szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

18 KwietniaNasze relacje

18 KwietniaNajnowsze wiadomości

18 Kwietnia Najnowsze plotki

imprezy

Juwenalia Warszawskie 2010

 

Kiedy: 2010-05-22 , Sobota

Gdzie: Park Agrykola , Warszawa

Za ile:  

  A A A
 

22 maja imprezę rozpocznie Biff - zespół znany również jako Brachaczek i Fochmann. W lutym 2010 roku zespół otrzymał cztery nominacji do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategoriach: produkcja muzyczna roku, wydawnictwo specjalne - najlepsza oprawa graficzna, kompozytor roku i autor roku za debiutancki album zatytułowany "Ano".

Juwenalia UW - Agrykola - 22.05.2010

21:30 - Hey
20:00 - Coma
18:30 - Cool Kids Of Death
17:00 - Muchy
16:00 - Biff

Kolejno wystąpią Muchy - grupa muzyczna, założona w Poznaniu w 2004 roku przez Michała Wiraszko, Piotra Maciejewskiego i Szymona Waliszewskiego. W styczniu 2008 roku do zespołu dołączył Tomasz Skórka, który wystąpił z grupą po raz pierwszy podczas koncertu transmitowanego na antenie Programu 3 Polskiego Radia w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Zespół został obwołany odkuciem roku 2006 przez miesięcznik Machina i Program 3 Polskiego Radia. Pierwszy singiel zespołu pt. "Miasto doznań" osiągnął w maju 2007 r. 7 miejsce na prowadzonej przez Marka Niedźwiedzkiego Liście Przebojów Programu 3 Polskiego Radia. Muchy wielokrotnie były nazywana "najlepszym polskim zespołem bez wydanej płyty".

19 listopada 2007 ukazał się debiutancki album grupy, noszący tytuł "Terroromans", uznany za płytę roku m.in.: przez słuchaczy Pr 3 i magazynu muzycznego Pulp. Przebojowe chwytliwe kompozycje wsparte niekwestionowanym talentem Michała Wiraszko do pisania poetyckich tekstów spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno publiczności, jak i przez krytyków. Pozytywne reakcje na płycie pozwoliły zespołowi wyruszyć w samodzielną trasę koncertową oraz otworzyły drzwi na największe i najważniejsze sceny polskich festiwali. W 2008 roku Muchy zostały nominowane do ESKA Music Awards w kategorii "album roku rock" i do Fryderyka w kategorii "nowa twarz fonografii", a także do nagrody Nocne Marki pisma Aktivist w kategorii "zespół roku".

3 marca 2010 roku odbyła się premiera kolejnej płyty zespołu "Notoryczni debiutanci". Michał Wiraszko od roku 2008 jest dyrektorem artystycznym Jarocin Festiwal.

Następny wykonawca na juwenaliowej scenie to zespół Cool Kids Of Death. Grupa pochodzi z Łodzi, i istnieje od początku 2001 roku, a nazwę zaczerpnęła z tytułu piosenki brytyjskiego zespołu Saint Etienne. Ich muzyka charakteryzuje się punkowym i ostrym, alternatywnym brzmieniem gitar, elementami elektroniki, wyraźną linią basową oraz krzykliwym głosem wokalisty.

Skład tworzą: Krzysztof Ostrowski, Jakub Wandachowicz, Marcin Kowalski, Kamil Łazikowski, Wojciech Michalec oraz Łukasz. To jeden z najbardziej liczących się zespołów na polskiej scenie niezależnej, który z powodzeniem wydaje i koncertuje także za granicą. Od czasu pierwszej płyty i głośnego felietonu Kuby Wandachowicza "Generacja Nic" opublikowanym w Gazecie Wyborczej, uchodzą za "głosu zbuntowanego młodego pokolenia". Nagrali cztery płyty, które przyniosły im liczne nominacje i nagrody polskiego przemysłu muzycznego. Znakomite recenzje dał jej również kultowy i opiniotwórczy niemiecki magazyn "SPEX", a utwór "Stones and Bottles Filled with Petrol" był wielokrotnie emitowany w radio BBC ONE przez legendarnego następcę Johna Peela - Steve'a Lamacq. CKOD regularnie koncertują w Europie, grali między innymi przed legendarnym Iggy Pop & Tht Stooges podczas jedynego europejskiego koncertu formacji w Hammersmith Apollo, Londyn (2005), zagrali także wspólną trasę z New Model Army. Dążąc do pełnej niezależności, samodzielnie tworzą teledyski, oprawę graficzną płyt i koncertów.

Ok. godz. 20:00 na scenie pojawi się zespół Coma - jeden z najbardziej popularnych obecnie zespołów rockowych w Polsce. Każdy koncert zespołu Coma jest wyczekiwany przez wiernych fanów i długo również przez nich pamiętany.

Zespół Coma powstał w czerwcu w 1998 roku. Nazwa zaś zespołu to zupełnie przypadkowe słowo, o którym zadecydował o tym rzut monetą. Muzycy musieli wybrać nazwę zespołu, ponieważ byli umówieni na wywiad w Radio Łódź. Początkowo określali swoją grupę jako Voo Doo Art (czas pierwszych prób), nazwa ta jednak nie przyjęła się. Zespół został założony przez Dominika Witczaka (gitara) i Tomasza Stasiaka (perkusja), obaj grali wcześniej w zespole o tajemniczej nazwie Ozoz (wspólnie, z nie występującym już w Comie Wojciechem Grendą). Po rozpadzie Ozozu, tandem Witczak-Stasiak próbował założyć zespół, w którym planowali grać muzykę, wzorując się na Illusion, Pearl Jam, Led Zeppelin, itd. Brakowało im tylko basisty i kogoś na wokalu. Po wielu miesiącach poszukiwań ustalił się stały skład zespołu: Piotr Rogucki - wokal, Marcin Kobza - gitara, Dominik Witczak - gitara, Rafał Matuszak - gitara, Tomasz Stasiak - perkusja. Zespół podpisał kontrakt fonograficzny i jesienią 2003 roku przystąpił do nagrania debiutanckiego albumu - "Pierwsze wyjście z mroku". Płyta ukazuje się w maju 2004 i przyniosła grupie wiele nagród. COMA została laureatem 25 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, i wygrała Festiwal Rockowy Węgorzewo 2004. Ponadto zespół otrzymał nagrodę dziennikarzy oraz nagrodę publiczności. Debiutancki album został także nagrodzony Fryderykiem w kategorii Album roku - rock. Druga płyta ukazała się w maju 2006, pod tytułem "Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków" i już po tygodniu zajęła I miejsce na oficjalnej liście sprzedaży. Jesienią 2006 zespół wyruszył w pierwszą dużą trasę promocyjną, podczas której otrzymał Złotą płytę. Album przyniósł COMIE dwa kolejne Fryderyki - w kategoriach Grupa roku oraz Album rocku rock/metal.

Rok 2007 wiąże się dla grupy poza tym z kilkoma innymi ważnymi wydarzeniami koncertowymi: Coma supportowała Pearl Jam na koncercie w Chorzowie, a także wystąpiła na Metal Hammer Festival w Spodku razem z grupą Tool. W czerwcu 2008 do zespołu dołączył były perkusista zespołu Normalsi - Adam Marszałkowski, który zastąpił Tomasza Stasiaka. 10 listopada tego samego roku ukazał się trzeci album grupy zatytułowany "Hipertrofia", zaś 24 marca br., ukazał się album koncertowy "Live".

Na zakończenie, jako gwiazda wieczoru wystąpi zespół Hey - jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych. Od 1992 r. ich twórczość - znakomite kompozycje opatrzone poruszającymi i szczerymi tekstami Katarzyny Nosowskiej szybko zjednały sobie publiczność. Pierwsza płyta Hey'a "Fire" wydana w 1993 r. jest dziś jedną z najmocniejszych pozycji kanonu polskich albumów rockowych. Kolejne studyjne wydawnictwa Hey'a to: "Ho!" (1994), "Heledore" (EP, 1995), "?" (1995), uznawana przez wielu fanów za najlepszy album w historii grupy. Kolejne to "Karma" (1997) oraz "Hey" (1999), po wydaniu którego zespół opuścił jego współzałożyciel i lider Piotr Banach. Zastąpił go gitarzysta Paweł Krawczyk (wcześniej m.in. Ahimsa i Houk), który doskonale wkomponował się w zespół, czego dowodem była płyta "[sic!]" (2001). Krążek przyniósł kilkanaście doskonałych piosenek, powrót na listy przebojów i renesans popularności Hey'a. Zorganizowaną z okazji 10-lecia istnienia zespołu trasę koncertową podsumował podwójny album "[koncertowy]" (2003). W tym samym roku został wydany premierowy album "music, music", na którym Hey zaproponował dość eksperymentalne kompozycje nasycone elektroniką. I choć wielu twierdziło, że zespół zbyt daleko odszedł od swoich korzeni, to jednak frekwencja na trasie promującej to wydawnictwo potwierdziła, że publiczność doceniła również nowe pomysły muzyków. Kolejny studyjny album "Echosystem" (2005) jest zdecydowanie bardziej gitarowy i melodyjny niż poprzedni, a momentami wręcz przebojowy. Kilka miesięcy po jego premierze ukazało się DVD "Echosystem", zawierające paradokumentalny film przedstawiający pracę zespołu nad płytą. We wrześniu 2007 w warszawskim Teatrze Roma odbył się koncert z cyku MTV Unplugged. Nowe aranżacje piosenek, wyśmienici goście i rozbudowane instrumentarium sprawiły, że znane piosenki Hey'a zyskały zupełnie nowe oblicze. Koncert wydany w formie CD i DVD stał się jednym z bestsellerów roku 2007. Krótko po tym wydarzeniu zespół zagrał kolejną jubileuszową trasę - "92-07", tym razem z okazji 15. urodzin. Hey nagrał dotychczas osiem płyt studyjnych i trzy koncertowe. Wśród wielu nagród, jakie otrzymał, muzycy bardzo cenią sobie "Złoty Bączek", który zespół otrzymał na Przystanku Woodstock, za najlepszy koncert na festiwalu w 2004 r. Wyboru dokonali uczestnicy imprezy. Warto również wspomnieć, że Hey i Katarzyna są najczęściej nominowanymi artystami w historii nagród Fryderyk - podczas ostatniej edycji płyta "Hey MTV Unplugged" została doceniona trzykrotnie - w kategoriach: album rock/metal, najlepsza oprawa graficzna płyty oraz produkcja muzyczna roku. Katarzyna zaś została m.in. autorką i wokalistką roku. Wydawnictwo to zostało nagrodzone również przez słuchaczy Radia Eska Rock, którzy wybrali go najlepszym polskim rockowym albumem 2007 r. Na jesieni odbyła się trasa koncertowa HEY MTV Unplugged; zespół dał również koncert w londyńskim klubie Scala.

Początek roku 2009 upłynął pod znakiem pracy nad nowym albumem. Płyta zatytułowana "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!" ukazała się 23 października 2009 r. i znalazła do tej pory niemal 60 tys. nabywców. Zespół promował płytę trasą "Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!". W międzyczasie ukazało się pięć płyt solowych Nosowskiej: "puk puk" (1996), "Milena" (1998), "Sushi" (2000), "UniSexBlues" (2007), "Osiecka", 2008).

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!