szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

więcej o...

płyty

recenzje

Sprawy plagiatu ciąg dalszy...

2007-09-12

Funkyboy

  A A A
 

Zespół Feel nie popełnił plagiatu - tak brzmi główny wniosek ekapertyzy zamówionej przez biuro Sopot Festivalu 2007. Przypomnijmy, że katowicka grupa Feel wygrała na tegorocznej edycji imprezy Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności. Wszyscy, którzy usłyszeli zbieżność piosenki "A gdy jest już ciemno" z utworem Carly Simon "Coming Around Again" muszą zadowolić się lakonicznym komunikatem.
- "Nie dałem się ponieść medialnej fali i nie wierzyłem zbytnio w złą wolę zespołu. W momencie, gdy okazało się, że przebój "A gdy jest już ciemno" przypomina słuchaczom kolejne i kolejne utwory amerykańskiej sceny muzycznej, coraz bardziej wierzyłem, że nie mamy do czynienia z plagiatem. Ten trop myślenia potwierdził właśnie ekspert muzykologii" - mówi Piotr Metz (dyrektor artystyczny Sopot Festivalu).

Podobnego zdania, co nie jest żadnym zaskoczeniem, jest Piotr Kupicha (frontman zespołu FEEL) - "Wiedziałem od samego początku, że piosenka jest mojego autorstwa. Dźwięki, linia melodyczna, tekst - to wszystko czułem i sam pisałem."

Ekspertyza zawiera pomyślną dla zespołu tezę - współczesna muzyka rozrywkowa operuje zaledwie kilkoma nutami i ze zwykłego rachunku prawdopodobieństwa mogą wynikać często przypadkowe analogie.

Niestety pełna treść ekspertyzy nie została (i najprawdopodobniej nie zostanie) podana do publicznej wiadomości. Nie znamy również imienia i nazwiska eksperta z branży muzycznej, który stwierdził, że nie mamy do czynienia z plagiatem. Dysponujemy z kolei jedną z wypowiedzi naszego internauty, która w sposób obrazowy oddaje stan rzeczy.
- "Jest 24 tonacji, po 7 dźwięków, czyli razem jest 168 dźwięków. Każdy może zostać zagrany jako cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka, szesnastka lub trzydziestka dwójka. Ponadto każdy dźwięk może być przedłużony o połowę. 168 dźwięków i każdy może być zagrany z dwunastoma długościami, co daje 2016 różnych dostępnych dźwięków. Przy około 50 dźwiękach w zwrotce piosenki Feel prawdopodobieństwo, że zrobili to coś niechcący nie wiedząc o oryginale wynosi w przybliżeniu 1 do 2016 do potęgi 50. Równie prawdopodobne jest, że małpa posadzona przed maszyną do pisania napisze Hamleta."

Porównaj obie piosenki - Posłuchaj w MP3


Carly Simon - "Coming Around Again"

Feel - "Jest już ciemno"


oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!