowie postanowili nas uraczyć dodatkowym mini-koncertem, mianowicie, prócz bogatego, gęsto usianego solówkami, riffami i zaśpiewami kolędowania Zakopower, dostajemy w bonusie 3 pastorałki zagrane przez kwartet góralski, oszczędne i surowe w formie, ale z mocnym ładunkiem emocjonalnym – jakże charakterystycznym dla Podhala.

DVD – „Granie kolęd to zupełnie wyjątkowa sprawa - mówi Sebastian Karpiel Bułecka - bo robi się to raz w roku. Dlatego postanowiliśmy kolędować w Kościelisku, miejscu związanym zarówno z rodowodem zespołu, jak i polską tradycją Bożego Narodzenia najbardziej żywą i różnorodną właśnie na Podhalu.” Tak samo wyjątkowo do sprawy podszedł reżyser koncertu Maciej Starczewski, który miast odegrania kolęd po kolei postanowił, za sprawą przewodnika–narratora Jana Karpiela-Bułecki (brata Sebastiana), zabrać nas w podróż przez święta podhalańskimi ścieżkami. Ale jego rola nie ogranicza się jedynie do łączenia poszczególnych kolęd w spójną historię, on również bierze skrzypce i kolęduje z resztą zespołu. Lista utworów z DVD: 1. Lu li la, 2. To juz pora na Wilijom (muz. Zbigniew Preisner, sł. Wanda Chotomska), 3. Cicha noc (muz. Franz Xaver Gruber, sł.polskie: Piotr Maszyński), 4. Gdy się Chrystus rodzi, 5. Pójdźmy wszyscy do stajenki, 6. Zéń owiécki, zéń, 7. Z narodzenia Pana, 8. Ej Malućki, 9. Paśli pasterze woły, 10. Przybieżeli do Betlejem, 11. Lulajże Jezuniu, 12. Przystąpmy do szopy, 13. Mędrcy świata (muz. ks. Zygmunt Odelgiewicz, sł. Stefan Bortkiewicz), 14. Ej, a wcora z wiecora, 15. Tryumfy.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!