szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Włodzimierz Pawlik

fot. Iron Media

Włodzimierz Pawlik

 • Ocena ogólna:

  0/5
  [0 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 1650

  Ostatnio odwiedzany: 2020-02-26

Włodzimierz Pawlik to polski kompozytor, pianista jazzowy i pedagog. Włodzimierz Pawlik za płytę "Night in Calisia”, którą jego zespół nagrał wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka otrzymał nagrodę Grammy.Artysta zaczynał swoją edukację muzyczną w Kielcach, a na studia pianistyczne wybrał się do Warszawy - jest wychowankiem zmarłej w grudniu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina wykłada dziś improwizację (styczeń 2014 r.). Sam uczył się jej - i nie tylko - na wydziale jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu, który ukończył w 1990 r. Był już wówczas dawno po fonograficznym debiucie - jego solowy album "Quasi Total" ukazał się w 1987 r.

Oprócz albumów jakie polski artysta nagrał z trębaczem Randym Breckerem najgłośniej było o podwójnej płycie "Grand Piano" (2008) z solowymi improwizacjami pianisty, oraz "Anhelli" (2006), suicie inspirowanej poematem Juliusza Słowackiego. W autorską muzykę Pawlik oprawił także poezję Jerzego Czechowicza, Czesława Miłosza, Jarosława Iwaszkiewicza i sonety Szekspira. Pawlik słynie z talentu do pisania muzyki ilustracyjnej, która sprawdza się także jako dzieło autonomiczne. Markę tę zawdzięcza ścieżkom dźwiękowym do "Wron" Doroty Kędzierzawskiej, "Rewersu" Borysa Lankosza, "Nightwatching" Petera Greenawaya i "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej - oraz kompozycjom do spektakli teatralnych i słuchowisk.

Pawlik ma także w dorobku kompozycje sakralne, w tym operę oraz misterium "Stabat Mater" łączące elementy jazzu i chorału gregoriańskiego, a także utwory, które należałoby zaliczyć do muzyki klasycznej, np. na dwa fortepiany, orkiestrę smyczkową i sekcję rytmiczną.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!