szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Vesania

fot. Mystic

Vesania

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [8 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 2292

  Ostatnio odwiedzany: 2019-03-16

Vesania to Polski zespół metalowy wykonujący muzykę z pogranicza symfonicznego black metalu i blackened death metalu. Początki popularności w kraju to rok 2003 (wydanie pierwszej płyty) i od tego czasu Vesania wciąż rozszerza zasięg oddziaływania swojej muzyki.Doświadczenie muzyków zespołu mówi samo za siebie - członkowie Vesania znaleźli się w składzie kilku rozpoznawalnych na całym świecie zespołów, jak Behemoth, Dimmu Borgir, Vader oraz Decapitated.

Vesania istnieje od końca 1997 roku. Wtedy zespół tworzyli: Orion (gitara i głos), Daray (perkusja), oraz Heinrich (bas). Z czasem nadeszła potrzeba powiększenia składu, dołączyli: Hatrah (instrumenty klawiszowe), potem Annahvahr (gitara i głos). Koniec 1998 zaowocował nagraniem pierwszego materiału studyjnego, w olsztyńskim Selani Studio. Po nagraniu zespół opuściła Hatrah i klawisze stały się instrumentarium wyłącznie studyjnym. To miejsce w zespole pozostało wolne aż do jesieni 2000, kiedy do Vesania dołączył Siegmar.

Vesania zagrała kilkanaście sztuk w różnych miastach w Polsce. Koncerty, jako szczególnie ważny element istnienia zespołu pozostawały priorytetem, a równolegle powstawał materiał na pierwszą płytę. W międzyczasie, nagranie z 1998 zostało wydane jako oficjalny materiał "Moonastray" w pierwszej połowie 2002, nakładem Odium Records, w limitowanej edycji 'split' CD z zespołem Black Altar. 

 Przełom lat 2001/2002 zespół poświęcił na nagranie płyty. Sesja przedłużyła się aż do połowy 2002. Nagranie odbyło się raz jeszcze w Selani Studio (Vader, Lux Occulta), tym razem jako realizator pracował Szymon “Szymonaz” Czech.

"Firefrost Arcanum", debiut płytowy Vesania ukazał się w styczniu 2003, nakładem Emipre Records, razem z magazynem Thrash’em All. 

Wydanie "Firefrost Arcanum" było dla Vesania momentem przełomowym. Od tego czasu nazwa zespołu zaczęła pojawiać się dość często we wszelkiego rodzaju muzycznych mediach w Polsce. I nie tylko w Polsce, bo wiosną 2003 płyta ukazała się również poza granicami kraju (Crash Music w Europie i USA). Zespół zagrał więc kilkanaście pojedynczych koncertów, między innymi festiwal Metalmania 2003, oraz swoją pierwszą trasę koncertową (Blitzkrieg Tour 2003 u boku Vader).

 Gitarzysta Annahvahr opuścił zespół i na koncertach zastępował go muzyk sesyjny. 

W drugiej połowie 2003 Orion dołączył do zespołu Behemoth, początkowo jako muzyk sesyjny.

Wiosną 2004 roku Daray zastąpił Doc'a w Vader jako muzyk sesyjny, Orion został stałym członkiem Behemoth. Jednak zmiany dokonane na przestrzeni ostatniego pół roku nie oznaczały wcale braku aktywności Vesania. Z końcem 2004 zespół wszedł do studia Hendrix w Lublinie, by razem z Arkiem "Maltą" Malczewskim rozpocząć nagrania do drugiej płyty.

Swój drugi studyjny album, "God The Lux", Vesania skończyła w Hertz Studio w Białymstoku, gdzie miksami i masteringiem zajęli się bracia Wiesławscy. 
W marcu Daray został stałym członkiem Vader.
 Kwiecień 2005 to kolejny w historii zespołu bardzo istotny przełom – podpisanie kontraktu managerskiego z Massive Management (Vader). 
Wydaniem "God The Lux" w Polsce zajęła się Empire Records, a poza granicami kraju wydawcą została Napalm Records. Od tego momentu zespół związał się z austriacką wytwórnią na okres kolejnych kilku lat. Niedługo po premierze „God The Lux” VESANIA rozpoczęła intensywny okres koncertów. Polska trasa Blitzkrieg IV z Vader, europejskie trasy wraz z Cryptopsy, Aborted, Grave i wieloma innymi zespołami, headlining w Rosji, razem blisko 100 koncertów w ciągu roku. Do zespołu dołączył drugi gitarzysta, Valeo znany z zespołu Sammath Naur.

Członkowie Vesania zamknęli się w swojej sali prób na pierwszy miesiąc 2007 roku, przygotowując i aranżując materiał na trzeci album, „Distracive Killusions”. Podczas kolejnych miesięcy pracowali wraz z Szymonem Czechem nad nagraniem, mixem i masteringiem, w Studio X w Olsztynie. Płyta ukazała się tuż przed końcem 2007 nakładem Napalm Records, a polskie wydanie zespół powierzył firmie Mystic Production, kończąc jednocześnie umowę z Massive Management. Tuż przed premierą w Polsce, pojawił się singiel 'Rage Of Reason', dzięki współpracy z Empire Records.

Długo oczekiwana trasa do „Distractive Killusions” nigdy nie doszła do skutku. Mimo usilnych starań, zespół nie uporał się z połączeniem wszystkich obowiązków poszczególnych członków i znalezieniem czasu dla Vesania. Inne zobowiązania wszelkiego rodzaju ostudziły większość pomysłów i planów, więc działalność Vesania została zawieszona na nieokreślony czas.

Jednocześnie muzycy Vesania pozostawali zajęci ze swoimi innymi zespołami. W 2008 roku Daray opuścił Vader i przyjął propozycję od weteranów norweskiego symfonicznego black metalu - Dimmu Borgir, uznawanego za największy zespół na świecie w tym gatunku. Pod koniec roku 2009, zespół Decapitated wcześniej rozwiązany po tragicznym wypadku jego członków - postanowił powrócić na scenę, zapraszając do składu basistę Vesania – Heinricha.

Jesienią 2010, Vesania zdecydowała o ponownym podjęciu wyzwania. Zespół rozpoczął zbieranie sił, próby i przygotowania do koncertów planowanych na rok 2011.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!