szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

Jak zmieniały się teksty piosenek?

2014-02-23

(Fot. Nickolay Lamm )Miłość

Artyści częściej dziś śpiewają o seksie i mniej o miłości niż robili to w latach 60. Do takich wniosków doszedł Nickolay Lamm, który dokładnie przeanalizował teksty każdej piosenki, która znalazła się na liście TOP 100 magazynu Billboard poczynając od 1960 roku.

„Pieniądze”, „marihuana”, „ciało”, „wstręt”, „nienawiść” i „mord” występują we współczesnej muzyce znacznie częściej niż kiedyś. Odwrotnie ma się sprawa ze słowami „samotność”, „smutek”, „serce” i „kocham cię”, które były bardziej popularne w przeszłości.

Na podstawie swojej analizy, Lamm stworzył serię wykresów pokazujących popularność poszczególnych słów. Aby je lepiej zrozumieć, trzeba posłużyć się instrukcją autora:
„Pozioma oś wykresu przedstawia kolejne lata w historii muzyki zaczynając od 1960 roku. Oś pionowa przedstawia popularność danego utworu na liście Billboard Year-End Hot 100 Singles. Każda komórka reprezentuje jeden utwór. Na przykład: jeżeli w tekście słowo „miłość” występuje pięć razy na sto słów, wówczas utwór zawiera się w przedziale pięciu procent i jest oznaczony konkretnym odcieniem czerwieni. Im wyższy procent, tym ciemniejszy odcień czerwonego”.

Jak widać na wykresie, miłości w muzyce jest coraz mniej. Bardzo popularna w latach 60-tych, powoli przestaje być atrakcyjnym tematem do śpiewania. To przykre i mamy nadzieję, że miłość się jednak obroni. W końcu to dzięki niej nasz świat nadal istnieje.

Zobacz także:

Nie jest dobrze?

Zachwycająca!

Nie ma łatwo

Co za odkrycie

więcej
oceń
0
0
Podziel sięinne galerie

zobacz także

  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!