szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Composer's Concert Live

Krzysztof Herdzin


  • Ocena ogólna:

    0 /5
    [0 głosów]

    Oceń:


20 września, pod szyldem wytwórni DUX ukazała się najnowsza, trzynasta już płyta autorska Krzysztofa Herdzina, pod tytułem „Composer's Concert Live”.


Znakomity muzyk kazał nam czekać na to nagranie ponad rok - 28 kwietnia 2012 roku w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się jego Koncert Kompozytorski, który teraz wreszcie doczekał się wydania na płycie CD. W koncercie wystąpiła Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina oraz soliści Jadwiga Kotnowska, Piotr Baron i Jerzy Główczewski. W tym koncercie Herdzin wystąpił również jako solista wykonując Concertino na Fortepian i Orkiestrę.

Płyta „Composer's Concert Live” to kontynuacja klasycznej drogi, jaką Herdzin kroczy już od czasów swoich studiów muzycznych. Jego płyta „Symphonicum” z 2010 r. była nominowana do Fryderyka w kategorii „Muzyka Współczesna” obok K. Pendereckiego i W. Kilara. Na nowej płycie znajdują się klasyczne kompozycje Herdzina, pisane na przestrzeni ostatnich 15 lat, przeznaczone na różne składy: od orkiestry smyczkowej, po orkiestrę symfoniczną. Słychać tu inspiracje folklorem, impresjonizmem, dodekafonią, muzyką Grażyny Bacewicz, Dymitra Szostakowicza, Beli Bartoka, Francisa Poulenca, Sergiusza Rachmaninowa, Maurice'a Ravela czy Arnolda Schoenberga. Utwory mają w sobie niebywały ładunek dobrej wibracji, wyrafinowaną harmonię i sporo nawiązań do tradycji, przekraczają granice stylistyczne docierając łatwo do słuchaczy. Kompozytor ma niezwykłe wyczucie kolorów orkiestry, świetny warsztat instrumentatora, nie stara się na siłę łączyć muzyki poważnej z jazzem, skupiając się na konsekwentnym rozwijaniu klasycznej formy.

To kolejny dowód na niezwykłą wszechstronność Herdzina, który jako klasycznie wykształcony pianista, wyśmienicie gra jazz (był muzykiem kwartetów Zbigniewa Namysłowskiego czy Jana Ptaszyna Wróblewskiego, jest liderem swojego Tria), zajmuje się orkiestracją muzyki filmowej (OSCAR dla Jana A.P. Kaczmarka), jest jednym z najlepszych polskich aranżerów (nagroda Fryderyka, dwukrotne nagrody Jazz Top dla najlepszego aranżera roku), dyryguje orkiestrami (Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Dolnośląska, Zhejiang Symphony Orchestra , Narodowa Orkiestra Belgii), czy wreszcie produkuje płyty i pisze piosenki dla wokalistów popowych (Maryla Rodowicz, Katarzyna Groniec, Irena Santor, Wojciech Gąssowski, Ryszard Rynkowski). Ma na swoim koncie nagranych ponad 180 płyt, w tym 14 złotych i trzy platynowe. Jest laureatem Fryderyka 2011 w kategorii Jazzowy Kompozytor i Aranżer Roku.

  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!