szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

6 KwietniaNajnowsze wiadomości

6 Kwietnia Najnowsze plotki

"Żyjemy w dziwnych czasach dla kultury i mediów" (rozmowa z Pablopavo)

2012-01-05   A A A
 

Pablopavo zamknął w słowach otaczającą nas rzeczywistość, Praczas dodał od siebie rozjuszone dźwięki, zaskakujące muzyczne kolaże i bujające rytmy. Powstały "Głodne kawałki". "Moja żona na początku była przerażona tym, co przynoszę do domu" - mówi Pablopavo podczas naszej rozmowy.

Podobno nie mamy się już przeciwko czemu buntować. Na „Głodnych kawałkach” pokazałeś, że jednak jest coś, czego nie musimy akceptować we współczesnym świecie.

Pablopavo:
Nie żyjemy, wbrew temu co niektórzy uważają, w zniewolonym kraju, gdzie trzeba na nowo wywalczać sobie wolność czy możliwość wypowiedzenia się. Niewątpliwie otacza nas natomiast papka, która krępuje ruchy i blokuje nam mózgi. Dobra muzyka niekoniecznie ma szansę się przebić i jesteśmy zalewani bezwartościową pulpą - informacjami, o zbliżającej się planecie z innej galaktyki czy super pieskach, które potrafią tańczyć. Sprawy, które są naprawdę istotne dla młodych czy średnio młodych osób, sam nie jestem już młodzieniaszkiem, przemykają z boku. Czy jest to działanie celowe? Wydaje mi się, że nie. Z jednej strony jest to zwykła ludzka głupota, z drugiej - głupota odbiorców. Większość oczekuje takich informacji, tej baby z wąsami. Nie chce im się zastanawiać nad swoim życiem, czymkolwiek. Mi się jeszcze trochę chce.

Społeczeństwo się rozleniwiło?

Pablopavo:
Wina jest po obu stronach. Rozleniwiło się, ale też miało się czym rozleniwić. Poważne gazety sprzed dziesięciu lat i z dzisiaj, to jest coś zupełnie innego. Inny język, teraz wszystkie teksty są o połowę lub jedną trzecią krótsze tak, aby jak najmniej zaangażować czytelnika. Tabloidyzacja postępuje we wszystkich mediach. Trudno się na to zżymać, bo nie widzę przeciwwagi. Nawet w tych poważnych tygodnikach teksty są coraz krótsze, a zdjęcia coraz większe. W muzyce najlepiej pisać po raz kolejny o Stingu i U2, bo wiadomo, że to ludzi zainteresuje. Z jednej strony winę ponoszą media, z drugiej ludzie to kupili. Powiedzieli okej, chcemy krótszych, łatwiejszych tekstów, nie chce nam się siedzieć i kminić. Na pewno Internet wymusza te bardzo szybkie, ale zdawkowe i nijakie informacje. Poza tym bardzo ciężko czyta się w necie długie teksty.

Wracając do tego, co było, kiedyś tytuł miał wartość informacyjną.

Pablopavo:
Teraz tytuł ma cię złapać za gardło i wciągnąć. Wiadomo, że chodzi o klikanie i reklamodawców, to jest biznes. „Słynny reprezentant Polski zmasakrowany w wypadku”. Okazuje się, że jest to reprezentant juniorów w Cyber Guy’a, a właściwie to w tej reprezentacji zagrał jeden mecz. Zmasakrowany? Przewrócił się na motorze i złamał nogę. Siłą rzeczy cały system finansowania mediów i kultury wymaga takich zabiegów. Teraz jedynym sposobem zarabiania pieniędzy są reklamodawcy. Wydaje mi się, że nawet gazety codzienne nie miałyby szans utrzymać się tylko z nakładu.

Podobnie z dużymi imprezami muzycznymi.

Pablopavo:
Jeśli chcesz zrobić dużą trasę po Polsce, a nie jesteś jednym z tych pięciu najbardziej popularnych zespołów, to bez sponsora może być bardzo trudno. Z drugiej strony ludzie oczekują, żeby być niezależnym, ale nie chcą płacić za bilety. Żyjemy w dziwnych czasach dla kultury i mediów. Ciekawe, czy to jest stały czy tymczasowy trend. Są tacy, którzy wieszczyli, że pojawią się ludzie, którzy będą chcieli wydawać więcej na kulturę i rzetelne informacje. Jedyne, czego nie przewidzieli, to kryzys gospodarczy.

Karolina Wanat/ fot. Rockers
oceń
38
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [6]
~DOC DR MGR INŻ [2012-01-06 18:00]

BO NASZ KRAJ TO WIOCHA Z BURAKAMI I DO NICH TAKIE MIERNOTY TRAFIAJĄ

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -1 [1]
~BB-b [2012-01-06 18:22]

Zwyuczajna, nieskomplikowana ale wyglada na zyczliwa i kontaktowa i o to chyba chodzi.

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~nobos [2012-01-06 14:15]

Z głupoty, biedy i beznadziei oraz nijakich programów w tępej TV!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +5 [5]
~rgf [2012-01-06 16:58]

z przedawkowania no i oczywiście prostactwa niektórych grup społecznych

odpowiedz

Ocena: +6 [6]
~Anna [2012-01-06 16:23]

Jaki kult? Debilnych TVMNPOsatów u nas się nie ogląda. Same szajsy badziewia kretyństwa reklamy dla POwskich matołów otumanionych.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
~WIEWIÓRKA [2012-01-06 16:10]

TO JASNE, CÓRKA NARODU WYBRANEGO ! ! ! !

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~pp [2012-01-06 15:07]

z przedawkowania i sprzdaży samej siebie byle gdzie byle jak aby kasa była

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~Jaro [2012-01-06 14:39]

celebryci, cały siołbiznes to przedstawiciele pieprzonego narodu wybranego, swoim pomagają inne nacj dyskryminują. Oto faktyczny stan rzeczy

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~lelek [2012-01-06 14:36]

.., to zwykła deska sedesowa z kutra rybackiego !

odpowiedz

Ocena: +10 [10]
~marco [2012-01-06 13:33]

W Polsce beztalencia robiacy wokol siebie skandale pseudogwiazdorstwo tzw celebryci maja sie dobrze jak dlugo jeszcze PANOWIE REDAKTORZY KRYTYCY CZAS DEMASKOWAC brak profesjonalizmu jak widze braci mroczkow cichopek wisniwskiego muche rosati niech emigruja za granice tam tylko zmywak na nich czeka zapomnialem o dodzie czesc ich pamieci

odpowiedz