szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

22 MajaNajnowsze wiadomości

22 Maja Najnowsze plotki

"Kobieta z ikrą" (Romuald Lipko o Izabeli Trojanowskiej)

2013-04-22   A A A
 
Po wydaniu debiutanckiego albumu w 1981 roku dopiero w 1996 roku miał pan okazję znowu współpracować z Izą. Z czego wynikała te przerwa? Przecież płyta okazała się olbrzymim sukcesem.

Romuald Lipko:
Zarówno Iza, jak i Marek uznali, że kierunek przeze mnie proponowany jest niewystarczający i potrzebują czegoś innego. Nie chciałem bawić się w nic innego. Pożegnaliśmy się. Oni związali się z inną grupą ludzi, z zespołem Stalowy Bagaż. Rozumiem, że były to przyczyny muzyczne, no bo nasza dzisiejsza współpraca i stosunki udowadniają, że prywatnych nie było. Również nie jest to pierwszy przypadek, który udowadnia, że mąż nie jest wokalistce potrzebny w karierze, a tylko jej przeszkadza.

Nie jest to odosobniony przypadek.

Romuald Lipko:
No właśnie. Zawsze ci panowie przeszkadzają i niszczą te kobiety.

Znam też przykłady, gdzie to paniom za bardzo zdarza się ingerować w karierę mężów.

Romuald Lipko:
Ależ oczywiście. Partner życiowy powinien być w łóżku, w mieszkaniu, a nie przy scenie i na imprezach show-biznesowych.

Zgodzi się pan ze stwierdzeniem, że Iza Trojanowska pojawiła się w odpowiednim miejscu, odpowiednim czasie i właśnie ktoś taki był wówczas potrzebny na polskiej scenie i stąd ten sukces?

Romuald Lipko:
Absolutnie tak. Inaczej się nie da. Nie da się zliczyć twórczości artystów, które zalegają na półkach i w szufladach, bo pojawili się w nieodpowiednim czasie. Jeżeli mówimy o odrobinie szczęścia w karierze, to ja przez to szczęście nazywam konglomerat tych okoliczności, o których pani wspomniała. Jakiejś sprzyjającej aury na estradzie. Nagle przychodzi „nowe”. Inne, ale tak fajne, że ludzie dochodzą do wniosku, że teraz właśnie tego chcą słuchać.

Czy dziś widzi pan na polskiej scenie kogoś, kto temperamentem i charyzmą dorównuje Izie Trojanowskiej?

Romuald Lipko:
Bez wątpienie tak, ale w sposób niewyraźny. Współczesna muzyka podlega tak strasznie modzie, pogoni za tym, co jest na antenach amerykańskich i brytyjskich list radiowych. W związku z czym niewiele artystek robi taką osobistą i podpisaną sobą twórczość. Jest to bez wątpienia Kayah. Maryla Rodowicz mimo wieku również nie spuszcza z tonu. Jest kilka fajnych dziewczyn, które śpiewają zupełnie przyzwoicie w Polsce. Nie chcę wymieniać nazwisk. Wszystkich nie znam, ale jest kilka fajnych głosów. Największe kariery, może niszowe, robią moim zdaniem takie panie, jak Maria Peszek i tego typu odpowiedniki. Bo to jest twórczość, która ma dowód osobisty. Natomiast w większości wygląda tak, że dowód osobisty ma piosenka, która pochodzi z nurtu, która akurat dzisiaj obowiązuje. Kiedy nurt się zmieni, piosenka też przepadnie, a z nią wykonawczyni.

Rzeczywiście dzisiaj cierpimy na deficyt osobowości.

Romuald Lipko:
Teraz piosenki często pochodzą z publishingu. To jest taka sytuacja, kiedy nie tworzy się muzyki pod osobę, nie kreuje się jej sylwetki, nie pyta się nawet, jak będzie ubrana. Nie robi się piosenki pod wyobrażenie wokalistki. Najpierw robi się utwór, a potem szuka się osoby. Niewiele za tym stoi. W zespołach jest jakiś w miarę charyzmatyczny twórca, który ten zespół określa. Tak została określona grupa Łzy, Maanam, Budka Suflera. One mają wyraźny rodowód i wyraźny dowód osobisty. Jasno pokazane jest, z jakiego powodu to grają i kto to zrobił.

Karolina Wanat/ fot. AKPA
oceń
30
13
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +2 [24]
~jaadam [2013-05-10 00:25]

Widziałem kilka jej roli w filmach zagranicznych: niemiecki film Ziemia Ojca Ziemia Syna; serial niemiecki Dzieci Berlina; kadry z nieukończonego serialu Alaska Story produkcji USA gdzie grała u boku Petera Fondy; film Rok Dobrego Dziecka (produkcja Francja). Zagrała dwa lata temu w komedii Parandowicza pod tytułem FENOMEN. Była tam najlepsza. Ostatnio zagrała i zaśpiewała w miusicalu "Śpiewogry świetokrzyskiej - Od sabatu do ornatu" w którym zaśpiewała trzy kompozycje Bronisława Opałki do słów Adama Ochwanowskiegow. Bardini kiedyś na łamach miesięcznika FILM napisał o niej, że gdyby nie wyjechała z Polski została by LOKOMOTYWĄ POLSKIEGO KINA a pan Zygmunt Kałużyński (krytyk filmowy) klękał przed nią na oczach milionów widzów. Proszę o szacunek dla tej GWIAZDY. Pani Iza Trojanowska wydała w październiku 2011 rewelacyjną płytę pod tytułem ŻYCIA ZAWSZE MAŁO. Piosenkę z tej płyty "Kochaj mnie za wszystko" można usłyszeć naprawdę w kilku klubach w Paryżu. Szkoda że polskie media nie promują Polskich Artystów. Z Panią IZĄ Trojanowską zawsze pracowali najwięksi muzycy i tekściarze. I tak w Polsce to: Tadek Nalepa, Romek Lipko ,Andzej Mogielnicki, Janek Borysewicz, Andrzej Dylweski; Bogdan Brusik; Bogdan Gajkowski; Alek Mrożek; Janek Pietrzak; Adam Abramek; Janek Surzyn; Wojtek Trzciński, Rafał Paczkowski, Joshep Bracichowicz, Paweł Poros, Kuba Kusiński, Andrzej Mogielnicki i wielu innych znanych polskich muzyków. A za granicą grali dla niej tacy muzycy jak Stanisław Sojka, S. Greethman, Jarret, M. Marshall, A. Lamb i wielu innych równie wielkich. Tylko przypadek sprawił, że nie doszło do współpracy Izy Trojanowskiej z BRYANEM FERRY. Płytę Izy wydaną w USA i Kanadzie wyprodukował sam Wally Brill ( a to jest facet który zna się na śpiewewaniu). Dla ludzi interesujących się muzyką i znających się na niej, to nazwiska, które dużo znaczą. Okładki płyt projektował sam Rosław Szaybo. Gdyby Pani Trojanowska była słaba, to ci wszyscy nie chcieli by dla niej pracować , grać i tworzyć. Pani Izo , gratuluję wspaniałej ostatniej płyty i teledysku do piosenki NA CHWILĘ. W Kwietniu byłem na Koncercie Budki Suflera w Zielonej Górze gdzie gościnnie zaśpiewała Pani Iza. Pomimo że Pani Trojanowska zaśpiewała tylko trzy piosenki to ona była gwiazdą tego wieczoru ,to ona dostała najwięcej braw i kwiatów ( kwiaty od publiczności tylko Ona dostała). Jest trochę relacji z tego koncertu na youtube.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: -7 [25]
~Sandra [2013-12-12 14:41]

Mój Boże, ona jest TRAGICZNA!!! Zarówno jako aktorka (poraża sztucznoscia) jak i piosenkarka (beczy, nie śpiewa). Jednak poprzedni ustrój miał swoje plusy: w dobie gdy nie ma nic, ktoś taki jak Pani Izabela wydaje się fajny, bo pokazują go w telewizorni.....ehhhh.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [2]
krzycho6411 [2014-02-25 16:12]

po prostu [tak jak w latach osiemdziesiatych skandowano na koncertach] Trojanowska jestes Boska!

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~audio86@wp.pl [2014-02-25 14:00]

Prawdziwi artyści , trudno o lepszych , sam wychowałem się na ich muzyce .

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~nick [2014-02-24 17:05]

Jak zwykle do głosu na forum dorwało się "polskie piekiełko".Sami znawcy i eksperci.Wkurzacie mnie ludzie z tym swoim krytykanctwem.Zróbcie coś lepiej,to może się w końcu coś w kraju poprawi.W narzekaniu,krytykowaniu i opluwaniu innych,Polacy są niestety mistrzami świata.Może czas to zmienić ludzie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Toto [2014-02-25 09:56]

Krytycy co nigdy nic nie zrobili pyskuja najglosniej. A dla mnie p. Trojanowska wielka klasa

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~ASERET [2014-02-24 18:25]

Zapewne nie znam się, jest miła i sympatyczna, ale dla mnie piosenkarka średnia a aktorka to już z niej żadna - sztywna i sztuczna.

odpowiedz

Ocena: +1 [7]
~kika [2014-02-24 17:08]

sztuczna i porusza sie okropnie a na estradzie stoi jak kij brak sponta i tyle , moze jakis tam talent ma ale dla mnie to zadna wielka artystka .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [4]
~DJ [2014-02-24 17:11]

Mlodziaki przyzwyczajeni sa do skokow podskakiwania machania rekoma i muzyka typu lubududu. Trojanowska spiewa nie podskakuje bo po co ma te swoje lata i po co w ogole ma to robic. Steczkowska Gorniak wielkie diwy tez spiewaja glosem a nie cialem! Kocham p.Trojanowska swietnie sie trzyma i nadal swietnia spiewa. Jej piosenki mozna zanucic nawet za 20 czy 30 lat a tych mlodziakow w ogole. Ich piosenki sa dobre na 1 raz!!!! Do spiewania trzeba miec talent a nie szkole np.Rodowicz czy Gorniak i wiele innych. Ci graja na instrumentach musza miec wyksztalcenie muzyczne. Do spiewania potrzebny talent!!! i glos!!!!!

odpowiedz

Ocena: +7 [11]
~Robert [2013-12-31 16:11]

Dla mnie w Sopocie Trojanowska Była Najlepsza . Byłem w Sopocie na koncercie widziałem i słyszałem

odpowiedz

Ocena: -3 [13]
~roman [2013-09-01 10:45]

Trojanowska z ikrą w Sopocie nie miała ikry poruszała się jak ospała 60 latka która zapomina o scenie i widowni która ją obserwuje a ona nadal zaspana.

odpowiedz

Ocena: -28 [28]
~grajek [2013-05-18 20:14]

LIPKA przecież nie masz wykształcenia gdzie się pchasz nieuku!

odpowiedz

Ocena: +3 [9]
~dam [2013-04-22 18:05]

chciałbym widzieć jolę która ma talent!!!!!!!!!!!!.

odpowiedz

Ocena: +3 [31]
~Były fan [2013-04-22 17:37]

Trojanowska za młodu mogła urodą przykryć braki wokalne, ale poza tym razi sztucznością. Zero spontaniczności i naturalności. Teraz nie ma czym przykryć i cały plastik wyłazi.

odpowiedz

Ocena: -1 [39]
~jola [2013-04-22 17:20]

kompletne beztalencie, ale z odpowiednimi koneksjami

odpowiedz