szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

29 StyczniaNajnowsze wiadomości

29 Stycznia Najnowsze plotki

"Cieszę się, że będę miał okazję wystąpić z Edytą Górniak" (rozmowa z Barrym Forgie, dyrygentem BBC BIG BAND)

2009-12-16   A A A
 

BBC BIG BAND to profesjonalni muzycy, którymi od 1997 dyryguje Barry Forgie. W sylwestrową noc brytyjska orkiestra zaprezentuje aranżacje największych światowych hitów. Koncert odbędzie się w Sali Kongresowej, a muzykom na scenie towarzyszyć będą Edyta Górniak i Monika Dryl.

WYJĄTKOWY SYLWESTER W WARSZAWIE? POZNAJ SZCZEGÓŁY!


Czy dyrygentura w BBC BIG BAND jest pracą na „pełen etat”? Czym zajmujesz się poza sceną

Od momentu kiedy zająłem się muzyką jestem kompozytorem i aranżerem, gram też na puzonie. W ciągu 40 lat mojej pracy pisałem muzykę dla wszelkich możliwych formacji muzycznych takich jak: orkiestry symfoniczne, big badny, brass bandy czy grupy pop, współpracując z artystami tak różnymi jak: Mel Tormé, Ray Charles czy Van Morrison. Jednak większa część mojej kariery związana jest z Big Bandem BBC, z którym współpracuję od lat siedemdziesiątych i od tamtej pory jestem wciąż pochłonięty przygotowywaniem aranżacji dla bandu oraz koncertami z grupą.

Czy to będzie pierwsza wasza styczność z artystami z polski? Czy mieliście może już okazję współpracować z kimś z naszego kraju?

W 2006 odbyłem trasę koncertową z grupą European Jazz Orchestra, która składała się z 18 muzyków, z których każdy pochodził z innego kraju. Jeden z nich, grający na trąbce, był Polakiem. Nazywał się Michał Bylica i oprócz tego, że był doskonałym muzykiem, wyróżniał się niesamowitym wzrostem. Nigdy wcześniej nie spotkałem muzyka grającego na trąbce, który mierzyłby ponad 2metry.

Czy generalnie znacie jakiś polskich muzyków/artystów?

Znam kilku polskich muzyków jazzowych, głównie dzięki ich reputacji. Cieszę się również, że będę miał okazję wystąpić z dwoma utalentowanymi wokalistkami: Edytą Górniak i Moniką Dryl w Sali Kongresowej. Nie mogę się już doczekać naszego grudniowego spotkania.

Repertuar BBC BIG BAND jest bardzo szeroki. Co Cię inspiruje, skąd czerpiesz pomysły na aranżacje utworów?

Masz rację repertuar BBC Big Band jest bardo szeroki. Rozciąga się od wczesnego Duke Ellingtona aż do najbardziej nowoczesnych konceptów muzyki jazzowej wykonywanej przez Big Bandy. Jako doświadczony muzyk czerpię inspirację nie tylko z jazzu oraz utworów dla big bandów pisanych przez Quincy Joneasa, Bill Holmana czy Billy May’a, ale również od młodych klasycznych kompozytorów takich jak: Bartok, Prokofiev oraz wielu innych, jak również od gigantów muzyki klasycznej jak: Beethoven czy Brahms i twórców barokowych jak: Bach czy Vivaldi.

Granie jest dla was przyjemnością, to widać podczas waszych występów. Czy jednak długoletnia wspólna „praca” w orkiestrze jest nadal przygodą czy to już rutyna?

To nigdy nie będzie rutyna, muzyka grana na koncertach na żywo jest tak nieprzewidywalna, że każdy nasz występ jest dla mnie przygodą I niespodzianką.

Współpracowaliście z wieloma bardzo znanymi i utalentowanymi muzykami. Czy jest jeszcze ktoś z kim chcielibyście wystąpić.

Zawsze marzyłem o współpracy z Frankiem Sinatra czy Peggy Lee, jednak niestety nie jest to już możliwe. Jeśli rozważymy klasykę chciałbym kiedyś pracować z Rostropovichem – dyrygentem, kompozytorem oraz wiolonczelistą, którego występy widziałem już wiele razy. Wokalistki Jessye Norman oraz Lianne Carroll byłyby fantastycznymi partnerkami do współpracy, miałem już przyjemność przez krótki czas pracować z Lianne, jest ona dla mnie wielką gwiazdą.

W jakim najodleglejszym i najdziwniejszym miejscu mieliście okazję występować?

Najbardziej nietypowym występem w mojej karierze był koncert grany na statku płynącym do Szkocji. Grałem tam wtedy na puzonie. Jeden z muzyków grających na trąbce miał ze sobą kanapkę i kiedy wyciągnął ją w czasie koncertu, aby ugryźć mały kawałek, nadleciała mewa i porwała jego kanapkę na oczach wszystkich gości!
inf. prasowa/ fot. mat. promocyjne
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!