szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Rita Ora

fot. oficjalna str. Rity Ora

Rita Ora

 • Ocena ogólna:

  4/5
  [4 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 4636

  Ostatnio odwiedzany: 2019-12-12

Rita Sahatciu Ora - znana lepiej jako Rita Ora - to angielska piosenkarka i autorka tekstów. W 2012 roku zaprezentowała swój debiutancki album, zatytułowany "Ora", z którego trzy utwory dotarły do pierwszego miejsca na liście UK Singles Chart. Rita Ora urodziła się 29 listopada 1990 r. w Prisztinie (Jugosławia, obecnie Kosowo).Piosenkarka dorastała w zachodniej części Londynu i uczęszczała do szkoły podstawowej St Cuthbert with St Matthias CE w Earls Court, a następnie do Sylvia Young Theatre School. Rita swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w młodym wieku. Artystka wzięła udział w castingu do programu Eurovision: Your Country Needs You (Eurowizja: Twój Kraj Ciebie Potrzebuje), który miał wyłonić brytyjskiego reprezentanta do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009 roku, ale w późniejszych etapie wycofała się tłumacząc się, że jeszcze nie jest gotowa na takie obciążenie.

Pierwsze nagranie, na którym gościnnie pojawiła się artystka zostało opublikowane w 2007 - był to utwór Craiga Davida zatytułowany "Awkward". Rok później (znowu razem z Craigiem) zaśpiewała w "Where's Your Love". W 2009 roku Rita zaczęła coraz częściej pojawiać się w londyńskich barach gdzie pokazywała swój wokalny talent. Bardzo szybko wzbudziła zainteresowanie wśród osób z branży muzycznej, którzy poszukują w stolicy Wielkiej Brytanii nowych muzycznych perełek. Przedstawiciele Roc NAtion skontaktowali się z Ritą i kilka dni później była już w Nowym Jorku gdzie przedstawiono ją Jayowi-Z; w tym samym roku, razem z raperem współpracowała przy utworze "Young Forever", a następnie razem z Drake'em nagrała kompozycje o tytule "Over".

Rok 2011 upłynął pod znakiem prac nad debiutanckim krążkiem. Artystka w jednym z wywiadów na temat swojego debiutanckiego krążka poinformowała, że na płycie jest muzyka popowa, jednak podczas prac za inspiracje służył jazz, oraz dokonania takich artystek jak Aaliyah czy Gwen Stefani. Duży wpływ na piosenkarkę miała również kolekcja płyt jej ojca, w której znalazły się albumy Erica Claptona czy B.B. Kinga.

Single "R.I.P." oraz "How We Do (Party)" zostały pozytywnie przyjęte co pozwoliło artystce zostać zauważoną w dość tłocznym artystycznie Londynie. Warto nadmienić, że Rita pojawiła się jako tymczasowy juror w IX edycji brytyjskiego "The X Factor", a także koncertowała wspólnie z grupą Coldplay. Była także nominowana do MTV Music Awards w kategoriach: Best UK/Ireland Act, Best New Artist oraz Push Artist.

Premiera debiutanckiego albumu Rity - krążek zatytułowany "Ora" - miała miejsce 27 sierpnia 2012 roku. Album zadebiutował na szczycie bestsellerów w Wielkiej Brytanii i Szkocji, sprzedając się w ilości 40 tysięcy egzemplarzy w pierwszym tygodniu. Materiał był promowany singlami: "How We Do (Party)", "R.I.P.", "Shine Ya Light", "Radioactive" oraz "Facemelt".

Na przełomie lat 2012/2013 artystka koncertowała w Wielkiej Brytanii, a także zdążyła zapowiedzieć swój nowy krążek, który ma być o wiele bardziej dojrzały i profesjonalny niż debiut. Artystka zapewnia, ze wie czego chce i zaprezentuje to na swoim drugim albumie, który ma się ukazać pod koniec 2013 roku.

Rita pytana o inspiracje wskazuje na dokonania takich wokalistek i wokalistów jak: Rihanna, Aaliyah, India.Arie, Christina Aguilera, Brandy, Monica, Madonna, Tina Turner, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, Etta James, Celine Dion, Bruce Springsteen, David Bowie, Vybz Kartel, Sade czy Gwen Stefani.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~lala [2014-02-12 17:57]

Rita jest super wokalistką :)

odpowiedz