szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Neurasja

fot. Unzipped Fly

Neurasja

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [4 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 1510

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-27

O muzyce Neurasji trudno powiedzieć jako o muzyce konkretnego nurtu. To oryginalna, zmierzająca w kierunku rockowej alternatywy twórczość, na którą składają się przede wszystkim piosenki - smutne, kobiece, z tekstami w języku polskim.


Brzmieniowo osadzone w latach 60/70, są jedynie pretekstem do otwartej na eksperyment i improwizację formuły muzykowania, w której ważny jest każdy dźwięk i napięcie zbudowane pomiędzy muzykami. Piosenki Neurasji czerpią niekiedy melodykę, skale i podziały rytmiczne z muzyki ludowej. Jednak pierwiastki etniczne są tu jedną z wielu inspiracji, obok czarnego bluesa, rocka, psychodelii czy minimal music. Na koncertach, utwory długie, narkotyczne, mieszają się z formami krótkimi - piosenkowymi. Transowa sekcja z mocnym, masywnym basem, jazzująco-bluesowa gitara, wibrafon dodający teatralno-psychodelicznego klimatu i przeszywający głos wokalistki - niezwykle sugestywny i emocjonalny, budują bajkowy świat.

Zespół tworzy pięcioro muzyków:
Asja - wokalistka, łącząca w swoim oryginalnym śpiewie techniki klasyczne z etnicznymi. Muzycznie współpracująca z jazzowymi improwizatorami - Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim, Jerzym Mazzollem, Jackiem Mazurkiewiczem, z producentem muzyki elektronicznej Mikołajem Bugajakiem (Noonem), a także współtworzyła kilka składów etnojazzowych - Alamut, Yerba Mater.
Wojtek Traczyk - basista o bardzo oryginalnym brzmieniu, grający projekty autorskie solowe na kontrabas z pogranicza awangardy i muzyki współczesnej, a także w składach free jazzowych - np Trio The Light ( Zimpel - Rasz - Traczyk). Na codzień muzyk zespołu Gaby Kulki, współpracował również z czołówką sceny alternatywnej - m.in. Fisz / Emade, Marią Peszek.
Hubert Zemler - perkusista z imponującą szerokością zainteresowań muzycznych. Współtworzący kilka free jazzowych i improwizowanych składów (np. Kapacitron, Horny Trees, Eclipse trio), grający jazz (Marcin Olak Trio), muzykę awangardową (Arturas Bumšteinas), równocześnie grający w składach z gatunku ambitnego pop (Natu, Incarnations).
Marcin Ciupidro - wibrafonista i klawiszowiec - współtworzący niegdyś zespół Robotobibok i niezwykły projekt - reinterpretację muzyki wirtuoza skrzypiec Kazimierza Mety - Metamuzyka, z Maciejem Filipczukiem i Kubą Sucharem.
Karol Czajkowski - gitarzysta, producent zespołów Alamut oraz Thun'der'bold - polsko-mongolskiego projektu z wokalistą z Gobi - Boldbaatarem Suchdordżem, Włodkiem Kiniorskim i Wojtkiem Traczykiem.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!