szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

23 StyczniaNajnowsze wiadomości

23 Stycznia Najnowsze plotki

"Sentymentalna podróż" (rozmowa z Agą Zaryan)

2013-11-19   A A A
 
Na ile masz łatwość w pozyskiwaniu światowej klasy artystów? Jak bardzo jesteś rozpoznawalna na amerykańskiej scenie?

Aga Zaryan:
Do muzyków, z którymi chcę zagrać, docieram sama. W ten proces nie są zaangażowani żadni przedstawiciele wytwórni. Skład na płytę to zawsze tylko i wyłącznie mój pomysł. Wszyscy artyści, z którymi do tej pory współpracowałam, to są takie moje głębokie fascynacje. Pisałam do nich, dzwoniłam, przychodziłam na ich koncerty, rozmawiałam z nimi, dawałam im swoje płyty. Na koncerty Geri Allen i Briana Blade’a docieram od 10 lat. Słyszałam ich w różnych klubach i składach w Stanach, Austrii, Czechach. Zawsze mnie oczarowywali. Czy na świecie jestem rozpoznawalną marką? Rzeczywiście koncertuję sporo za granicą. W grudniu lecę znowu do Stanów. Mam tam swoich słuchaczy. Mimo wszystko nadal najbardziej popularna jestem w Polsce.

Wspomniałaś, że ta płyta to powrót do twoich fascynacji muzycznych. Czy to znaczy, że jako dziecko zasłuchiwałaś się w Ninie Simone i Abbey Lincoln i tym samym ominął cię okres Limahla?

Aga Zaryan:
Nie, skądże. W drugiej klasie szkoły podstawowej miałam fryzurę na Limahla, a „Never Ending Story” śpiewałam na cały głos. Później był etap Depeche Mode. W piątej klasie słuchałam Europe. Nienawidziłam Modern Talking, więc jednak miałam zaszczepioną w sobie muzyczną przyzwoitość. Śpiewam od 20 lat. Nina Simone pojawiła się na początku mojej drogi, jeszcze w czasach szkoły muzycznej. Zafascynowała mnie swoją bezkompromisową postawą. Miała w sobie pazura scenicznego, a z drugiej strony wzruszała.

Jesteś w tej komfortowej sytuacji, kiedy możesz utrzymać się z muzyki.

Aga Zaryan:
Koncertuję od 1998 roku, ale dopiero od 7 lat mogę w pełni poświęcić się muzyce. Żyję z muzyki, z koncertów, ze sprzedaży płyt. Mam wolny zawód, ale jeśli się o nim poważnie myśli, to jest to w pewnym sensie ciągła praca. Zawód artysty jest nieprzewidywalny… To mobilizuje do rozwoju.Wspomniałaś wcześniej, jak starannie dobierasz artystów, z którymi współpracujesz.

Aga Zaryan:
Wydaje mi się, że nie bez znaczenia jest ta bliskość z moimi muzykami. Kiedy w przerwie wychodzimy na obiad, mam poczucie, że nie są to dla mnie obcy ludzie. Z niektórymi z nich przejechałam tysiące kilometrów. Stąd też może brać się ta naturalność w naszej muzyce. Żeby grać, trzeba umieć się otworzyć. Trzeba czuć się swobodnie. To jest bardzo intymna sytuacja. Szczególnie w jazzie. Ten album to dla mnie nowy etap. Muzycy, z którymi współpracowałam, dali mi mnóstwo przestrzeni do śpiewania. Oni tak wspaniale akompaniują, słuchają, mają otwarte uszy na najróżniejsze niuanse. Moje teksty są po angielsku, więc rozumieją, o czym śpiewam. Panuje między nami pełne zrozumienie. W dzisiejszych czasach życie jest takie intensywne, szybkie, napompowane do karykaturalnych rozmiarów. Tym bardziej to ich wyczucie staje się takie niezwykłe. To skarb móc współpracować z tak wrażliwymi ludźmi w tych drapieżnych dla showbiznesu czasach.

Karolina Wanat/ fot. Mateusz Stankiewicz
oceń
18
4
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +2 [2]
~ss [2013-11-23 15:53]

polska jest pełna nieudaczników wystarczy włączyc tvn wejsc na wp wszedzie ich facjaty

odpowiedz

Ocena: +5 [9]
~********YARO********* [2013-11-21 07:31]

W PRZECIWIEŃSTWIE DO NIEJ, JA I ZAPEWNE MILIONY POLAKÓW MARTWIMY SIĘ O EMERYTURĘ.... CZY W OGÓLE BĘDZIE, JEŚLI TAK CZY BĘDZIE GODNA, A JEŚLI NIE CZY DA SIĘ ZA NIĄ PRZEŻYĆ CAŁY MIESIĄC????

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
kaczor8615 [2013-11-23 15:44]

zapraszam na spodkanie fundusz emerytalny AXA ostatnie dane to 11% w ostatnich 6 miesiącach jaki bank nam to zaoferuje ?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~irek [2013-11-23 15:18]

Mam jej wszystkie płyty !

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~ola [2013-11-23 09:44]

jej czy ja

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~grajek [2013-11-21 09:51]

ja lubię patrzyć na czyjś sukces, jak to często z artystami bywa nie wszystko jest takie kolorowe.... 360 dni ciężkiej pracy i chwila uwagi w mediach :) ale o tym się raczej nie mówi. czy ktoś słyszał jak ona śpiewa?! (to jest powód do dumy narodowej)

odpowiedz

Ocena: -10 [10]
~olo [2013-11-21 08:12]

Mnie niestety martwi przyszła emerytura i to bardzo, z chęcią zaczęłabym oszczędzać tylko nie wiem jak do tego się zabrać. Coraz częściej myślę, że spotkanie z dobrym doradcą finansowym Open Financ byłoby najlepszym wyjściem.

odpowiedz