szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

19 StyczniaNajnowsze wiadomości

19 Stycznia Najnowsze plotki

"To jest gówno! To nie jest granie!" (rozmowa z zespołem Muchy)

2012-10-30   A A A
 

Trzech dorosłych mężczyzn mających na swoim koncie sukcesy w branży nagle dowiaduje się od faceta z gitarą, że to, co grają, jest do dupy. Tym dżentelmenem jest Damian Pielka, a uświadamianymi muzykami członkowie zespołu Muchy. W zaistniałej sytuacji mogli pozwolić sobie na gwiazdorskiego focha lub wziąć się ciężko do pracy.

Z Damianem Muchy kontynuowały nagrywanie trzeciego krążka. Rezultaty w postaci płyty "Chcecicospowiedziec" przerosły oczekiwania fanów i mogą stanowić zagwozdkę dla antyfanów zespołu. Jak wyglądały prace nad płytą? Dlaczego organizatorzy mają problemy z rezerwowaniem pokojów hotelowych dla zespołu? Kogo o mały włos muzycy nie uśmiercili na planie swojego filmu? Czy Krzysiek Zalewski jest członkiem zespołu Muchy?

Skąd wziął się pomysł zrealizowania filmu?

Michał Wiraszko:
Na studiach byliśmy fanami filmów Grzesia Lipca i grupy Sky Piastowskie. Byliśmy zaskoczeni, że wytwórnia zgodziła się na realizację naszego pomysłu. Budżet miał obejmować dwa teledyski. Stwierdziliśmy, że wolelibyśmy zrobić za te pieniądze film. Zgodzili się. Wszystko wydarzyło się w niecałe dwa lipcowe tygodnie. Spotkaliśmy się w Poznaniu, a później na koncertach, które zagraliśmy po tych wioskach. Grzesiek dokręcił fabułę.

Damian Pielka: Najpierw była burza mózgów. Każdy wymyślił sobie nawet postać. Skończyło się na jednej wielkiej improwizacji.

Dużo było improwizacji podczas niszczenia pokoju hotelowego?

Szymon Waliszewski:
Uprościliśmy całą procedurę demolki w taki sposób, że zaprosiliśmy naszych znajomych na hasło: „Chciałbym być gwiazdą rocka, która demoluje hotel”. Każdy mógł spełnić swoje nastoletnie marzenie.

Michał Wiraszko: Do tego były urodziny Tomka. W filmie widać, jak dostaje prezent.

Tomek Skórka: Chcieliśmy zrealizować jakąś akcję, która byłaby elementem zaplecenia rzeczywistości z fabułą. Chodziło o spektakularne wydarzenie, które pójdzie w świat, jako rzekomo prawdziwe, a później okaże się, że był to element fabuły. Siedzieliśmy i wymyślaliśmy, co możemy zrobić. Grzesiu wpadł na pomysł, że ogłosimy śmierć reżysera. Wcześniej chciał powiadomić rodzinę, żeby nikt się nie bał. Z drugiej strony nie chcieliśmy przesadzić.

Szymon Waliszewski: Może trochę weszliśmy w paradę Grzesiowi? Może miał zaciągnięty kredyt? Poszłaby wiadomość o jego śmierci… Może on to miał wszystko wcześniej wymyślone? (śmiech)

Tomek Skórka: Pojawił się pomysł z hotelem. Zobaczyliśmy, że w jednym apartamencie jest remont, więc mogliśmy powywracać krzesła i udawać, że go zniszczyliśmy. Poszliśmy do recepcji z naszym planem. Powiedziano nam, że nasz pokój też będzie do remontu, więc możemy go zdemolować. Pozostało nam jeszcze zaprosić znajomych.

Michał Wiraszko: Rzeczywiście był moment, kiedy wytworzyły się prawdziwie negatywne emocje. Na początku każdy bał się zacząć. Cały czas konsternacja: „To co? Robimy już? Nie, jeszcze chwilę, jeszcze chwilę”. Nasz kolega Lepszy w międzyczasie „zdechł”. Dobra. Lepszy nie żyje, to trzeba robić. W jednej scenie widać, że dziewczyny, które stoją za Materną, są autentycznie przerażone. Tomek Skórka: Pojawiały się też głosy, że ta demolka wygląda sztucznie. Ale to też jest wytłumaczone w fabule filmu. Całą akcję wywołał główny bohater po to, żeby pchnąć ją dalej do mediów.

Michał Wiraszko: Wymyśliliśmy spiralną interakcję fabuły z rzeczywistością. Z kilku wątków w tym filmie można kilkadziesiąt wniosków wyciągnąć. Nie chodziło, żeby oburzać, ale żeby ludzie mieli zagwozdkę. Z jednej strony jesteś aktorem w tym filmie. Przeczytałeś nagłówek, który był nagłówkiem fabularyzowanym, umieszczonym w scenariuszu. Tę informację sprzedano do mediów, których ty jesteś widzem. Czytałeś gazetę, którą widziałeś w filmie, która wypływa po to, żeby pokazać pewną głupotę mediów.

Tomek Skórka: Wzorowaliśmy się na popularnych filmach mocumentary.

Szymon Waliszewski: Poza tym, chodziło o coś więcej, niż dodatek do płyty. W momencie, kiedy cały film był zrealizowany, pojawiło się w nas oczekiwanie. Byliśmy ciekawi, co się dalej stanie. Puściliśmy informację do mediów, obserwowaliśmy i okazało się, że zrobiliśmy eksperyment, który jednocześnie przeprowadzamy, ale jesteśmy też jego uczestnikami i obserwatorami. Szczurami i naukowcami.

Michał Wiraszko: O taką zabawę nam chodziło.

Damian Pielka: Dość ryzykowna zabawa, ale zażarło bardziej, niż się spodziewaliśmy.

Tomek Skórka: Dostaliśmy później od jednego organizatora koncertu informacje, że dorzuci nam pieniądze, ale hotel musimy sobie wynająć sami.

Szymon Waliszewski: Wiele osób z kręgu naszych bliskich znajomych nie jest do końca pewna, czy to była ustawka. Cały czas ktoś ma wątpliwości.

Michał Wiraszko: Postawiliśmy duży znak zapytania przed doniesieniami medialnymi. Zobaczcie, że to, co się pojawia, może być w błahy sposób przekolorowane. Jeżeli ktoś się obruszył, że film jest wulgarny, a chwyt tani, to rozumiem, że widzi część tego zjawiska i jakby cieszę się, że chociaż tyle. Nie mam do nikogo żalu. Być może zareagowałbym tak samo. Znowu pojawia się ta spirala. Podważyliśmy wiarygodność mediów.

Karolina Wanat/ fot. Artur Jędrzejak
oceń
8
8
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~Słuchaczka [2012-11-15 13:38]

Ale pieprzycie, gdyby ktoś z was, którzy piszecie te komentarze "na poziomie" o Mchcach, przesłuchał ich jakąś piosenke...Łatwiej ocenić jak się czegoś nie zna, tylko wywnioskować wszystko o zespole z tekstu wywiadu, gratuluję. Muchy to jeden z czołowych zespołów Polskiej sceny rockowej, czy tam indie jak kto woli i radzę Wam posłuchać, bo ich teksty, pisane przez jednego Wiraszko są bardziej ambitne od waszych wszystkich komentarzy razem wziętych..

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Polly [2012-11-02 21:37]

A weźcie się wszyscy ! Ja uwielbiam dźwięki Muszek i ich dżwięki umilają mi każdy wieczór, za to im dziękuję serdecznie ! :))

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~hehe [2012-11-02 09:04]

srali muchy bedzie wiosna....

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~leon [2012-11-02 08:20]

a co wy gracie obesrane muchy???trutu tutu majtki z drutu ???

odpowiedz

Ocena: +29 [29]
~trzy [2012-11-01 14:29]

Takie wielkie gwiazdy, że nigdy ich nie słyszałem, i pewno nie usłyszę, artystyczna nędza nie powinna wogle wychodzić.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +2 [2]
~hendryk [2012-11-02 08:12]

co to za plaga z tymi muchami,potraktować dziadostwo muchozolem i po sprawie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~jor [2012-11-02 06:51]

Polska to niezwykły kraj , Gwiazd wiecej niż na niebie Zielona Wyspa w Środku Europy gdzie wszyscy żyją szczęsliwie

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~tata [2012-11-02 06:46]

Ależ synu bełkoczesz. Strach pomyśleć jak gracie na "koncertach".

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~Kali [2012-11-01 19:26]

nie wiedziałem że ANNA MUCHA MA ZESPÓŁ

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +1 [1]
~kserkses [2012-11-02 00:56]

Jakieś niedojebki robią szum wokół siebie i myślą, że są przechuje... Są, ale na płaskie dachy i bez tego "prze".

odpowiedz

Ocena: +2 [4]
~melania [2012-11-01 21:11]

skąd oni się biorą , tacy pielka , skórka , wiraszko ? dzieci fornali ?

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~DDR [2012-11-01 19:50]

Hahahahahahahha.............Powiedzieć do much, że coś jest gównem - to dopiero :DDDDD Ubawiłem się tym:) Brawo!

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~geno [2012-11-01 19:17]

chłopy ! mogliście się nawalać po łubach ,może był by z tego jakiś pożytek ,rozumu by wam przybyło.

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~Gal [2012-11-01 19:02]

Takie gówno jak te niby gwiazdy powinno sie spuścić do kibla.

odpowiedz

Ocena: +12 [12]
~kiziu [2012-11-01 18:35]

Znowu jakies gwiazdy pojawiły sie w polsce? Ten kraj to kraj samych gwiazd ! Co za utalentowany naród!! gratulacje!!

odpowiedz

Ocena: +9 [9]
~pirka [2012-11-01 16:29]

Polskie tzw. " gwiadzy " to wiocha ze słomą w butach, co robią w hotelach to jest legendą, można wymienić kilka zespołow czy solistów , których hotelarze juz do siebie nie wposzczą. Demolka, syf w pokojach, organizatorzy odmawiają co niektórym podpisania umowy bo życzą sobie tyle alkoholu zagwarantowanego w garderobach i hotelu, ze moga wyprawić male wesele. Odradzam Bajm i Maleńczuka, oni są w Top Trendy niechcianych gwiazdek !

odpowiedz

Ocena: +10 [10]
~papryka [2012-11-01 16:21]

zespół MUCHY W NOSIE...

odpowiedz

Ocena: +11 [11]
~ronin [2012-11-01 16:02]

W Polsce już nie ma gwiazd - zostali tylko celebryci, a portale plotkarskie próbują wmówić ludziom, że jest to jakaś namiastka kultury.

odpowiedz

Ocena: +1 [5]
~zryty Caban [2012-11-01 15:55]

Kapela " Muchy " ? Nazwa jest bardzo na czasie . To teraz czekamy na zespół " Grycanie " .

odpowiedz

Ocena: +14 [14]
~re [2012-11-01 14:22]

Fajne pokolenie dorasta. Marzące o demolkach i dające w ryj każdemu kto myśli inaczej.

odpowiedz