szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy

najpopularniejsze galerie

najnowsze teledyski

Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz Premiera nowego albumu Gosi Andrzejewicz

więcej

Akordy, które rządzą światem

2014-02-13

Piotr Czeszewski

Akordy, które rządzą światem
  A A A
 

Co wspólnego mają ze sobą Beethoven, David Bowie, Green Day, Mozart, *NSYNC, Pete Seeger, Michael Jackson, Ray Charles, The Beatles, Bob Dylan, Duke Ellington, The Supremes, Rihanna i cała masa innych artystów?

Tworzyli lub tworzą muzykę - to najbardziej oczywista odpowiedź. Jest jednakże pewien element, który spaja twórczość tych wszystkich artystów w niemal kosmiczny sposób.

To swoiste muzyczne DNA, które istnieje od zamierzchłych czasów, magiczna formuła, która kiedy odkryta, staje się niemalże banalna, ale bez niej nie byłoby wielu znanych melodii i przebojów, bo stanowi podstawę kompozycji. Ta tajemnicza sekwencja ukrywa się pod równie tajemniczą nazwą tetrachordu diatonicznego doryckiego.

Przekładając to na język zwykłych słuchaczy, jest to sekwencja czterech kolejnych dźwięków opadających, zapisanych w ten sposób: A, G, F, E. Spróbujcie to teraz zaśpiewać. Nic z tego? To może w inny sposób:

Ray Charles - Hit the road Jack!Richard Hell and the Voidoids - Blank GenerationDel Shannon - RunawayRihanna - HotnessDavid Bowie - China GirlThe Beatles - A Hard Day's NightMozart - String Quartet #15 In D MinorCzy mamy zatem do czynienia z najczęściej wykorzystywaną sekwencją dźwięków? Niewątpliwie tak. Czy możemy więc powiedzieć o plagiacie wszech czasów uprawianym przez artystów na przestrzeni wieków? Raczej nie i gdyby wszystkim wymienionym wyżej artystom powiedzieć o tej „wyświechtanej” sekwencji byliby najpewniej zdziwieni jak nieświadomie wiele ich łączy z innymi muzykami.
Porównując poszczególne utwory bez trudu odkryjemy, że ów tetrachord, mimo iż zawsze brzmi tak samo, za każdym razem nadaje utworowi innego charakteru - czy będzie to średniowieczna kompozycja czy energetyczny punkowy kawałek. O co zatem chodzi? Czemu akurat te cztery dźwięki?

Zamieńmy na chwilę dziedziny i przejdźmy do filozofii. Otóż istnieje w niej pojęcie nieświadomości zbiorowej i jest to termin określający część ludzkiej psychiki, której istnienia dowodził Karl Jung. Wg tej teorii, nasza nieświadomość została ukształtowana w toku ewolucji pod wpływem powtarzających się przez wiele pokoleń doświadczeń. Wyraża się ona w sztuce, obrządkach, mitach, obyczajach czy wreszcie w przeżyciach mistycznych i paranormalnych.

Jednym z argumentów potwierdzających tę teorię są badania antropologa Josepha Campbella, który potwierdził wspólne cechy mitów i przypowieści w różnych, niezwiązanych ze sobą, kulturach świata.

Czy można zatem postawić nasz tetrachord jako przykład nieświadomości zbiorowej? Zostawmy takie teorie filozofom i poszukiwaczom sensacji. Brzmi to kusząco i zwolennicy teorii Junga na pewno z ciekawością pochylą się nad tą zagadką. My pozostaniemy natomiast przy muzyce. Poniżej znajdziecie listę utworów z wykorzystaniem naszej „magicznej” sekwencji. Zachęcamy Was również do podawania własnych przykładów w komentarzach.

Heinrich Ignatz Frans von Biber - Passagalia For Solo Violin
Louis Armstrong - It Don't Mean a Thing (If It Ain't Got That Swing)
Manitas de Plata - Mi Sentimiento
The Beach Boys - Good Vibrations
Del Shannon - Runaway
Benny Goodman - Topsy
Tennessee Ernie Ford - Sixteen Tons
King Crimson - Epitaph
Paul Simon - Anji
Simon & Garfunkle - A Hazy Shade Of Winter
Moondog - Stamping Ground
Richard Hell & The Voidoids - Blank Generation
Nina Simone - Don't Let Me Be Misunderstood
Meredith Monk - Greensleeves
U2 - Twilight
The Four Tops - Bernadette
Rihanna - The Hotness
Zager and Evans - In the Year 2525 (Exordium & Terminus)
Carl Orff - Ruhiger Tanz
Mozart - String Quartet #15 In D Minor, K 421
Chuck Willis - Night of Misery
Green Day - Hitchin' a Ride
Hall & Oates - Maneater
Shakira - Objection (Tango)
Jerry Jeff Walker - The Ballad of the Hulk
Beethoven - Piano Sonata No. 14 In C Sharp Minor, Op. 27
Pete Seeger - Waist Deep In The Big Muddy
Henry Mancini - Top Shelf
The Lovin' Spoonful - Summer In the City
Jeff Gibbs - Fahrenheit 9/11 trk 4

oceń
88
15
Podziel się
  • Skomentuj
  • WP
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +56 [68]
~sam21 [2014-02-15 12:35]

Artykuł wydawał mi się jednym z ciekawszych, całe szczęście - wydawał. Autor ma zerowe pojęcie o muzyce, tym bardziej wchodzi w teorię muzyki, której nie da się zrozumieć ot tak po przeczytaniu byle jakiego artykułu na wiki, tylko trzeba w to się dłużej zgłębiać i wykorzystywać w praktyce poprzez grę na instrumencie lub komponowanie! Dużo bardziej jest popularna sekwencja akordów ze składowych: toniki, subdominanty, dominanty i akordu pobocznego molowego utworzonego na II lub VI stopniu gamy; np. C, a, F, G; C, a, d, G lub transponowanych do innych gam. Szanowna redakcjo, na temat polityki możecie pisać dobrze, bo to zwykłe lanie wody, ale specjalistyczne tematy powierzcie specjalistom, a nie przypadkowym osobom, które w tych dziedzinach kompletne bzdury piszą.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -2 [2]
~masa [2014-02-21 09:41]

ole ole olek na prezydenta tylko ty

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~masaj [2014-02-21 09:40]

ona tańczy dla mnie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~franz [2014-02-21 08:58]

Loreen - Euphoria ! Totalnie tu pasuje.

odpowiedz

Ocena: 0 [4]
~elliminator [2014-02-21 08:48]

ktos tu zapomniał o illuminatach!

odpowiedz

Ocena: -4 [22]
~dziadek [2014-02-15 13:47]

DLA PRZYKŁADU : Metalica toż to samo diabelstwo a nie muzyka. Rumor taki jak by się stodoła waliła z koniem który w niej mieszka.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [2]
~WAT [2014-02-19 20:13]

Gdzie Guns N' Roses, albo AC/DC ?

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~alex [2014-02-19 15:40]

film jack storng mozna juz obejrczec za darmco w necie na przyklad tu: filmotekka.pl

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~artur [2014-02-19 15:27]

film pod moncym aniolem mozna juz obejrazec za darmao w necie na przyklad tu: filmotekka.pl

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~MISZCZ [2014-02-19 12:45]

...enie kotka za pomocą młotka.

odpowiedz

Ocena: +30 [38]
~~ [2014-02-15 10:45]

Formuła jest taka: "bum cyk , bum cyk , bum cyk" -sprawdżcie to - posłuchajcie prawie każdego utworu techno. 2 Hz. I tyle.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +3 [5]
~tom [2014-02-15 13:57]

wywiązała się poważna dyskusja.. - powiem krotko, muzyka oparta jest na matematyce i geometrii, co do tego nie ma wątpliwości, przykłady można mnożyć w nieskończoność

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +11 [25]
~taka prawda [2014-02-15 10:30]

Wszystko jest plagiatem melodii ludowych

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [78]
~ANDRZEJ 64 [2014-02-15 09:40]

SWIATEM RZADZI PINIADZ I CZARNA MAFIA W SUTANNACH

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -1 [3]
~aa [2014-02-15 14:26]

o na to wszystkowiedząca i wszystko rozstrzygająca monika tarasiuk z magny w Dabrowie Górniczej, która wysyła kaleki do więzienia ?! ona musi się wtrącić w życie kaleki bo wie najwięcej na temat jego niewinności i prosi policje, żeby udowodniła jego winę, kiedy sama spreparowała dowody ! jej dziecko jest niedouczone, bo to wszystko potwierdziło. smata na smacie wyrosło !!!!

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~olin [2014-02-15 14:21]

wielka mi nowina. w muzyce rozrywkowej uzywa sie w kolo kilku tych samych akordow a pewne ich konfiguracje zlozone z 3 lub 4 fajnie do siebie pasuja , wiec sa masowo stosowane. i nic w tym dziwnego. najwazniejsza natomiast natomist jest rytmika i melodia ktore to nadaja charakter utworowi, a nie akordy poniewaz do takiego samego ukladu akordow mozna wymislic nieograniczona liczbe MELODI. ten artykul to zwykla opstrukcja slowna . ps. prosciej sie chyba nie da tego wytlumaczyc wiec ten artykul to totalna bzdura

odpowiedz

Ocena: -1 [3]
~qbas [2014-02-15 14:10]

dla autora artykułu - DO RE MI DO RE DO

odpowiedz

Ocena: -1 [3]
~qbas [2014-02-15 14:07]

kto dał temu kretynowi możliwość publikowania bzdur, proszę mi pokazać w muzyce Mozarta i w pozostałych też, tetrachord agfe

odpowiedz

Ocena: +8 [8]
~MAX [2014-02-15 12:49]

A CO BY SIE STAŁO JAK ZABRAKŁO BY WODY PITNEJ

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Lolek [2014-02-15 14:03]

Madonna już to rozszyfrowała nagrywając album "MDNA"!

odpowiedz