szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

4 KwietniaNajnowsze wiadomości

4 Kwietnia Najnowsze plotki

"Nagrywanie i walka o przetrwanie" (rozmowa z Kubą Kawalcem z happysad)

2012-11-17   A A A
 
Fana muzyki alternatywnej chyba najciężej przekonać do zespołu, do którego zdążył się zrazić.

Kuba Kawalec:
Michał (Wiraszko, wokalista Much) ładnie ujął to w jednym z wywiadów: „Im dłużej siedzisz przy barze, tym gorzej rano”. Przy wydawaniu pierwszej płyty mieli mnóstwo dziennikarzy po swojej stronie. Potem, kiedy to zażarło, nagle okazało się, że oni są już za bardzo na powierzchni w stosunku do tej całej undergroundowej pisaniny. Stali się zespołem, którym nie warto się zajmować. Tak to już jest, że im większy szum na początku, tym większy kac później.

Wróćmy do happysad. Jesteście na scenie 11 lat, a każda wasza kolejna płyta świetnie radziła sobie na rynku.

Kuba Kawalec:
Nie wiem z czego to wynika. Może chodzi o to, że rzeczywiście mamy sporo fanów. Zawsze część z nich ma ochotę kupić nasz album. Gdybyśmy sprzedawali tyle płyt, ilu mamy fanów na Facebooku czy ludzi, którzy odtwarzają teledyski happysad na YouTubie, to mielibyśmy wyniki jak Red Hoci. Jest to pewnie jakiś algorytm. 1/10 ludzi, którzy są twoimi fanami, kupuje płyty. Kiedy masz 15 tys. osób na Facebooku to podejrzewam, że z 1500 egzemplarzy możesz sprzedać. Zresztą pewnie wiesz, jak to wygląda naprawdę. Co z tego, że sprzedamy 15 tys. egzemplarzy i dostaniemy złotą płytę, skoro prawdopodobnie grosza z tego nie zobaczymy. Te pieniądze pokrywają teledysk, produkcję płyty. To są dobre cyferki dla mediów. Na jedynkę na OLiSie składa się mnóstwo rzeczy. Choćby to, że kiedy my wydawaliśmy płytę, nic innego nie pojawiło się na rynku. Razem z płytą Much, pojawiła się nowa Maria Peszek, chyba LaoChe… Ciężko się przebić.

Mój kolega fotograf bardzo lubi waszych fanów. Pomimo tego, że koncerty w Stodole są wyprzedane to nie ma problemu z przejściem pod scenę. Zawsze powtarza, że na was same szczupłe dziewczyny przychodzą.

Kuba Kawalec:
Też się z tego śmiejemy. Jak na Kulcie jest pełna Stodoła oznacza to 1600 osób. U nas zmieści się z 1800. Oprócz młodych ludzi pojawiają się też starsi. Już na poprzedniej trasie przychodzili do nas dziennikarze i mówili, że nasłuchali się, że będą sami gimnazjaliści, a tu normalnie rodziny z dziećmi. Po koncercie podchodzi chłopak i mówi, że jest z 6-letnią córką. Albo dziewczyna z synem 10-letnim. Nasz perkusista, Jarek, pyta się mnie: „Popatrz na tę laskę. Ile ma lat?”. Mówię mu, że nie wiem. Może 25? On mi na to, że przyszła z 13-letnią córką. Idziemy podobną drogą, którą szedł kiedyś Hey czy T.Love. Ten boom Heya w latach 90. Kiedy grali w Spodku 90% publiczności to były nastoletnie dziewczyny. Teraz życzyłbym sobie takiej ścieżki rozwoju, jak Hey. Chociaż uważam, że ich nowy singiel nie jest fajny. Muzyka to jest zawsze jakaś suma wyobrażeń. Dlatego lubię zespoły debiutujące. Włączasz i jest „wow!”. Zajebisty wokal, fajne teksty, super piosenki. Każda kolejna płyta to już twoje wyobrażenia i oczekiwania. Po płycie „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!”, jakkolwiek była ona fajna, zamarzyłem sobie, że usłyszę, jak Nosowska się drze. A tu znowu same klawisze. Niemniej jednak, ładna produkcja.

A okładka?

Kuba Kawalec:
Kontrowersyjna jest. U nas w obozie zdania są podzielone. Nie jest na pewno pretensjonalna. Niektórzy mówią, że jest wręcz tragiczna. Dla mnie jest to takie bezpretensjonalne poczciwe zdjęcie.

Karolina Wanat/ fot. Mystic
oceń
12
1
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +7 [13]
~o ciekawe?!? [2012-11-27 12:05]

Jaki obiekt kpin? Świetny zespół, z fajną muzyką, dobry technicznie i budzący zainteresowanie. Jak zwykle jakiś bełkotliwy tytuł by wzbudzić zainteresowanie.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [2]
~Romek [2012-11-27 19:10]

"WCIĄŻ SĄ OBIEKTEM KPIN" myślałem po tytule, że będzie o WOLI i TYSIU

odpowiedz

Ocena: +1 [3]
~z [2012-11-27 15:55]

zgadzam się świetny zespół i świetne kawałki, kto pisze takie bzdety na tym portalu???!!

odpowiedz

Ocena: +2 [6]
~ewela [2012-11-27 13:51]

ten zespół jest swietny, co ta za beznadziejny tekst

odpowiedz