szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

26 LutegoNajnowsze wiadomości

26 Lutego Najnowsze plotki

Jamal, czyli słowiańskie oblicze dancehallu (rozmowa z Miodem z Jamala)

2008-11-25   A A A
 

Za oknami spadł właśnie pierwszy śnieg, a mieliśmy rozmawiać o muzyce, która pochodzi z gorącego kraju. W takich okolicznościach przyrody miałem okazję porozmawiać z Tomkiem "Miodem" Mioduszewskim z formacji Jamal.Zespół wydał właśnie, po trzech latach oczekiwania, najnowszy krążek - "Urban Discotheque", więc tematów było sporo. Dużym zaskoczeniem było stwierdzenie mojego rozmówcy, że z perspektywy czasu pierwsza płyta Jamala otarła się o banał i nie przetrwała próby czasu. A dlaczego warto wybrać drugi krążek?

Galeria zdjęć zespołu Jamal


Jak powstaje płyta w klimacie dancehall/reagge w kraju, gdzie większość dni jest szara, zimna i deszczowa?
Pokazujemy nasze słowiańskie oblicze tego dancehallu, bo w inny sposób się nie da.

Na czym polega to słowiańskie oblicze? Jakbyś je zdefiniował?
Ujawnia się w tym, co śpiewamy. Ja w ogóle pochodzę ze Wschodu, z Ukrainy. Wszyscy mi mówią, że to [moje śpiewanie - przp. red.] jest takie smutne, z tradycyjnym ukraińskim czy rosyjskim zaśpiewem. Uwielbiam śpiewać rzeczy smutne. Myślę, że dancehall z Jamajki jest trochę bardziej wesoły.

Dotarłem do notki prasowej, w której napisano, że na nowej płycie jest mniej publicystyki, a więcej tematów osobistych. Czy to oznacza, że tematy publicystyczne się wyczerpały i nie macie nic więcej do powiedzenia na tym polu?
Mam szczerze dosyć publicystyki. Mam dosyć utworów, w których wokalista mówi mi jak mam żyć, co robić, a czego mam nie robić. Chciałbym być jak najdalej od pewnego rodzaju banału i wkraczanie w taki osobisty nurt to wyjście z tej sytuacji.

To znaczy, że pierwsza płyta [„Rewolucje” – przyp. red.] była banalna?
Wiesz co... z perspektywy czasu, jak jej słucham, to myślę, że tak.

Czyli masz już dystans do tego pierwszego krążka?
Tak. To co pokazaliśmy na drugim albumie jest bardzo blisko tego, co czuję w tej chwili. Myślę, że pierwsza płyta Jamala jednak nie przetrwała próby czasu.
Radek Nałęcz / fot. EMI
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!