szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

Wiedźmin

Grzegorz Ciechowski


 • Nośnik: CD
 • Data wydania: 2001-11-02
 • Wytwórnia: Pomaton EMI
 • Gatunki: Filmowa
 • Czas: 45:15
 • Ocena ogólna:

  5 /5
  [1 głosów]

  Oceń:


Drugie i ostatnie wydawnictwo, jakie Grzegorz Ciechowski wydał pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem. Dzieło stanowi soundtrack do filmu "Wiedźmin" w reżyserii Marka Brodzkiego na podstawie powieści Andrzeja Sapkowskiego.


W nagraniach wzięła udział śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska (śpiewająca mezzosopranem) męski chór Kairos pod kierownictwem Borysa Somerschafa, skrzypek Michael Jones, Robert Gawliński oraz Zbigniew Zamachowski.

Oprócz muzyki ilustracyjnej, instrumentalnej, na płycie znalazły się fragmenty stanowiące komentarz. - Są to piosenki jaskra - wyjaśniał Ciechowski w miesięczniku "Film". - Zaśpiewał je Zbigniew Zamachowski. To nie są przeboje, ale wydaje mi się, że idealnie odpowiadają atmosferze zarówno filmu, jak i książki.

Na płycie znalazł się jednak także przebój - "Nie pokonasz miłości", który zaśpiewał Robert Gawliński. - Sam wolałem nie śpiewać - tłumaczył Ciechowski. - Mój wkład w stronę dźwiękową jest na tyle zauważalny, że chciałem, aby ta piosenka kojarzona była z kimś innym. Mój wybór padł na Roberta Gawlińskiego. Szukałem artysty, którego wizerunek odpowiadałby przesłaniu filmu. Miał być rycerski, dumny, ale jednocześnie chłopięcy.

- Do zilustrowania świata fantasy posłużyło połączenie muzyki etnicznej z sakralną muzyką dawną - recenzował na łamach "Machiny" Wojtek Radomski. - Transowe rytmy wybijane przez bębny, męski chór oraz żeński głos operowy tworzą sugestywne tło dla baśniowej sagi. Grzegorz Ciechowski ze swoją mroczną muzyką wielokrotnie wkracza na tereny zajmowane przez formacje w rodzaju Dead Can Dance, ale jest to w zupełności usprawiedliwione. Promujący film utwór śpiewany przez Roberta Gawlińskiego to rzecz z całkiem innej (nomen omen) bajki i, podobnie jak fragmenty śpiewane przez Zbigniewa Zamachowskiego, nie współbrzmi z resztą płyty.

Soundtrack został wyróżniony złotym Orłem przez Polską Akademię Filmową.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!