szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

12 GrudniaNasze relacje

12 GrudniaNajnowsze wiadomości

12 Grudnia Najnowsze plotki

imprezy

Wręczenie nagród Fryderyk 2010

 

Kiedy: 2010-04-19 , Poniedziałek

Gdzie: Teatr Polski, Bazylika oo. Salezjanów , Warszawa

Za ile:  

  A A A
 

19 kwietnia poznamy laureatów nagród Fryderyk 2010. Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się po raz pierwszy od wielu lat w Teatrze Polskim (kategorie muzyki rozrywkowej) oraz w Bazylice oo. Salezjanów (kategorie muzyki poważnej i jazzowej).

Czwarty raz partnerem Związku Producentów Audio Video i Akademii Fonograficznej przy organizacji imprezy jest agencja STX JAMBOREE.

Jak co roku, Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej.
W edycji 2010 nagrody ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych przyznano:
Pani EWIE DEMARCZYK (muzyka rozrywkowa) i Panu WOJCIECHOWI KAROLAKOWI (muzyka jazzowa).

Do tej pory tę szczególną nagrodę otrzymali:
Muzyka Rozrywkowa : Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen, Irena Santor, Jerzy Połomski .
Muzyka Jazzowa: Andrzej Kurylewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski.
Muzyka Poważna: Władysław Szpilman, Antoni Wit, Krystian Zimerman, Ewa Michnik, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki.

Po raz pierwszy Organizator Fryderyków - Związek Producentów Audio Video postanowił przyznać specjalne wyróżnienia związane ze sprzedażą w Polsce nagrań muzycznych w formatach cyfrowych w 2009 roku: w kategorii Piosenka Polska i Piosenka Zagraniczna, na podstawie danych uzyskanych przez firmę Pentor Research International, między innymi z serwisu Muzodajna.pl.

W tym roku Akademia Fonograficzna otrzymała ponad 800 zgłoszeń we wszystkich kategoriach. O Nagrodę Fryderyk 2010 ubiega się: 96 albumów muzyki poważnej, 42 płyty jazzowe, 205 albumów z polską muzyką rozrywkową, 171 albumów zagranicznych wykonawców oraz 143 single i 120 wideoklipów. 63 artystów rywalizuje o nominację dla najlepszego debiutu w muzyce rozrywkowej, poważnej i jazzie. Do tegorocznej edycji nagród FRYDERYK 2010 nadesłano około 40% więcej zgłoszeń w muzyce rozrywkowej. Ilość zgłoszeń w muzyce poważnej i jazzowej jest porównywalna do edycji 2009.

Nad stroną merytoryczną konkursu (analiza zgłoszeń, weryfikacja zgodności z regulaminem) czuwają Prezydia Rad Akademii Fonograficznej Sekcji Muzyki Rozrywkowej, Jazzowej i Poważnej.
Na Gali rozdania nagród FRYDERYK 2010 poznamy zwycięzców w 34 kategoriach w tym:
20 w sekcji Muzyki Rozrywkowej 11 w sekcji Muzyki Poważnej 3 w sekcji Muzyki Jazzowej

AKADEMIA FONOGRAFICZNA, zrzeszająca dziś 1079 artystów, twórców, producentów, dystrybutorów i innych profesjonalistów z branży fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych, powstała w grudniu 1999 r. Podzielona jest na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Do uczestnictwa w Akademii Fonograficznej zapraszani są nominowani w kolejnych edycjach Nagród FRYDERYK. Pełna lista członków Akademii dostępna jest na www.zpav.pl

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~parafa [2010-04-10 08:37]

Kogoś to jeszcze interesuje?
Dla kogo te nagrody i za co? za sprzedaż 10 tyś płyt? Sami rozwaliliście przemysł muzyczny wciskając ludziom Mandaryny, Dody i inne muzyczne smrody i koszmarne beztalencia. Gusta muzyczne trzeba kształtować dając im muzykę z najwyższej półki a nie skopiowaną z zachodu muzyczną papke i chłam.

odpowiedz