szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

25 LutegoNajnowsze wiadomości

25 Lutego Najnowsze plotki

"Kobieta z ikrą" (Romuald Lipko o Izabeli Trojanowskiej)

2013-04-22   A A A
 

Mężczyźni tracili dla niej głowy, kobiety chciały być takie, jak ona. W latach 80. Izabela Trojanowska przebojem wdarła się na polską estradę, a spora była w tym zasługa tandemu Lipko-Mogielnicki. Panowie dostrzegli w wokalistce materiał na gwiazdę i postanowili coś z tym zrobić. O pierwszym spotkaniu i tym, co było takiego wyjątkowego w wokalistce, rozmawialiśmy z Romualdem Lipko.Jak wyglądało pana pierwsze spotkanie z Izabelą Trojanowską?

Romuald Lipko:
Pan Mariusz Walter, szef Studia 2, ówczesnego bazowego programu rozrywkowego w naszym uroczym kraju, zatelefonował do mnie z pytaniem, czy nie mógłbym pomóc w zaaranżowaniu pewnego utworu. Chodziło o "Liczy się tylko czas" Rysia Poznakowskiego, który miała wykonać Iza. Był on zaaranżowany jak na owe realia w takim stylu "vintage", a ode mnie oczekiwano, żebym go uwspółcześnił. Z przyjemnością się zgodziłem. To były czasy, kiedy telewizja publiczna była jedyną, absolutną wyrocznią. Przyjechali do mnie państwo Trojanowscy, czyli pani Izabela ze swoim mężem Markiem. Odnotowałem spotkanie z Izą, jako z taką miłą osobą, zapowiadaną przez rekomendującego jako gwiazdę. Nie za bardzo wiedziałem, kim ona jest. To był akurat taki czas, kiedy przez kilka miesięcy byłem za granicą i nie oglądałem serialu "Strachy", w którym występowała pani Izabela. Przyszedłem do domu, powiedziałem żonie, że przyjechała do mnie pani Iza Schutz, która będzie śpiewała całkiem fajną piosenkę. Fajna dziewczyna, kobieta z ikrą, z takim diabłem w sobie. Nie wiedziałem jeszcze, że czeka nas coś więcej. Na razie robiłem tylko zlecenie. Żona poinformowała mnie, że po roli w "Strachach" o Izabeli Schutz mówi cała Polska. Z czasem też obejrzałem ten serial.

Nie obawiał się pan później, że przychodzi do pana aktorka, której zamarzyło się śpiewać, a niekoniecznie to pragnienie musi pokrywać się z umiejętnościami wokalnymi?

Romuald Lipko:
Nic nie ryzykowałem, bo wykonywałem zlecenie. Nie podpisywałem się pod tym. To była niejako usługa artystyczna. Opracowanie tematu i piosenki. Kiedy zaśpiewała tę piosenkę, przekonałem się o tych walorach, które później poznała polska publiczność. Może nie będę rozwijał, co mam na myśli przez te walory. O ewentualnej propozycji współpracy zdecydowałem w momencie, kiedy zaśpiewała ten pierwszy utwór i okazało się, że ma to sens i przyszłość.

Później zaczęliście pracować nad "Tyle samo prawd ile kłamstw"?

Romuald Lipko:
Dokładnie. Iza wyjechała, ja miałem kawałek, który wiedziałem, że pasuje do niej idealnie. Taki, który wyznaczy kierunek jej kariery. Utwór Rysia Poznakowskiego miał troszkę inny charakter. Był fajny, ale mniej zadziorny. Troszkę bez jej wiedzy zrobiłem podkład do tego utworu. Wiedziałam w jakiej skali śpiewa. Trochę jako niespodziankę przedstawiłem jej ten numer. Zachwyciła się. Andrzej Mogielnicki, z którym przy okazji „Nic nie może wiecznie trwać” Ani Jantar rozpocząłem współpracę, mówi: „Słuchaj, napiszemy kilka dobrych, zadziornych tekstów i zbudujemy tę dziewczyną jako alternatywną formułę do tych współczesnych gwiazd polskich”.

Karolina Wanat/ fot. AKPA
oceń
30
13
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +2 [24]
~jaadam [2013-05-10 00:25]

Widziałem kilka jej roli w filmach zagranicznych: niemiecki film Ziemia Ojca Ziemia Syna; serial niemiecki Dzieci Berlina; kadry z nieukończonego serialu Alaska Story produkcji USA gdzie grała u boku Petera Fondy; film Rok Dobrego Dziecka (produkcja Francja). Zagrała dwa lata temu w komedii Parandowicza pod tytułem FENOMEN. Była tam najlepsza. Ostatnio zagrała i zaśpiewała w miusicalu "Śpiewogry świetokrzyskiej - Od sabatu do ornatu" w którym zaśpiewała trzy kompozycje Bronisława Opałki do słów Adama Ochwanowskiegow. Bardini kiedyś na łamach miesięcznika FILM napisał o niej, że gdyby nie wyjechała z Polski została by LOKOMOTYWĄ POLSKIEGO KINA a pan Zygmunt Kałużyński (krytyk filmowy) klękał przed nią na oczach milionów widzów. Proszę o szacunek dla tej GWIAZDY. Pani Iza Trojanowska wydała w październiku 2011 rewelacyjną płytę pod tytułem ŻYCIA ZAWSZE MAŁO. Piosenkę z tej płyty "Kochaj mnie za wszystko" można usłyszeć naprawdę w kilku klubach w Paryżu. Szkoda że polskie media nie promują Polskich Artystów. Z Panią IZĄ Trojanowską zawsze pracowali najwięksi muzycy i tekściarze. I tak w Polsce to: Tadek Nalepa, Romek Lipko ,Andzej Mogielnicki, Janek Borysewicz, Andrzej Dylweski; Bogdan Brusik; Bogdan Gajkowski; Alek Mrożek; Janek Pietrzak; Adam Abramek; Janek Surzyn; Wojtek Trzciński, Rafał Paczkowski, Joshep Bracichowicz, Paweł Poros, Kuba Kusiński, Andrzej Mogielnicki i wielu innych znanych polskich muzyków. A za granicą grali dla niej tacy muzycy jak Stanisław Sojka, S. Greethman, Jarret, M. Marshall, A. Lamb i wielu innych równie wielkich. Tylko przypadek sprawił, że nie doszło do współpracy Izy Trojanowskiej z BRYANEM FERRY. Płytę Izy wydaną w USA i Kanadzie wyprodukował sam Wally Brill ( a to jest facet który zna się na śpiewewaniu). Dla ludzi interesujących się muzyką i znających się na niej, to nazwiska, które dużo znaczą. Okładki płyt projektował sam Rosław Szaybo. Gdyby Pani Trojanowska była słaba, to ci wszyscy nie chcieli by dla niej pracować , grać i tworzyć. Pani Izo , gratuluję wspaniałej ostatniej płyty i teledysku do piosenki NA CHWILĘ. W Kwietniu byłem na Koncercie Budki Suflera w Zielonej Górze gdzie gościnnie zaśpiewała Pani Iza. Pomimo że Pani Trojanowska zaśpiewała tylko trzy piosenki to ona była gwiazdą tego wieczoru ,to ona dostała najwięcej braw i kwiatów ( kwiaty od publiczności tylko Ona dostała). Jest trochę relacji z tego koncertu na youtube.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -7 [25]
~Sandra [2013-12-12 14:41]

Mój Boże, ona jest TRAGICZNA!!! Zarówno jako aktorka (poraża sztucznoscia) jak i piosenkarka (beczy, nie śpiewa). Jednak poprzedni ustrój miał swoje plusy: w dobie gdy nie ma nic, ktoś taki jak Pani Izabela wydaje się fajny, bo pokazują go w telewizorni.....ehhhh.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [2]
krzycho6411 [2014-02-25 16:12]

po prostu [tak jak w latach osiemdziesiatych skandowano na koncertach] Trojanowska jestes Boska!

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~audio86@wp.pl [2014-02-25 14:00]

Prawdziwi artyści , trudno o lepszych , sam wychowałem się na ich muzyce .

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~nick [2014-02-24 17:05]

Jak zwykle do głosu na forum dorwało się "polskie piekiełko".Sami znawcy i eksperci.Wkurzacie mnie ludzie z tym swoim krytykanctwem.Zróbcie coś lepiej,to może się w końcu coś w kraju poprawi.W narzekaniu,krytykowaniu i opluwaniu innych,Polacy są niestety mistrzami świata.Może czas to zmienić ludzie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Toto [2014-02-25 09:56]

Krytycy co nigdy nic nie zrobili pyskuja najglosniej. A dla mnie p. Trojanowska wielka klasa

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~ASERET [2014-02-24 18:25]

Zapewne nie znam się, jest miła i sympatyczna, ale dla mnie piosenkarka średnia a aktorka to już z niej żadna - sztywna i sztuczna.

odpowiedz

Ocena: +1 [7]
~kika [2014-02-24 17:08]

sztuczna i porusza sie okropnie a na estradzie stoi jak kij brak sponta i tyle , moze jakis tam talent ma ale dla mnie to zadna wielka artystka .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [4]
~DJ [2014-02-24 17:11]

Mlodziaki przyzwyczajeni sa do skokow podskakiwania machania rekoma i muzyka typu lubududu. Trojanowska spiewa nie podskakuje bo po co ma te swoje lata i po co w ogole ma to robic. Steczkowska Gorniak wielkie diwy tez spiewaja glosem a nie cialem! Kocham p.Trojanowska swietnie sie trzyma i nadal swietnia spiewa. Jej piosenki mozna zanucic nawet za 20 czy 30 lat a tych mlodziakow w ogole. Ich piosenki sa dobre na 1 raz!!!! Do spiewania trzeba miec talent a nie szkole np.Rodowicz czy Gorniak i wiele innych. Ci graja na instrumentach musza miec wyksztalcenie muzyczne. Do spiewania potrzebny talent!!! i glos!!!!!

odpowiedz

Ocena: +7 [11]
~Robert [2013-12-31 16:11]

Dla mnie w Sopocie Trojanowska Była Najlepsza . Byłem w Sopocie na koncercie widziałem i słyszałem

odpowiedz

Ocena: -3 [13]
~roman [2013-09-01 10:45]

Trojanowska z ikrą w Sopocie nie miała ikry poruszała się jak ospała 60 latka która zapomina o scenie i widowni która ją obserwuje a ona nadal zaspana.

odpowiedz

Ocena: -28 [28]
~grajek [2013-05-18 20:14]

LIPKA przecież nie masz wykształcenia gdzie się pchasz nieuku!

odpowiedz

Ocena: +3 [9]
~dam [2013-04-22 18:05]

chciałbym widzieć jolę która ma talent!!!!!!!!!!!!.

odpowiedz

Ocena: +3 [31]
~Były fan [2013-04-22 17:37]

Trojanowska za młodu mogła urodą przykryć braki wokalne, ale poza tym razi sztucznością. Zero spontaniczności i naturalności. Teraz nie ma czym przykryć i cały plastik wyłazi.

odpowiedz

Ocena: -1 [39]
~jola [2013-04-22 17:20]

kompletne beztalencie, ale z odpowiednimi koneksjami

odpowiedz