szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

4 KwietniaNajnowsze wiadomości

4 Kwietnia Najnowsze plotki

"Sentymentalna podróż" (rozmowa z Agą Zaryan)

2013-11-19   A A A
 

Aga Zaryan jest w niezwykle komfortowej sytuacji. Ma pracę, którą kocha, wierne grono słuchaczy, a zaoszczędzone pieniądze zamiast w operacje plastyczne może spokojnie inwestować w kolejne wyjazdy do Nowego Jorku. Koncertuje na całym świecie, ale jak mówi, to w Polsce ma poczucie pewnej misji.

Na swojej najnowszej płycie "Remembering Nina & Abbey" Aga Zaryan powraca do swoich korzeni i inspiracji. - Chodziło mi o przedstawienie postaci dwóch nietuzinkowych kobiet - mówi wokalistka podczas naszej rozmowy. Dodaje również, że jazz to wbrew pozorom bardzo przystępny nośnik emocji. Dowód? Płyta "Remembering Nina & Abbey" już w dniu premiery pokryła się złotem.

W jednym z wywiadów powiedziałaś, że twój tata zaszczepił w tobie „permanentne i motywujące niezadowolenie z siebie”. Czy przez lata coś się w tej kwestii zmieniło?

Aga Zaryan:
Może nie jest to permanentne niezadowolenie, ale pracowitość. Nadal nie odcinam kuponów i nie spoczywam na laurach. Po nagraniu płyty zawsze od razu ruszamy w trasę. Później zaczynamy prace nad kolejnym albumem. Mam nowe pomysły i je realizuję. Z albumu „Remembering Nina & Abbey” jestem niezwykle zadowolona. Wróciłam do swoich ukochanych korzeni i fascynacji. To była dla mnie sentymentalna podróż. Kiedy zaczynałam śpiewać, Nina Simone i Abbey Lincoln były dla mnie bardzo ważne.

To były dwie wyjątkowe kobiety nie tylko w kontekście muzycznym. Na ile twój wybór związany był z tym, co sobą reprezentują, a na ile z ich twórczością?

Aga Zaryan:
Piosenki to oczywiście podstawa. Nagrałam zarówno przeboje, jak i mniej znane utwory. Na płycie znalazły się kompozycje napisane od lat 30. po 70. Chciałam przypomnieć, że w tym czasie powstawała piękna muzyka rozrywkowa. Z drugiej strony chodziło mi o przedstawienie postaci dwóch nietuzinkowych kobiet. Niezwykle fascynowały mnie ich historie. Są barwnymi, kolorowymi ptakami na muzycznej scenie.Jak wyglądały twoje przygotowania do tej płyty?

Aga Zaryan:
Przez rok często słuchałam albumów Niny Simone i Abbey Lincoln. Wybór piosenek był trudny. Chciałam, żeby każda piosenka była wyjątkowa. Słuchałam nagrań, później siedziałam w swojej pracowni i myślałam, jak chciałabym je zinterpretować. Obie wokalistki były wyraziste i wyjątkowe. Nie chodziło mi o odtwórcze traktowanie tego materiału. Chciałam zaśpiewać go przez pryzmat własnej osoby. Okres słuchania i wyboru piosenek był długi, wiele godzin spędziłam też w "ćwiczeniówce", żeby znaleźć swój sposób na wybrane kompozycje. Później poleciałam na nagrania do Los Angeles. Chciałam, żeby ta płyta była pomostem. Podryfowaliśmy na niej w różnych kierunkach. Jest tu nie tylko jazz, ale i blues czy folkowe smaczki. Jest kilka pięknych piosenek, w których nie ma nawet solówek jazzowych, bo potraktowaliśmy je w sposób klasyczny. Ten album jest niezwykle melodyjny. Co ważne, nagrywaliśmy go rzadko stosowaną metodą. Rejestrowaliśmy wokale w realnym czasie z muzykami. W studiu spędziliśmy dwa i pół dnia. Byliśmy w trzech pomieszczeniach, wszyscy widzieliśmy siebie. Nagrywaliśmy po kilka podejść każdej piosenki. Bohaterki mojego albumu tak właśnie pracowały. Nie spędzały w studiu tygodni. Ta płyta to zapis chwili. Nie wielka produkcja, ale wspólna radość z muzykowania. Liczę na to, że w tych sterylnych, plastikowych czasach, słuchacze to docenią. Brzmienie tego albumu to zasługa artystów, z którymi współpracowałam. W składzie znaleźli się wybitny perkusista Briana Blade, kontrabasista Darek Oleszkiewicz i gitarzysta Larry Koonse. Harfistka Carol Robbins i pianistka Geri Allen wniosły na tę płytę wspaniałą kobiecą energię. Wszyscy zagrali przepięknie!

Karolina Wanat/ fot. Mateusz Stankiewicz
oceń
18
4
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +2 [2]
~ss [2013-11-23 15:53]

polska jest pełna nieudaczników wystarczy włączyc tvn wejsc na wp wszedzie ich facjaty

odpowiedz

Ocena: +5 [9]
~********YARO********* [2013-11-21 07:31]

W PRZECIWIEŃSTWIE DO NIEJ, JA I ZAPEWNE MILIONY POLAKÓW MARTWIMY SIĘ O EMERYTURĘ.... CZY W OGÓLE BĘDZIE, JEŚLI TAK CZY BĘDZIE GODNA, A JEŚLI NIE CZY DA SIĘ ZA NIĄ PRZEŻYĆ CAŁY MIESIĄC????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
kaczor8615 [2013-11-23 15:44]

zapraszam na spodkanie fundusz emerytalny AXA ostatnie dane to 11% w ostatnich 6 miesiącach jaki bank nam to zaoferuje ?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~irek [2013-11-23 15:18]

Mam jej wszystkie płyty !

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~ola [2013-11-23 09:44]

jej czy ja

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~grajek [2013-11-21 09:51]

ja lubię patrzyć na czyjś sukces, jak to często z artystami bywa nie wszystko jest takie kolorowe.... 360 dni ciężkiej pracy i chwila uwagi w mediach :) ale o tym się raczej nie mówi. czy ktoś słyszał jak ona śpiewa?! (to jest powód do dumy narodowej)

odpowiedz

Ocena: -10 [10]
~olo [2013-11-21 08:12]

Mnie niestety martwi przyszła emerytura i to bardzo, z chęcią zaczęłabym oszczędzać tylko nie wiem jak do tego się zabrać. Coraz częściej myślę, że spotkanie z dobrym doradcą finansowym Open Financ byłoby najlepszym wyjściem.

odpowiedz