szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

płyty

Konkurs rozwiązany!!!

2008-10-29

WP.PL

  A A A
 

W środę 29 października na portalu Wirtualnej Polski pojawiła się niesamowita okazja wygrania biletu na koncert Marizy - nazywanej królową Fado - w Oslo w Norwegii. Fundatorem nagrody jest EMI Music Polska. Wytwórnia zapewnia przelot, nocleg i bilety na koncert dla Ciebie i osoby towarzyszącej.
Wystarczyło w sposób kreatywny odpowiedzieć na pytanie:

Z czym kojarzy Ci się muzyka "FADO"?


Otrzymaliśmy kilkaset e-maili z odpowiedziami. Okazało się, że pewna część biorących udział w konkursie miała problemy z wysłaniem swoich propozycji na podany adres poczty elektronicznej. Informujemy, że prace wysłane na alternatywny adres e-mail (podany w regulaminie) oraz umieszczane w komentarzach pod wiadomością o konkursie, wzięły w nim udział.

Z uwagą przeczytaliśmy wszystkie wiadomości. Wybór nie był prosty a zwycięzca może być tylko jeden.

Według nas najbardziej kreatywnej i zarazem wzruszającej odpowiedzi udzielił Pan Maciej z Lublina.
Poniżej zamieszczamy tekst zwycięskiej odpowiedzi.

" Fado najmocniej kojarzy mi się z moją siostrą, zakochaną bez wzajemności w moim przyjacielu i pewnym wrześniowym wieczorem, kiedy razem z nią słuchałem płyt, które kupiłem w Hiszpanii. Studiuję iberystykę i próbuję zainteresować moją siostrę kulturą Półwyspu. Dlatego postanowiłem pokazać jej fado, a konkretnie płytę "Terra" Marizy.

Sytuacja była specyficzna, bo Karolina* bardzo przeżywała znajomość z Damianem*. Niespełniona miłość - jeden z wielkich tematów fado.
Dzień był smutny i szary, a my spędzaliśmy kolejny wieczór na rozmyślaniu, marzeniu i tęsknocie. Karolina leżała na łóżku, zupełnie powalona przez swoje uczucia.

Jakaś płyta przestała grać i oglądałem się za kolejną. Płyta Marizy po prostu wpadła mi w ręce. Od paru tygodni stała na półce, a moja siostra jeszcze jej nie słyszała. Teraz nadarzyła się okazja. Byłem ciekawy, jak Karolina*, będąca w takim stanie zareaguje na melancholijny śpiew w zupełnie obcym dla niej języku. To co się wydarzyło było niesamowite.

Obserwowałem moją siostrę, podczas gdy Mariza wyśpiewywała kolejne wersy kolejnych piosenek i zauważyłem, że zanosi się płaczem dokładnie w momentach, w których padają słowa opisujące uczucia. Pojawiają się one w prawie każdej piosence na płycie "Terra", ale tylko w pojedynczych wersach. A moja siostra, nie znająca żadnego portugalskiego słowa, idealnie wyczuwała te momenty.

Siedziałem, patrząc, jak płacze i w tym momencie zrozumiałem, jak wielki ładunek emocjonalny ma w sobie muzyka fado, jak głęboko można ją odczuć, jak bardzo jest uniwersalna. Od tamtego czasu wielokrotnie stykałem się z fado, dowiedziałem się na jej temat wielu rzeczy, ale na zawsze będzie mi się kojarzyła przede wszystkim z tą zakochaną kobietą - moją siostrą."

*Na potrzeby publikacji na stronach portalu wp.pl imiona zostały zmienione.

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy.
oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!