szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

płyty

2009 - zmiana warty w polskim rocku?

2009-01-12

Zbigniew Zegler / fot.oficjalna strona artysty

2009 - zmiana warty w polskim rocku?
  A A A
 

Marzą nam się polscy The Rolling Stones, którzy po sześćdziesiątce będą w rewelacyjnej formie. I koncertowej i kompozytorskiej. Ale chyba jeszcze bardziej nasz rodzimy rock and roll potrzebuje młodych zdolniachów, którzy starych wreszcie godnie zastąpią!
Jeden z najlepszych i najbardziej charakterystycznych polskich gitarzystów rockowych jest już zdecydowanie po sześćdziesiątce. Marek Jackowski (rocznik 1946) po zawieszeniu działalności przez Maanam działa ze swoim projektem The Goodboys. W nowym roku ma wyjść ich debiutancka płyta. Super. Ale może będą mieli młodszą konkurencję?

Jan Borysewicz, niepokorny wirtuoz gitary, dopiero co przekroczył pięćdziesiątkę (trzy lata temu, rocznik 1955). „Wirtuoz gitary” – bez ironii, a z nadzieją, że jeszcze kiedyś będzie mu się chciało reaktywować skład Jan Bo, z którym nagrywał materiał o wiele ambitniejszy, niż z Lady Pank. Póki co, w minionym roku, dla leniuszków, którym nie chciało się szukać wcześniejszych trzech albumów, Jan Bo wydał „The Best Of”. Od Lady Pank, po trzynastopłytowym boksie i płycie „Strach się bać” (wszystko z 2007 roku), można spodziewać się w tym roku premierowego zestawu piosenek do radia. Tylko, czy to jeszcze może kogoś podniecić?

A może kręcą was jeszcze młodsi? Proszę bardzo! Ledwie czterdziestopięcioletni Zygmunt Staszczyk, ze swoim T.Love trzyma się świetnie. Na składak „Love, Love, Love, The best of T.Love” nagrali dwa nowe kawałki, cały premierowy materiał – w nowym roku. A w 2010 solowa płyta Muńka. Bosko.

Jest jeszcze powszechnie szanowany Kazik Staszewski (45 lat) z Kultem (26), którzy zaprezentują w 2009 roku album „Concenrtazion Gigantica”. Rówieśnik Kazika i Muńka, Robert Gawliński, szykuje na ten rok kolejną płytę solową. Co wydaje się o tyle sensowne, że formuła baśkowo-meczowa wykończyła Wilki, o których na razie – po porażce „Idziemy na mecz” – nic nie słychać.

Mamy też Perfect. Dowodzony przez pięćdziesięciopięcioletniego Grzegorza Markowskiego, z rewelacyjnym – i to na skalę światową – gitarzystą, Dariuszem Kozakiewiczem (57 lat, urodziny tuż przed sylwestrem, więc „Stoooo laaaat!”:) i pozostałymi, bardzo sprawnymi muzykami, planuje nowe nagrania w nowym roku. Czy ukażą się przed płytą projektu Markowskiego z byłym gitarzystą Perfectu, Ryszardem Sygitowiczem, trudno powiedzieć. Z pewnością jednak słowa piosenki „Niepokonani” usłyszymy jeszcze niejednokrotnie na żywo i będziemy mogli przeanalizować, o co chodzi z tym „(…) Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść/ Niepokonanym/ Wśród tandety lśniąc jak diament/ Być zagadką, której nikt/ Nie zdąży zgadnąć nim minie czas”.

Wygląda więc na to, że szykuje nam się rok pełen nowych, polskich, rockowych płyt. Być może w części sponsorowanych przez geriavit, ale na pewno profesjonalnie zagranych i zaśpiewanych. Kto z jeszcze młodszych twórców mógłby konkurować z wymienionymi?

Po rocznym urlopie i już niemal trzech latach bez nowych nagrań, możemy liczyć na Myslovitz. Na pewno pojawi się ich nowy album. Oby tak dobry, jak ostatni, „Happiness is Easy”, z maja 2006 roku.

Nowy rozdział w historii progresywno-metalowego Riverside otworzy nowa płyta, pierwsza po zamknięciu tryptyku („Out of Myself”/ „Second Life Syndrome”/ „Rapid Eye Movement”), podobno bardziej energetyczna od poprzednich i centralnie… rockandrollowa. O czym przekonamy się z pewnością przed wakacjami.

Miłym zaskoczeniem byłby kolejny przejaw aktywności Czesława Mozila, co potwierdziłoby jego hiperkreatywność. Po wydaniu dwóch płyt w 2008 roku, jednej jako Czesław Śpiewa („Debiut”), i reedycji dwupłytowego wydawnictwa zespołu Tesco Value, fani pewnie z radością przyjęliby przynajmniej kilka premierowych piosenek któregokolwiek ze składów naszego rodaka odzyskanego z duńskiej obczyzny.
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!