szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

23 StyczniaNajnowsze wiadomości

23 Stycznia Najnowsze plotki

"Wszechobecna miernota i bylejakość" (rozmowa z Romualdem Lipko)

2014-02-24   A A A
 

Decyzja o zakończeniu działalności przez Budkę Suflera nieco zaskoczyła fanów zespołu. Taką niespodziankę grupa zgotowała słuchaczom z okazji 40-lecie istnienia. Z założycielem formacji - Romualdem Lipko - rozmawialiśmy na ile jest to postanowienie definitywne, a przy okazji dowiedzieliśmy się, co artysta sądzi o kondycji polskiej branży muzycznej.
Skąd decyzja o zakończeniu działalności?

Romuald Lipko:
Wydaje nam się, że 40 lat na scenie w zupełności nam wystarczy. Mamy takie poczucie, że należy nam się oddech od tworzenia i koncertowania. W tej chwili nie jesteśmy w stanie dawać z siebie tyle, ile powinniśmy. Tak czujemy dzisiaj, być może kiedyś zatęsknimy za Budką Suflera. Nigdy nie mówimy nigdy. W końcu nie umieramy. Każdy z nas zajmuje się indywidualnie jakimś tam rodzajem działalności muzycznej. A urlop od Budki nam się absolutnie należy. Mi się wydaje, że z tego urlopu już nie wrócimy. To jest mój prywatny komentarz. Czuję, że sam muszę odsapnąć od Budki Suflera.

Czyli nie jest to decyzja definitywna?

Romuald Lipko:
Nie ma słowa „na zawsze” czy „nigdy”. Trudno przewidzieć, co wydarzy się w przyszłości. Nie przysięgamy sobie, że nigdy już razem nie zagramy. Nie zawieszam sobie nad głową słowa „never” bo „never” jest jak się leży w grobie.

Żal Panu, że ten etap kariery już się kończy?

Romuald Lipko:
Granie w zespole to nie jest siedzenie w biurze z konieczności odczekania do wieku emerytalnego. Oczywiście są rzeczy, których mamy dość. Chociażby polskie drogi. Przez 40 lat przejechaliśmy niektóre trasy setki razy i okazuje się, że cały czas są tam te same dziury, te same niezrobione zakręty, te same doły czy ten sam porozrzucany nierówno asfalt. Takich rekwizytów w naszej karierze można by pozbierać długą listę. Do tego proszę pamiętać o nowej przestrzeni medialnej. Jakoś udało nam się w niej odnaleźć. W końcu nie jesteśmy ludźmi cofniętymi. Nie boimy się współczesnego świata medialnego w każdym jego przejawie: w telefonach komórkowych, w komputerach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nasz wiek i nasze PESELE prezentują się dosyć poważnie. Idzie nowe. Co to jest? Nie wiadomo. Nie jest to nowa muzyka bo nowej muzyki nie ma. Jest nowy świat. Brakuje muzyki, która mogłaby towarzyszyć ludziom za 20, 30 lat. Przecież kiedy będą chcieli wrócić wspomnieniem do swoich najwspanialszych chwil, do emocji związanych z przeżyciami społecznymi, to nie będą śpiewali perkusji. Ale to nie moja sprawa, tylko sprawa tego świata, który po nas idzie.

Mimo wszystko ten świat w jakimś stopniu oddziałuje na Pana i Pana kolegów z zespołu.

Romuald Lipko:
Oddziałuje na nas w ten sposób, że mamy poczucie bicia głową w ścianę czymś dobrym. Miernota i bylejakość jest tak wszechobecna, że jak pojawia się coś przyzwoitego to zostaje przez nią zalane. W tej sytuacji nie ma dzisiaj miejsca wiele dobrych rzeczy. Może czas zrobi swoje i uwolni się przestrzeń dla artystów, którzy myślą podobnie jak ja? Nie czujemy się dobrze, kiedy wiemy, że wygrywa z nami ludowa muzyka spod strzech naszych sąsiadów.

Trochę to przykre.

Romuald Lipko:
No cóż. Nie mam jeszcze Alzheimera. Słyszę, widzę, rejestruję, pamiętam. Jestem muzykiem, ale również słuchaczem. Tworzyłem, ale nie spędziłem życia na słuchaniu własnej muzyki. Doznania związane z twórczością innych artystów były dla mnie fantastycznym odcinkiem życia. Dzisiaj nie mam kogo słuchać.

ZOBACZ TAKŻE:

KONIEC BUDKI SUFLERA

LIPKO SZCZERZE O TROJANOWSKIEJKarolina Wanat/ fot. ONS
oceń
332
19
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [11]
~radiowiec [2014-02-27 09:35]

Każdy szanujący się pasjonat muzyki wie, że Budka skończyła się na płycie - "Cień wielkiej góry". Potem to kompletna miernota, można by sparafrazować ich dalszą twórczość - "znowu w życiu mi nie wyszło" :) Pan lipko słucha chyba nie tej rozgłośni, bo trzeba otwarcie przyznać, ze pojawiło się wielu ciekawych twórców i intrygujących formacji w ostatnim czasie na polskiej scenie takich jak: L.Stadt. Kamp, Bokka, Kari Amirian, Revlovers, Bad Light District, Fuka Lata czy Sunlit Earth i jest to muzykam na skalę światową. Coż, dobrych artystów poznaje się po tym jak śledzą trend muzyczny, który się kształtuje, z czego czerpią inspiracje i jest to ciągłe poszukiwanie. Pan Lipko dawno już osiadł na mieliznach.

odpowiedz

Ocena: -123 [169]
~ja [2014-02-24 17:56]

ta budka to byla zawsze dla mnie kicha... nie żal.. stare wyjce..tak jak ta rodowicz... to ja już wole disco polo. za komuny poprostu nic nie było innego ...wtedy to sie nawet przy ruskim chymnie bawili... nie ma czego żałować

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -25 [33]
~eDEK [2014-02-25 13:51]

EEE tam taka Doda ma sto razy więcej talentu! Albo Feel to są zespoły na skale światową

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -9 [17]
~referent [2014-02-25 21:44]

Lipka nie płaciłeś ZUS będziesz miał jak Cugowski 520 emerytury!To ci wystarczy!Żadne wykształcenie muzyczne.

odpowiedz

Ocena: -8 [18]
~Realista [2014-02-25 21:40]

Jak to nie ma fajnej muzyki ? a Golec uOrkiestra, Enej, Zakopower... ale najlepiej powiedzieć, ja kończę i teraz: "nie będzie niczego". Ludzie, nie bądźcie jak wilki.

odpowiedz

Ocena: +6 [10]
~pienezz [2014-02-25 19:43]

Jest bardzo dużo fajnej polskiej muzyki, starsi panowie kręcą nosem, ale kiedy Lady Pank królowało w latach 80-tych wszyscy znafcy mówili, że to muzyka zbyt prostacka, pozdrawiam. Ale z tą ansą do Enej to się trochę zgadzam, Piersi też brzmią nie-polsko ;-)

odpowiedz

Ocena: +10 [16]
~Felix [2014-02-25 15:16]

Co sie stalo z Polska muzyka rozrywkowa ? Nie istnieje , skonczyla sie wraz z komuna .

odpowiedz

Ocena: +12 [12]
~Morgan [2014-02-25 14:50]

nadchodzi IDIOKRACJA - POlecam ten film niezla komedia, ale smutne, ze prawdziwa.

odpowiedz

Ocena: +15 [23]
~kaktus [2014-02-25 13:58]

Przesadził Pan, jest na świecie wielu doskonałych muzyków, ale najwyraźniej nie zainteresował się Pan młodymi wykonawcami jazzowymi, bluesowymi, czy wykonującymi muzykę alternatywną, czy folk, tam jest wielu znakomitych młodych wykonawców. To, że nie ma Pan kogo słuchać bardzo mnie zatem dziwi, również pop ma wielu świetnych młodych wykonawców. Takie podejście oznacza niejakie uwstecznienie, odejście od rytmu epoki... Obrazując to sportowo, nie można powiedzieć Pele i Maradona to byli piłkarze, dziś już takich nie ma, wyrzucając do kosza całą masę równie genialnych zawodników (jak Ronaldo, Zidane, Messi, C. Ronaldo). Zapewniam, że muzyka nie umarła, to media lansują marnych "pseudo-tfurców", ale muzyka ma się dobrze i każdy kto ma ochotę może znaleźć dla siebie coś mającego styl, klasę i wartość może to zrobić. Fakt, że spora część społeczeństwa woli słuchać gniotów nie sprawia, że nie ma kogo słuchać!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +17 [17]
~andrzej [2014-02-25 14:33]

Dokładnie pamiętam, jak w czerwcu 1974 roku rozległ się "Sen o Dolinie" na początku w wersji radiowej ze skrzypcami i chórkiem w tle. Potem "Cień wielkiej góry". Uff, jeszcze dzisiaj ciary mi chodzą na to wspomnienie.

odpowiedz

Ocena: +13 [15]
~Panantoni [2014-02-25 14:17]

Podpisuje sie pod Panem Lipko, dzis w 90% muzyka polska Pop jest na bardzo niskim poziomie, gra i spiewa kazdy kto chce nie zdajac sobie sprawy, ze to jest chalturzenie.

odpowiedz

Ocena: -5 [9]
~nick t [2014-02-25 13:45]

dupka lucyfera hahaahahahahaaaa ! kto pamięta o co komon?

odpowiedz

Ocena: +7 [7]
~Lęka [2014-02-25 13:36]

Słusznie panie lipko tez tak uważam ze od jakiegoś czasu Polskę opanowała miernota na wszystkich płaszczyznach życia. Rzeczywiście w tamtych czasach jak śpiewała a. Majewską to wiadomo cokolwiek śpiewała to wiadomo ze to ona, Sośnicka to samo i większość polskich wczesnych artystów reprezentowała b. Wysoki poziom artystyczny. A teraz co jedna miernota. Wszyscy na jedno kopyto

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~beda [2014-02-25 13:28]

To największy człowiek w tej Budce i nie tylko stara fanaka

odpowiedz

Ocena: -4 [16]
~mazgaj [2014-02-25 13:26]

dlaczegooooooooo..........dopiero teraz

odpowiedz

Ocena: +20 [24]
~LOGIK. [2014-02-25 11:36]

Do młodych frustratów,jak? za 40 lat zanucicie Wasze perkusyjne ;przeboje;.W tym miejscu p. Lipko już wam dokopał!!!.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +6 [12]
~MICHAŁ [2014-02-25 13:02]

JEŚLI SPOŁECZEŃSTWO JEST PŁYTKIE TO I MUZYKA BYLE JAKA - DZISIEJSZE LEMINGI NIEZAPOMINAJCE WYCHOWAŁY SIĘ PO 1989 ROKU - GDZIE PO TEJ DACIE POZIOM WSZYSTKIEGO SPADŁ DO KAMIENIA ŁUPANEGO - MÓWIĘ TU O MENTALNOŚCI SPOŁECZEŃSTWA - ZA KOMUNY TO BYLI PRAWDZIWI LUDZIE, KTÓRZY MIELI IDEAŁY I DLATEGO WALCZYLI Z KOMUNĄ. DZISIAJ CO WIDZIMY?? UPADEK, OBEJRZYCIE SOBIE KOMEDIĘ IDIOKRACJA - IDIOKRACJA TO WSPÓŁCZESNA POLSKA

odpowiedz

Ocena: -13 [27]
~Sith [2014-02-25 12:10]

BS - ostatnie 20 lat to miernota i bylejakość, ale krytykują innych.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +16 [24]
~nick [2014-02-25 12:18]

Wielki zespol,wielkie przeboje!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -7 [11]
~82 [2014-02-25 13:00]

Hurrraaaa !!!! W końcu te mierne pioseneczki odejdą w niebyt !!!! Kotleciarze na emeryturę !!

odpowiedz