szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Zbigniew Kurtycz

fot. AKPA

Zbigniew Kurtycz

 • Lwów, Polska/Ukraina

 • Data urodzenia: 1919-05-16
 • Gatunki:

  Blues/JazzRock

 • Ocena ogólna:

  3.5/5
  [4 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 2694

  Ostatnio odwiedzany: 2020-04-02

Zbigniew Kurtycz to polski polski wokalista, gitarzysta, kompozytor, a także piłkarz. Artysta jest synem dyrygenta lwowskiej orkiestry mandolinistów Hejnał. Początkowo Zbigniew Kurtycz pobierał od ojca lekcję nauki gry na skrzypcach jednak to gitara stała się jego głównym instrumentem.Był świadkiem historii. Występował w wielu zespołach muzycznych, a z zespołem artystycznym III Dywizji Karpackiej przeszedł szlak bojowy jako żołnierz armii Władysława Andersa. W 1946 wrócił do Polski i śpiewał m.in. jazz, rock and roll, ballady. Jego największym przebojem jest piosenka "Cicha woda", którą zaśpiewał jako pierwszy.

Skomponował m.in. Jadę do ciebie tramwajem (słowa Janusz Odrowąż) oraz Wołam cię (słowa M. Walewski). Od 1966 występuje w duecie z żoną Barbarą Dunin. Współpracował z Polskim Radiem, występował w programie Podwieczorek przy mikrofonie, nagrał kilka płyt, występował za granicą. Po śmierci piosenkarza Juliana Sztatlera prowadził w Warszawie kawiarnię muzyczną "Pod Gwiazdami".

Artysta był piłkarzem juniorskiej drużyny Pogoni Lwów i w jej barwach został wicemistrzem Polski juniorów w 1937 roku. Warto także wspomnieć, że artysta ma na swoim koncie wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1999), a także Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007).

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~stef [2015-02-07 03:26]

Wielki talent.mozemy byc z niego dumni

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~stef [2015-02-07 03:24]

Kurtycz wielki talent.zachwycam sie nim od lat 50.niestety moze troche niedoceniany.wspanialy piosenkarz.mozemy byc z niego dumni

odpowiedz