szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy


najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

3 KwietniaNajnowsze wiadomości

3 Kwietnia Najnowsze plotki

Wywiad z Borisem Dlugoschem

2001-10-25   A A A
 

20 października, warszawski klub Underground świętował swoje trzecie urodziny. Gwiazdą wieczoru był DJ BORIS DLUGOSCH, jeden z najlepszych w Niemczech, Europie i na świecie. Na kilka godzin przed występem udało się nam przeprowadzić bardzo ciekawą rozmowę z autorem przebojowego remiksu piosenki 'Sing It Back' grupy MOLOKO. Zobaczcie co zapisały nasze mikrofony i kamera.

Wywiad można zobaczyć w formacie Real Audio.WPWitaj BORIS!

Witaj SEBASTIAN.

WPJak nastrój przed imprezą?

Bardzo dobry. Jestem w dobrym nastroju. Jestem pierwszy raz w Polsce i nie mogę się doczekać. Dużo dobrego słyszałem o waszej scenie i wiem, że macie tu fantastyczne imprezy.

WPJestem pewien, że Ci się spodoba. Powiedz mi czy DLUGOSCH to Twoje prawdziwe nazwisko?

Tak DLUGOSCH.

WPCzy masz polskie korzenie?

Tak myślę, ale to stara sprawa. Prawdopodobnie w latach 30-tych rodzina ze strony mojego ojca wyemigrowała z Polski, ale to było sporo przed narodzinami mojego taty, tym bardziej moimi.

WPZostawmy sprawy rodzinne na boku. Porozmawiajmy o muzyce. Jako nastolatek grałeś na perkusji. Czy wtedy marzyłeś o karierze rockowca jak muzycy zespołu THE BEATLES czy w obecnych czasach OASIS?

Nigdy tak nie myślałem. Rodzice nauczyli mnie, że dzięki muzyce nigdy nie zarobię pieniędzy. Traktowałem to bardziej jako hobby i nie rozmyślałem co zrobię z tym w przyszłości. Jakoś się złożyło, że grałem na perkusji, potem zacząłem pracować w studio i poznałem nowych ludzi. Jakoś się złożyło, że zacząłem produkować własne nagrania.

WPTo jak to się stało, ze zostałeś DJ’em, że zamieniłeś bębny na gramofony?

Nie wiem jak to było dokładnie, jak do tego doszło. Muzyka zawsze mnie otaczała. Siostra słuchała, rodzice słuchali muzyki. Kiedy zacząłem chodzić na imprezy pewnego razu w jakimś klubie zobaczyłem i usłyszałem jak ktoś miksuje dwa nagrania. To mnie całkowicie zafascynowało. Kupiłem sobie gramofony, mikser, płyty i tak to się zaczęło.

WPZrobiłeś około 60-ciu 70-ciu remiksów dla artystów takich jak ROGER SANCHEZ, DAVID MORALES.... MOLOKO oczywiście, to chyba najpopularniejszy Twój remiks. Powiedz, kto zrobi remiksy Twoich nagrań?

To jest dobre pytanie. Mam nadzieję, że będą to te osoby które wymieniłeś - DAVID MORALES, ROGER SANCHEZ.. Ja zrobiłem remiksy dla nich i nie wziąłem za to żadnych pieniędzy. Umówiliśmy się że to będzie wymiana, ty zrobisz to dla mnie, a ja kiedyś dla ciebie. Oni nie mieli jeszcze okazji zrobienia niczego dla mnie. Mam nadzieję, że będą to oni, i że zrobią to co do nich należy.

WPMuszą się zrewanżować?

Tak.

WPCzy trudno jest zrobić remiks? Masz podstawową wersję nagrania i czy po kilku chwilach wiesz już co zrobić, czy musisz posłuchać raz, drugi trzeci.

Zanim podejmę decyzję, że zrobię remiks znam już nagranie. W wyjątkowych przypadkach jak MOLOKO, słuchałem nagrania i bardzo mi się spodobało. Pomyślałem sobie, że to powinno być tu, a to tam. Miałem już pomysł zanim tak na poważnie się na nie zabrałem, ale przeważnie wgrywamy wokal i resztę śladów do komputera i zaczynamy przestawiać, kombinować aż coś z tego wyjdzie.

WP Który z Twoich remiksów jest najlepszy?

Nie wiem. Trudno powiedzieć. Prawdopodobnie dzięki ogromnemu sukcesowi piosenka ‘Sing It Back’ MOLOKO jest jedną z najlepszych rzeczy którą zrobiliśmy. Ale jestem też bardzo zadowolony remiksu piosenki KAREN RAMIREZ ‘Troubled Girl’, podoba mi się efekt pracy nad nagraniem RANDY CRAWFORD, zrobiliśmy też dobrą robotę przy piosence ‘Horny’ MOUSSE T, ale moją ulubioną piosenką jest nagranie ‘Sing It Back’.

WP Zamierzasz zagrać tę piosenkę dziś wieczorem?

Nie. Nie mam tej płyty ze sobą. Od czasu jej wydanie minęły już 3 lata, więc nie noszę jej już w swojej skrzyni.

WP A zaplanowałeś już co zagrasz wieczorem?

Nie. Nigdy tego nie robię. Mam płyty, zaczynam grać, obserwuję reakcje ludzi i muszę podążać za nimi, żeby wiedzieć w którym kierunku ich zabrać. Nie układam piosenki po piosence, nie myślę, że teraz zgram tego artystę i taką piosenkę, a potem inną. Wiesz, trzeba budować klimat. Na początku zaczynasz delikatnie, funkowo. Jeśli grasz jakieś dźwięki i widzisz spontaniczną reakcję publiczności, to wiesz, że możesz utrzymać jeszcze ten nastrój. W skrzyni masz różnorodne nagrania, trochę wokalnych, instrumentalnych, funky, cięższych i lżejszych, więc każdego wieczoru masz możliwość odbycia własnej podróży.

WP Wspomniałeś, że masz różne nagrania, wokalne, lżejsze, cięższe. Które osobiście najbardziej lubisz?

W mojej kolekcji znajdują się tylko i wyłącznie nagrania które lubię. Każdy krążek, który się w niej znajduje jest tam z konkretnego powodu. Ale nie mogę każdej nocy zagrać wszystkiego.

WP Pamiętasz swoją najlepszą imprezę? Zagrałeś rewelacyjnie, a ludzie bawili się doskonale.

Przez 10 lat pracowałem w hamburskim klubie Front, grałem w każdą sobotę. Nie pamiętam, żeby konkretny wieczór był wyjątkowy, ale cały ten okres był fantastyczny. Ludzie doskonale się bawili. To był okres od połowy lat 80-tych do połowy 90-tych, najlepsze czasy muzyki house. To były także moje najlepsze czasy.

WP Czy twierdzisz, że czasy house już minęły? Czy czekamy na coś nowego? Dziś w Warszawie występuje też GOLDIE. Może drum’n’bass powróci do łask, a może hard techno?

Nie uważam, żeby zmiany były specjalnie ekstremalne. Chyba house w swojej klasycznej formie już umarł. W moim mniemaniu typowe dźwięki garage, które grało się 10 lat temu już nie istnieją. Ale nadal są pewne kluby, w których gra się określoną muzykę i wszystkie pochodne house są tam nadal żywe, więc nigdy nie wiadomo. Ale prawdą jest, że wszyscy czekają na „coś wielkiego”....10 lat temu ROGER SANCHEZ, DAVID MORALES, MASTERS AT WORK wydawali fantastyczne nagrania. Bardzo dużo osób znało tych artystów. Teraz? OK. ROGER SANCHEZ jest „numerem jeden”, ale poza nim wielu artystów nie nagrywa już tak wspaniałych utworów, albo nie wywołują one już takiego zainteresowania. Scena potrzebuje gwiazd, żeby przyciągnąć ludzi do klubów.

WP Zakładam, że ROGER SANCHEZ czy DAVID MORALES są Twoimi kolegami. Czemu nie grasz z nimi na Ibizie? Nie widziałem Twojego nazwiska w wśród DJ’ów tam występujących. Lubisz grać na Ibizie?

Nie wiem kiedy byłeś na Ibizie, ale wystąpiłem tam dwa razy. Raz grałem w klubie Pascha, potem w Miss Monny Penny. Oni są rezydentami, mają wielkie i znane nazwiska, są w stanie przyciągnąć 3000 czy 5000 osób na imprezę. Poza tym ja nie gram takiej samej muzyki jak oni. Moje nazwisko nie jest tak znane jak ich. W życiu nie przyciągnę tylu osób. Nie wiem czemu tak się dzieje, ale ja nigdy nie osiągnę takiego statusu jak oni.

WP Ale czemu uważasz, że nie jesteś tak dobry jak oni ?

Oni są Amerykanami. To sprawa podstawowa. Jeśli jesteś z Ameryki, to w momencie przyjazdu do Europy jesteś od razu "kimś". To tak samo jakby ktoś z Polski zaczął robić to co ja. Nigdy nie osiągnie takiej pozycji, ponieważ Amerykanie są Amerykanami. To u nich wszystko się zaczęło. Mają odpowiednie zaplecze. Mają odpowiednią promocję. ROGER był na wielu okładkach, firmował wiele imprez przez 10 ostatnich lat, choć nie nagrywał tak przebojowych utworów, pozostawał na topie. Tak więc oni mają zupełnie inną pozycję na scenie. Ale robią dobre i złe nagrania, jak każdy inny.

WP Ale zwróć uwagę na francuskich artystów. Ostatnio MODJO, DAFT PUNK . Oni są dobrze znani, nawet na Ibizie.

Francuzi mają cały ruch związany z ich muzyką. Gdybyśmy w Niemczech mieli coś takiego, tylu artystów sprzedających tyle płyt. To już jest ruch, zjawisko na wielką skalę. AIR, DAFT PUNK ..nawet w innych gatunkach muzycznych mają topowych artystów i to właśnie jest ich siłą.

WP Więc Ty nie chcesz zostać wielką gwiazdą? Chcesz pozostać DJ’em klubowym, remikserem, producentem? Nie pragniesz tego?

Masz na myśli sławę? Nie, nie chcę być wielką gwiazdą. Nie jest to moim celem. Robię muzykę, czyli to co lubię. Zajmuję się tym już od 20 lat i jestem z tym szczęśliwy. Zarabiam wystarczająco dużo pieniędzy i jest OK. Ale są oczywiście inne cele przede mną. Teraz najważniejszą rzeczą dla mnie jest praca nad nową płytą. Jeszcze nigdy tego nie robiłem. Nie wiem ile płyt jeszcze zrobię. W muzyce tanecznej to nie jest takie proste.

WP A co znaczy dla Ciebie muzyka? Czy jest wszystkim? Kim byś był bez niej?

Oczywiście nikim. Interesuję się różnymi rzeczami, architekturą, komputerami, projektowaniem, ale nie tak żeby osiągnąć to co teraz mam, w muzyce. Tak więc to jest 90% mnie.

WP A gdy prowadzisz auto lub potrzebujesz relaksu, słuchasz muzyki house, a może innych rockowych artystów.

Rzadko słucham muzyki house. Robię to gdy słucham miksów innych artystów, albo czasem przed wyjściem ze znajomymi na miasto wraca do nagrań, które grałem kilkanaście lat temu. Przeważnie jest to hip-hop i R&B. Widzę w tym przyszłość muzyki. Artyści tacy jak TIMBERLAND i MISSY ELLIOTT robią to co mi odpowiada teraz.

WP Powiedz mi teraz o swojej debiutanckiej płycie. Ukaże się jeszcze w tym roku, czy już w przyszłym? Znasz przybliżoną datę?

W tym roku na pewno nie. Jest już październik, a dopiero rozpocząłem pracę nad nią. Kontaktujemy się z wokalistami Ja nie piszę słów do piosenek, więc będę współpracował z wieloma ludźmi, więc zabierze mi to jeszcze sporo czasu. Może uda się wydać ją latem przyszłego roku.

WP Zamierzasz wykorzystać sample? Czy będzie to w 100% płyta BORISA DLUGOSCHA?

Każdy używa sampli. Wstawia się kawałki innych piosenek, albo dźwięki z otaczającego środowiska. Wystarczy poczytać wkładkę płyty DAFT PUNK czy innych artystów. W taki sposób robimy teraz muzykę. Więc będzie dużo sampli.

WP Czy masz jakąś ulubioną piosenkę, którą chciałbyś wykorzystać, wziąć z niej saplme?

Nie.

WP Dziękuję BORIS za rozmowę i mam nadzieję, że dzisiejszy wieczór będzie bardzo, bardzo udany czego Ci życzę.
seba
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!