szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

18 KwietniaNajnowsze wiadomości

18 Kwietnia Najnowsze plotki

"Wszechobecna miernota i bylejakość" (rozmowa z Romualdem Lipko)

2014-02-24   A A A
 

Decyzja o zakończeniu działalności przez Budkę Suflera nieco zaskoczyła fanów zespołu. Taką niespodziankę grupa zgotowała słuchaczom z okazji 40-lecie istnienia. Z założycielem formacji - Romualdem Lipko - rozmawialiśmy na ile jest to postanowienie definitywne, a przy okazji dowiedzieliśmy się, co artysta sądzi o kondycji polskiej branży muzycznej.
Skąd decyzja o zakończeniu działalności?

Romuald Lipko:
Wydaje nam się, że 40 lat na scenie w zupełności nam wystarczy. Mamy takie poczucie, że należy nam się oddech od tworzenia i koncertowania. W tej chwili nie jesteśmy w stanie dawać z siebie tyle, ile powinniśmy. Tak czujemy dzisiaj, być może kiedyś zatęsknimy za Budką Suflera. Nigdy nie mówimy nigdy. W końcu nie umieramy. Każdy z nas zajmuje się indywidualnie jakimś tam rodzajem działalności muzycznej. A urlop od Budki nam się absolutnie należy. Mi się wydaje, że z tego urlopu już nie wrócimy. To jest mój prywatny komentarz. Czuję, że sam muszę odsapnąć od Budki Suflera.

Czyli nie jest to decyzja definitywna?

Romuald Lipko:
Nie ma słowa „na zawsze” czy „nigdy”. Trudno przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości. Nie przysięgamy sobie, że nigdy już razem nie zagramy. Nie zawieszam sobie nad głową słowa „never” bo „never” jest jak się leży w grobie.

Żal Panu, że ten etap kariery już się kończy?

Romuald Lipko:
Granie w zespole to nie jest siedzenie w biurze z konieczności odczekania do wieku emerytalnego. Oczywiście są rzeczy, których mamy dość. Chociażby polskie drogi. Przez 40 lat przejechaliśmy niektóre trasy setki razy i okazuje się, że cały czas są tam te same dziury, te same niezrobione zakręty, te same doły czy ten sam porozrzucany nierówno asfalt. Takich rekwizytów w naszej karierze można by pozbierać długą listę. Do tego proszę pamiętać o nowej przestrzeni medialnej. Jakoś udało nam się w niej odnaleźć. W końcu nie jesteśmy ludźmi cofniętymi. Nie boimy się współczesnego świata medialnego w każdym jego przejawie: w telefonach komórkowych, w komputerach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nasz wiek i nasze PESELE prezentują się dosyć poważnie. Idzie nowe. Co to jest? Nie wiadomo. Nie jest to nowa muzyka bo nowej muzyki nie ma. Jest nowy świat. Brakuje muzyki, która mogłaby towarzyszyć ludziom za 20, 30 lat. Przecież kiedy będą chcieli wrócić wspomnieniem do swoich najwspanialszych chwil, do emocji związanych z przeżyciami społecznymi, to nie będą śpiewali perkusji. Ale to nie moja sprawa, tylko sprawa tego świata, który po nas idzie.

Mimo wszystko ten świat w jakimś stopniu oddziałuje na Pana i Pana kolegów z zespołu.

Romuald Lipko:
Oddziałuje na nas w ten sposób, że mamy poczucie bicia głową w ścianę czymś dobrym. Miernota i bylejakość jest tak wszechobecna, że jak pojawia się coś przyzwoitego to zostaje przez nią zalane. W tej sytuacji nie ma dzisiaj miejsca wiele dobrych rzeczy. Może czas zrobi swoje i uwolni się przestrzeń dla artystów, którzy myślą podobnie jak ja? Nie czujemy się dobrze, kiedy wiemy, że wygrywa z nami ludowa muzyka spod strzech naszych sąsiadów.

Trochę to przykre.

Romuald Lipko:
No cóż. Nie mam jeszcze Alzheimera. Słyszę, widzę, rejestruję, pamiętam. Jestem muzykiem, ale również słuchaczem. Tworzyłem, ale nie spędziłem życia na słuchaniu własnej muzyki. Doznania związane z twórczością innych artystów były dla mnie fantastycznym odcinkiem życia. Dzisiaj nie mam kogo słuchać.

ZOBACZ TAKŻE:

KONIEC BUDKI SUFLERA

LIPKO SZCZERZE O TROJANOWSKIEJKarolina Wanat/ fot. ONS
oceń
332
19
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: -123 [169]
~ja [2014-02-24 17:56]

ta budka to byla zawsze dla mnie kicha... nie żal.. stare wyjce..tak jak ta rodowicz... to ja już wole disco polo. za komuny poprostu nic nie było innego ...wtedy to sie nawet przy ruskim chymnie bawili... nie ma czego żałować

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -118 [156]
~ever [2014-02-24 15:11]

budka była dobra na lata 80 potem tylko spadek. Oni grają rocka prostego jak cep, teraz gra sie inaczej. Miernota i bylejakość panie Lipko to o Was mozna powiedzieć. Wystarczy posłuchać radia , by wiedzieć jak dobrze i nowocześnie grają obecnie polscy artyści. Lady Pank, Budka Suflera itp dinozaury grają jak z innej epoki. Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść .... Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -95 [119]
~2snake2 [2014-02-24 12:13]

Co za bufon i buc, któremu sie wydaje że jest wielka gwiazdą - buahahahahaha !!! Skoro nikt was nie kupuje to znaczy że jestescie słabymi miernotami :P Rynek jest rynek i ludzie słuchaja tego co im sie podoba, a nie stare odgrzewane "pomysły" na tzw. muzykę ... Nareszcie nie bedę widział i słyszał tych starych obleśnych dziadów, bo ta ich tzw. twórczość to flaki z olejem ... :P

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -13 [81]
~nielubiący komerchy [2014-02-24 11:53]

Panie Lipko, proszę nie przesadzać, oczywiście szanuję Pana wkład oraz całego zespołu w polską muzykę ale nie jesteście jedyni i nie byliście najlepsi. Dla mnie niedoścignionym wzorem artystycznym jest i będzie Pan Krzysztof Myszkowski z formacji Stare Dobre Małżeństwo. Ponad 30 lat na scenie, bez medialnego szumu i bez promowania ich przez telewizję, jednak istnieje i zapełnia wszystkie sale koncertowe w Polsce. Pan Myszkowski wyśmienicie komponuje muzykę do starannie wyszukanych tekstów poetyckich, robi to w tak wspaniały sposób że żaden z waszych przebojów nie dorówna w swej jakości chociaż jednej piosence z repertuaru sdm. Jak widać można istnieć w dzisiejszych czasach beznadziejnej muzyki, robić swoje a fani dobrej muzyki zawsze się znajdą.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +111 [127]
~klasyka rocka [2014-02-24 11:29]

Pan Romuald ma rację, to wielki fachowiec i człowiek. Poruszył temat którego się brzydzę i nienawidzę, chodzi mi o muzykę pseudo grajków mieszających melodie bałkańsko-ukraińsko-orientalną i wygrywające listy przebojów.Chałtura ta nie ma nic wspólnego z Polską kulturą muzyczną! Później ten bełkot grany jest na wiejskich zabawach, weselach i na innych spelunach. WSTYD! Gdzie przepiękna muzyka polskich zespołów rockowych lat 70/80/90 ubiegłego wieku, gdzie wspaniała Budka Suflera?Cieszę się że zagracie Panie Romualdzie w Kraśniku na dniach miasta, jak Bóg pozwoli posłuchamy w Kraśniku kawał porządnej muzyki, klasyki rocka. Pozdrawiam 50 letni fan z Kraśnika.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -71 [91]
~melomanW [2014-02-24 11:24]

formacja z Cugowskim beznadziejna ,.. wycie organisty kościelnego ..sorry ale do mnie nie przemawia !

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -72 [102]
~MBgryf [2014-02-24 11:04]

Trochę zarozumiały ten Pan Lipko. W twórczości Budki też znajdują się kawałki pisane dla kasy np. "takie tango". Więc trochę pokory Panie Lipko.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +26 [38]
~JANUSZ 0 [2014-02-24 14:39]

Mam prawie 5-dych /wiosen, dla burków/, ale te skomlenie dzisiejszych zespołów, weźcie mnie na zachód aż boli. Zacznij głąbie od POLSKI, podbij nasze serca, śpiewając poprawnie po POLSKU /akcent, gramatyka, spójność tekstu/, śpiewacie w dziwnych językach na poziomie szkoły podstawowej anglo Sasów /znam trzy języki, dla buraków, ale znać nie znaczy rozumieć, uczucia, itp./ Proponuję tym polsko-anglo-saskim zespołom powrót do S.P. /szkoła podstawowa, dla głąbów/ i słów Wieszcza - "Niechaj................ mają" / dla głąbów, środek w S.P. Na tym polegał fenomen zespołów z lat 80'.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: -5 [37]
~Kierowca ... z Lublina... [2014-02-24 13:21]

Alzheimera może i nie ma, ale na główkę się coś robi. Jeździć 100tką po Lublinie i trąbić na tych co jadą 60km/h. Jemu wolno bo to "artysta"...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +77 [83]
~Marek [2014-02-24 13:13]

Panie Lipko i cała Budko Suflera: DZIĘKUJEMY Wam za te 40 lat tworzenia i grania dla nas!!! Szkoda, że stare dobre polskie zespoły (ze swoimi klasycznymi utworami) powoli się wykruszają... Mam nadzieję, że jednak jeszcze kiedyś razem zagracie... Na pewno chętnie posłuchamy! PS. Nie przejmujcie się negatywnymi opiniami na wasz temat. Jest jeszcze sporo ludzi (takich jak ja), którzy lubią wieczorem wygodnie usiąść w głębokim fotelu i posłuchać utworów Budki na wzmacniaczu lampowym, z kieliszkiem wina w ręku. Pozdrawiam - Marek

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +45 [55]
~dorka [2014-02-24 12:58]

te rozważania nt poprawności języka są rozbrajające; przypominam, że akurat p. Lipko pisze muzykę nie teksty. Kiedyś muzycy mieli problem, jeśli wers nie mieścił się w takcie, czasami nasz język zyskiwać nowe wyrazy. teraz nie ma tego problemu, jak się nie mieści, to wyjdzie dalej, jak nie, to się zmieni wymowę. Tak się wszyscy zachwycają p. Melą Koteluk czy panem ze Starchów na Lachy, a oni udziwniają akcentowanie kompletnie zniekształcając nasz język i na tym ich novum polega, żałosne. Przy okazji - miałam kiedyś przyjemność porozmawiać kilka razy, dość długo z p. Lipko i jest to ostatnia osoba, do której przykleiłabym wyraz "zarozumiały" lub "pyszałek". Człowiek niezwykle skromny, ale świadomy swoich dokonań. Wielki szacunek, Panie Romualdzie!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: -109 [127]
~real [2014-02-24 12:31]

Budka Suflera to zespol grajacy muzyke ktora mozna sluchac tylko w remizie strazackiej z calym szacunkiem dla remizy - poziom zerowy falsze bit z lat 60 tych ale w kraju o poziomie muzyki porownywalnym z poziomem muzyki z ZZDAU Z CALYM SZACUNKIEM DO MUZYKI Z CZADU swolocz byla zmuszana do sluchania tego kiczu i w zasadzie to powinni "fani" dostac za to odszkodowanie od tej remizowo weselnej formacji

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: +73 [77]
~kol [2014-02-24 12:14]

lata 70 Black Sabbath ,Deep Purple ,Led Zeppelin ,Uriah Heep ,Pink Floyd i miedzy nimi na kasecie Budka Suflera .wielki szacunek za tamte czasy i przykro mi ale tylko za tamte czasy .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: -64 [84]
~ludek [2014-02-24 11:26]

Ej panie Lipko, co się pan czepiasz "ludowizny", słyszałeś pan kiedyś kapelę "DYSZEL"?, to kapela co wszystkim serca rozwesela. Trochę szacunu!!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: -23 [53]
~M.A [2014-02-24 18:06]

ja nigdy nie lubiłem tych bufonów typu Lipko ,Cugowski klepiących przez lata Bal wszystkich święytych i forujących beztalencia takie jak synalki Cugowskiego

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -14 [24]
~kk [2014-02-24 14:52]

Biedni................ Tez bym się wkużyła gdybym jeździła po dziurawych drogach, czeba dla nich wybudować nowe drogi. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +53 [59]
~kedlaw [2014-02-24 13:41]

Przykre ale Pan Lipko ma rację. Telewizja, radio promują tandetę. Dziś głupota wygrywa wszędzie. Nie tylko muzykę dotknęła ta miernota. Dotyczy to niestety wszystkich dziedzin życia. Budko dzięki za wspaniałą muzykę , która przetrwa lata i o której będzie się mówiło jeszcze i za 50 lat.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -21 [47]
~calver56 [2014-02-24 12:25]

W muzyce ma się nie najlepiej . Pana początki też nie były najlepsze. Przypomnieć sobie trzeba plagiat , pod którym się podpisaliście CIEŃ WIELKIEJ GÓRY to nie była wasza muzyka.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +34 [54]
wpozek [2014-02-24 12:03]

Nic dodać nic ująć..miernota, tania komercja jest wszechobecna, czemu niestety patronują media.. o politykach nie wspomnę, bo miernota to za delikatne określenie ich poziomu... Panie Romualdzie, dużo zdrówka i inwencji twórczej na przekór wszechobecnym trendom....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +20 [40]
~Parabol [2014-02-24 11:24]

W obecnych czasach wielką klasę, w Polskiej muzyce, reprezentuje Lao Che. To, co tworzą, to błyskotliwa progresja. Coś, czego się nie słyszy na co dzień. Nie wszystkim pasują, ale jak się wkręcą, to już nie ma odwrotu. Ja kupuję ich płyty, pomimo, że można ściągnąć, bo w dzisiejszych czasach to powinien być najwyższy wyraz uznania dla artysty.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi