szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


więcej o...

3 KwietniaNajnowsze wiadomości

3 Kwietnia Najnowsze plotki

Wywiad z Robem Birchem - Stereo MC's

2001-08-07   A A A
 

Po 9 latach STEREO MC's powrócili z nową płytą 'Deep Down & Dirty'. Ich poprzednia płyta 'Connected' wydana w 1992 roku, osiągnęła wielki komercyjny sukces, zdobywając szereg nagród. STEREO MC's występowali z największymi gwiazdami m.in. z zespołem U2. W najbliższą sobotę grupa wystąpi na imprezie urodzinowej MTV w warszawskim klubie Lokomotywa.WPWasza poprzednia płyta ukazała się 9 lat temu. Co porabialiście przez tak długi okres czasu?

Przez dwa lata po wydaniu pierwszej płyty koncertowaliśmy, a później stwierdziliśmy, że musimy się zastanowić co chcemy robić dalej. Zamknęliśmy się w studio i zaczęliśmy kombinować. Po drodze oczywiście zdarzyły się nam spięcia i obsuwy. Jak już wiedzieliśmy co chcemy osiągnąć zebraliśmy się do kupy i w dziewięć miesięcy zrobiliśmy płytę ‘Deep, Down & Dirty’.

WPRobiliście remixy takich artystów jak TRICKY i MADONNA. Czy wynieśliście jakieś ciekawe doświadczenia z tej współpracy?

Chyba największą przyjemnością była zabawa związana z samym miksowaniem. Uwielbiamy bawić się dźwiękiem. Jednak oprócz TRICKY’EGO i MADONNY zrobiliśmy remixy dla QUANNUM MC’s, MO WAX, DAVIDA HOLMESA czy PRESSURE DROP. Podstawowym warunkiem dla którego decydujemy się na przygotowanie remixu jest fakt, że podoba nam się oryginalny wokal. Utwór musi mieć coś w sobie i musi podobać się nam. Jeśli nie, to odpuszczamy temat... Innym powodem dla którego możemy nie zrobić remixu jest po prostu brak czasu.

WPA z którego z waszych remixów Ty jesteś najbardziej zadowolony?

Najbardziej podoba się ten zrobiony dla QUANNUM MC’s, a tytuł tego remixu brzmi ‘I Changed My Mind’.

WPNiedawno ukazała się wasza nowa płyta ‘Deep, Down And Dirty’. Czy jest ona kontynuacją tego co zaproponowaliście na krążku ‘Connected’, czy zmieniliście nieco styl?

Powiedziałbym raczej, że ewoluujemy w naturalny sposób. Nie staramy się naśladować tego co w danej chwili jest najbardziej na topie. Nikt z nas nie gra równocześnie w dwudziestu formacjach, które pojawiają się na jego drodze. Po prostu robimy swoje. Staramy się słuchać jak najwięcej muzyki, która rozbrzmiewa wokół nas, jednak we wszystkim co robimy staramy się utrzymać odpowiedni poziom świeżej energii, zamiast naśladować istniejące mody i style.

WPFani waszego zespołu otrzymali możliwość zremiksowania utworu z pierwszego singla. Powiedz jak wyszła ta zabawa i jakie były nagrody?

Był taki konkurs na naszej stronie internetowej, ale on jeszcze ciągle trwa. Z przyczyn technicznych nie udało się nam go jeszcze zakończyć. Nasz strona jest w trakcie modyfikacji i przez to opóźni się rozwiązanie konkursu.

WPCzy najlepszy z nadesłanych remixów zostanie przez was wydany?

Pomysł jest taki, że zwycięzca przyjedzie do naszego studia i w nim przygotuje dla nas kolejny mix. Jak wypadnie dobrze to kto wie? Może ukaże się na naszym kolejnym singlu. To może być coś naprawdę niesamowitego.

WPKiedyś stwierdziłeś, że ostatnia płyta to powrót do korzeni. W jakiej muzyce czy wykonawcach odnajdujecie swoje inspiracje?

Najwięcej inspiracji można znaleźć po prostu w życiu. W twoich osobistych doświadczeniach i tym co sprawia, że jesteś tym kim jesteś. To są te najważniejsze rzeczy, które siedzą w tobie gdzieś w środku. Żeby robić muzykę musisz potrafić sam siebie mobilizować. To nie może wyglądać tak, że ktoś nad tobą stoi i każe ci iść codziennie do pracy. Sam musisz czuć potrzebę robienia tego. To dzięki temu twoja muzyka uzyskuje konkretne brzmienie, ale i tak większość ludzi nie zawraca sobie tym głowy. Im więcej w życiu doświadczasz i im więcej pracujesz nad przelaniem tych doświadczeń w muzykę, tym ona jest wartościowsza. Im więcej inspiracji poszukujesz, tym większym stajesz się artystą. Wystarczy rozejrzeć się do okoła. Jest tyle rzeczy o których można mówić, mnóstwo muzyki której można słuchać i mnóstwo energii, którą można chłonąć i przekazywać. Inspiracje tak naprawdę są wszędzie.

WPA jakie są wasze inspiracje typowo muzyczne. Jakiej muzyki głównie słuchacie?

Gdy zaczynaliśmy słuchaliśmy prawie wyłącznie wczesnego hip-hopu. Podobało nam się to, że w tamtych ciężkich dla muzyków czasach ta muzyka potrafiła się sprzedawać. Ta muzyka ma w sobie mnóstwo energii. Zresztą hiphopu słucham cały czas chociaż nie uważam już, że wciąż jest tak poszukującym gatunkiem muzyki jak kiedyś. Teraz hiphop stał się bardziej mainstreamowy. Staram się słuchać wszystkiego co wnosi do muzyki elementy świeżości i ożywienia.

WPWystępowaliście jako support takiego zespołu jak U2. Wiele razy występowaliście w roli gwiazdy. Na urodzinach MTV wystąpicie również w takim charakterze. Który koncert powoduje większą tremę?

Zdecydowanie bardziej ekscytujące jest występowanie w roli „gwiazdy”. To ty musisz poruszyć ludzi, wytworzyć odpowiednią atmosferę koncertu. Najlepsza rzecz jaka może spotkać wykonawcę to koncert, na który ludzie przychodzą dla ciebie.

WPCzy znasz twórczość artystów, którzy będą występować podczas urodzin MTV przed wami?

Niestety nie znam ani SMOLIKA, ani zespołu BLENDERS, ale poznam ich na koncercie.

WPCzy byłeś już kiedyś w Polsce?

Nie, to będzie nasza pierwsza wizyta w waszym kraju.

WPCzego się po niej spodziewasz?

Nie mam zielonego pojęcia. Gdy graliśmy gdziekolwiek w innym miejscu koncerty promujące nowy album, totalnie nie miałem pojęcie czego się można spodziewać. Najlepsze co możemy zrobić to skoncentrować się na tym, żeby dać z siebie wszystko, a jeśli uda się nam nawiązać dobry kontakt z publiką to tym lepiej. Każdy nasz koncert jest w jakiś sposób wyjątkowy, a ten w Warszawie na pewno będzie bardzo udany.

WPDziękuję za rozmowę


(Z Robem Birchem rozmawiali Jacek Kurzypski i Wojtek Belke)
Woiti
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!