szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

19 StyczniaNasze relacje

19 StyczniaNajnowsze wiadomości

19 Stycznia Najnowsze plotki

imprezy

Rafineria Festival 2009

 

Kiedy: 2009-05-22 , Piątek

Gdzie: Stara Rzeźnia , Poznań

Za ile:  

  A A A
 

W dniach 22-23 maja 2009 na terenie poznańskiej Starej Rzeźni odbędzie się druga edycja festiwalu Rafineria!W dalszym ciągu interesuje nas przede wszystkim polska muzyka - między innymi dlatego, że wciąż za mało wartościowych płyt i piosenek przedostaje się do świadomości rodzimego słuchacza.

Jeśli 'indie' to szufladka bardzo pojemna i zmieścić w niej można zarówno zespoły gitarowe, odwołującą się do syntetycznych korzeni muzykę elektroniczną, ambitny taneczny pop, jak i tzw. 'artystów osobnych' - Rafineria jest festiwalem 'indie'!

Podczas festiwalu wystąpi ok. 20 wykonawców, głównie z Polski, pojawi się jednak kilku gości zagranicznych. Dotychczas ujawnieni artyści:

THE TEENAGERS - twierdzą, że ich piosenki brzmią tak jak brzmiałby Kraftwerk, gdyby jego muzycy pisali soundtracki dla filmów porno. Tak czy inaczej, nikomu tak jak im nie udaje się z taką swadą przeszczepiać inteligentnych obserwacji z życia młodych, bogatych i zblazowanych nastolatków na płaszczyznę electropopu z silną domieszką rocka.

JUVELEN - pochodzący ze Sztokholmu szwedzki piosenkarz, który w swojej muzyce łączy elementy synth-popu, electro i funku. Często porównywany do Prince’a. W 2008 roku wydał debiutancki album zatytułowany „1”.

PUSTKI - to zespół uznany przez krytyków za jeden z najbardziej ambitnych i oryginalnych na polskim rynku muzyki rockowej. Ich ostatnie wydawnictwo "Koniec Kryzysu" przez wielu dziennikarzy zostało okrzyknięte płytą roku 2008.

MUCHY – prawdopodobnie jedno z najbardziej udanych połączeń potencjału artystycznego i komercyjnego na polskiej scenie indie. Swoją debiutancką płytę Muchy wydały pod koniec 2007 roku.

MACIEJ CIEŚLAK - lider zespołu Ścianka, ceniony producent muzyczny. Na Rafinerii wystąpi razem ze znaną z Kings Of Caramel wiolonczelistką Karoliną Rec. Wspólnie zagrają akustyczne wersje utworów Ścianki oraz kompozycje, które nie ujrzały dotąd światła dziennego.

PSYCHOCUKIER - trio z Łodzi, enfant terrible polskiego 'indie'. Premierze ich drugiej płyty, zatytułowanej "No More Work" towarzyszył prześmiewczy blog, na którym muzycy zespołu komentują tzw. 'scenę'.

SNOWMAN - pierwszy zespół-gospodarz, poznaniacy wydali w ubiegłym roku płytę "Lazy", która podsumowała 6 lat ich bardzo różnorodnej twórczości. Wg Piotra Stelmacha Snowman zagrał najlepszy koncert w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

L.STADT – rockowy garaż + popowe melodie + odrobina brzmień elektronicznych – muzyka tego łódzkiego zespołu to jedna z najjaśniej świecących gwiazd na nieboskłonie polskiej sceny muzycznej. L.Stadt przymierza się do nagrywania drugiej płyty.

SEARCHING FOR CALM – istnieje duże prawdopodobieństwo, że to najmocniej grający zespół 2. Rafinerii: zgiełk spotyka szept, hc/postpunk łamany jest przez jazz. Daleko od polsoundu, daleko od kompromisu. Polecamy ich self-titled debiut!

KUMKA OLIK - są młodzi, utalentowani, bezczelni i dobrze wyglądający. Ich wydana w lutym tego roku "Jedynka" to kompilacja indie rockowych piosenek - petard, z których każda ma szanse podbić listy przebojów.

*** Pierwsza edycja festiwalu Rafineria odbyła się w dniach 10-12 lipca 2008 w Redzie k. Gdyni. Wystąpiło ponad 30 wykonawców: Ścianka, Cool Kids Of Death, Dick4Dick, Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach, George Dorn Screams, Pawilon, Renton, tres.b, Hatifnats, Kumka Olik, California Stories Uncovered, Hotel Kosmos, White Rabbit's Trip, Phantom Taxi Ride, Gentleman!, Plug&Play, Perspecto, drewnofromlas, Alchemi, Folder, Dog Palace (+ hip-hop, m.in. O.S.T.R., 2cztery7, Blady Kris). Festiwal spotkał się ciepłym przyjęciem widzów i mediów, o czym świadczyć może nominacja do nagrody magazynu PULP - 'Miazga' w kategorii Wydarzenie Roku (pozostali nominowani to m.in. Heineken Open’er Festival i Off Festival).

Rosnące zainteresowanie festiwalem spowodowało, że zdecydowaliśmy się przenieść Rafinerię do Poznania. Akademicki charakter miasta, jego kulturalne aspiracje oraz dogodne położenie geograficzne utwierdzają nas w przekonaniu, że stolica Wielkopolski jest właściwym miejscem do dalszego promowania idei festiwalu.

oceń
0
0
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!