szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

25 LutegoNajnowsze wiadomości

25 Lutego Najnowsze plotki

"Wszechobecna miernota i bylejakość" (rozmowa z Romualdem Lipko)

2014-02-24   A A A
 

Decyzja o zakończeniu działalności przez Budkę Suflera nieco zaskoczyła fanów zespołu. Taką niespodziankę grupa zgotowała słuchaczom z okazji 40-lecie istnienia. Z założycielem formacji - Romualdem Lipko - rozmawialiśmy na ile jest to postanowienie definitywne, a przy okazji dowiedzieliśmy się, co artysta sądzi o kondycji polskiej branży muzycznej.
Skąd decyzja o zakończeniu działalności?

Romuald Lipko:
Wydaje nam się, że 40 lat na scenie w zupełności nam wystarczy. Mamy takie poczucie, że należy nam się oddech od tworzenia i koncertowania. W tej chwili nie jesteśmy w stanie dawać z siebie tyle, ile powinniśmy. Tak czujemy dzisiaj, być może kiedyś zatęsknimy za Budką Suflera. Nigdy nie mówimy nigdy. W końcu nie umieramy. Każdy z nas zajmuje się indywidualnie jakimś tam rodzajem działalności muzycznej. A urlop od Budki nam się absolutnie należy. Mi się wydaje, że z tego urlopu już nie wrócimy. To jest mój prywatny komentarz. Czuję, że sam muszę odsapnąć od Budki Suflera.

Czyli nie jest to decyzja definitywna?

Romuald Lipko:
Nie ma słowa „na zawsze” czy „nigdy”. Trudno przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości. Nie przysięgamy sobie, że nigdy już razem nie zagramy. Nie zawieszam sobie nad głową słowa „never” bo „never” jest jak się leży w grobie.

Żal Panu, że ten etap kariery już się kończy?

Romuald Lipko:
Granie w zespole to nie jest siedzenie w biurze z konieczności odczekania do wieku emerytalnego. Oczywiście są rzeczy, których mamy dość. Chociażby polskie drogi. Przez 40 lat przejechaliśmy niektóre trasy setki razy i okazuje się, że cały czas są tam te same dziury, te same niezrobione zakręty, te same doły czy ten sam porozrzucany nierówno asfalt. Takich rekwizytów w naszej karierze można by pozbierać długą listę. Do tego proszę pamiętać o nowej przestrzeni medialnej. Jakoś udało nam się w niej odnaleźć. W końcu nie jesteśmy ludźmi cofniętymi. Nie boimy się współczesnego świata medialnego w każdym jego przejawie: w telefonach komórkowych, w komputerach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nasz wiek i nasze PESELE prezentują się dosyć poważnie. Idzie nowe. Co to jest? Nie wiadomo. Nie jest to nowa muzyka bo nowej muzyki nie ma. Jest nowy świat. Brakuje muzyki, która mogłaby towarzyszyć ludziom za 20, 30 lat. Przecież kiedy będą chcieli wrócić wspomnieniem do swoich najwspanialszych chwil, do emocji związanych z przeżyciami społecznymi, to nie będą śpiewali perkusji. Ale to nie moja sprawa, tylko sprawa tego świata, który po nas idzie.

Mimo wszystko ten świat w jakimś stopniu oddziałuje na Pana i Pana kolegów z zespołu.

Romuald Lipko:
Oddziałuje na nas w ten sposób, że mamy poczucie bicia głową w ścianę czymś dobrym. Miernota i bylejakość jest tak wszechobecna, że jak pojawia się coś przyzwoitego to zostaje przez nią zalane. W tej sytuacji nie ma dzisiaj miejsca wiele dobrych rzeczy. Może czas zrobi swoje i uwolni się przestrzeń dla artystów, którzy myślą podobnie jak ja? Nie czujemy się dobrze, kiedy wiemy, że wygrywa z nami ludowa muzyka spod strzech naszych sąsiadów.

Trochę to przykre.

Romuald Lipko:
No cóż. Nie mam jeszcze Alzheimera. Słyszę, widzę, rejestruję, pamiętam. Jestem muzykiem, ale również słuchaczem. Tworzyłem, ale nie spędziłem życia na słuchaniu własnej muzyki. Doznania związane z twórczością innych artystów były dla mnie fantastycznym odcinkiem życia. Dzisiaj nie mam kogo słuchać.

ZOBACZ TAKŻE:

KONIEC BUDKI SUFLERA

LIPKO SZCZERZE O TROJANOWSKIEJKarolina Wanat/ fot. ONS
oceń
332
19
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~człowiek [2014-02-24 13:13]

..przekaz twórczości muzyka żeby był szczery musi się odbywać w czasie koncertów na żywo wtedy jest bezpośrednia więź na poziomie wrażliwości a rozmydlanie przekazu twórców piosenek przez twórców wideoklipów nic nie wnosi a wręcz zabija to co chciał przekazać muzyk...

odpowiedz

Ocena: +7 [11]
~gregson [2014-02-24 13:04]

Do malkontentów!!! Wiecie jak nazywały się takie elementy ozdobne niektórych rodzajów czapek? To właśnie wy jesteście :) wychowani na dodach i innych zjawach!!!

odpowiedz

Ocena: +9 [9]
~Adam [2014-02-24 13:04]

Panie Romku - pozdrawiam serdecznie Pana i cały Zespół ! .... jesteście wspaniali, niepowtarzalni, z wielką klasą - PRL zrodził świetnych muzyków i artystów z prawdziwego zdarzenia, graliście wtedy Waszymi gorącymi sercami, bez pomocy elektroniki, w trudnych warunkach, byliście i jesteście mistrzami .... chwała Wam za to Chłopaki i dużo zdrowia życzę :)) .

odpowiedz

Ocena: +38 [40]
~gosc [2014-02-24 11:26]

Radia zeszła na psy! dzięki naczelnym dyrektorom RADIA, to oni promują badziewie a wartościowych kawałków nie chcą puszczać! narzucają słuchaczom ten chłam!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +14 [16]
~muza [2014-02-24 12:59]

Nic dodać, nic ująć. Współczesnością zawładnęli "decydenci" o gumowych uszach. Dla nich nie ma żadnych wartości i żadnego poziomu. Sądzą, że trzymają świat za mordę, bo decydują o tym, co puszczają na antenach. Ich wartości artystyczne sięgają bruku. Ale mają dostęp do mikrofonów i wzajemnie nagradzają się różnymi nagrodami, w podwórkowych konkursach i plebiscytach. Przykre, ale prawdziwe.

odpowiedz

Ocena: -8 [12]
tolek [2014-02-24 12:54]

...nareszcie...!!!

odpowiedz

Ocena: -34 [44]
~zdzichu [2014-02-24 12:19]

Panie Lipko, idź Pan do fryzjera, ostrzyż się na zero i zacznij nowe życie. Jest jeszcze muzyka klasyczna.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +5 [7]
~f12 [2014-02-24 12:49]

"to nie będą śpiewali perkusji" - Lipko ma rację, dziś sztuka polega na wkładaniu flagi w gie, przygnieceniu kamieniem papieża, napluciu na ścianę i pojękiwaniu w rytm bębnów. Tak zwana sztuka przez wielkie G. Odmóżdżona tłuszcza na to płaci, ale na pewno nie będą to wzorce, do których będzie się wracać w przyszłości.

odpowiedz

Ocena: +9 [11]
~Chory świat [2014-02-24 12:44]

I nad czym tu deliberować ? Jakie społeczeństwo takie gusta i zapotrzebowanie na produkty kultury . Podziękujcie mediom , które zwłaszcza w ostatnich latach jako trendy skutecznie lansowały prostactwo , łatwizne i byle jakość i to w każdej dziedzinie życia nie tylko w muzyce . W ten sposób doprowadzono do intelektualnej degeneracji społeczeństwa więc czemu sie tu dziwić ? Do tego na polskim rynku dochodzi jeszcze fatalny aspekt cenowy nagrań , który wymusza , że całe rzesze zainteresowanych kierują się do pokątnego mp3-kowego pirackiego rynsztoka .

odpowiedz

Ocena: +5 [7]
~elba8 [2014-02-24 12:41]

Szkoda, mam nadzieję, że potrzeba tworzenia zwycięży i na rynku pojawi się jeszcze nie jeden album tej kultowej grupy...

odpowiedz

Ocena: +5 [9]
~nicki [2014-02-24 12:34]

Niestety , czas leci, lepiej ich słuchać niz ogladać!!!

odpowiedz

Ocena: +34 [54]
wpozek [2014-02-24 12:03]

Nic dodać nic ująć..miernota, tania komercja jest wszechobecna, czemu niestety patronują media.. o politykach nie wspomnę, bo miernota to za delikatne określenie ich poziomu... Panie Romualdzie, dużo zdrówka i inwencji twórczej na przekór wszechobecnym trendom....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -19 [43]
~Vicio [2014-02-24 11:42]

To tylko zabieg marketingowy .Za dwa lata Lipko ogłosi,że na tzw.prośby i błagania fanów zespół hucznie wróci do koncertów.ZOBACZYCIE !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [11]
~Imagine2 [2014-02-24 12:25]

Wszystkie zespoły z tamtych lat, mają już swoje najlepsze lata za sobą, tak jak i Budka Suflera, tak jak i inne polskie kapele, dziwić się tylko jeszcze należy że w '' dosyć dobrej formie '' są Rolling Stonsi

odpowiedz

Ocena: +13 [17]
~ryf [2014-02-24 12:20]

Zgadzam się z Panem. Dobrej muzyki (rozrywkowej) dzisiaj nie ma. I niech Pan nie zwraca uwagi na młodocianych, wieśniackich buców krytykujących Budkę. Taki naród... Pozdrawiam cały zespół...

odpowiedz

Ocena: -72 [102]
~MBgryf [2014-02-24 11:04]

Trochę zarozumiały ten Pan Lipko. W twórczości Budki też znajdują się kawałki pisane dla kasy np. "takie tango". Więc trochę pokory Panie Lipko.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +11 [17]
~bsz [2014-02-24 12:05]

przejmą zespół jakieś grubasy z Bułgarii i bedą spiewać ....beeeedzie,beeeedzie sie dziaaaało.... a tłum będzie mu wtórować

odpowiedz

Ocena: -6 [22]
~Iko [2014-02-24 11:48]

Gdyby nie plagiaty zgodziłbym się z jego wypowiedzią

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +13 [17]
~PAX [2014-02-24 12:13]

SWIETE SŁOWA,MUZYKA SIE SKOŃCZYŁA...............

odpowiedz

Ocena: +14 [14]
~musicman [2014-02-24 12:12]

100% racji, choć nie jestem fanem Budki.

odpowiedz