szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Ulver

Ulver

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [5 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 2389

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-31

Formacja Ulver należy do czołowych przedstawicieli norweskiej fonografii. Muzyka proponowana przez zespół wymyka się prostym klasyfikacjom. Można w niej odnaleźć elementy folku, ambientu, elektroniki czy black metalu. Grupa Ulver słynie z nielicznych, ale bardzo widowiskowych występów.


Korzenie powstałej w Oslo kapeli sięgają 1993 roku - została ona wtedy powołana do życia przez Kristoffera Rygga (wokal, klawisze oraz programowanie, znanego także pod pseudonimami Garm, Trickster G., G. Wolf, Fiery G. Maelstrom). W jej pierwszy skład wchodzili, poza frontmanem, gitarzyści Grellmund, Håvard Jørgensen i A. Reza, basista Robin oraz perkusista Carl-Michael Eide (niemniej konfiguracja ulegała w przyszłości licznym zmianom). Nowo powstałą formację ochrzczono Ulver, co w rodzimym języku artystów, oznacza wilki. W tym samym roku muzycy zarejestrowali materiał na pierwsze kasety demo, a także zagrali kilka występów. Warto zaznaczyć, że były to jedyne koncerty, jakie grupa dała w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Wynikało to z niechęci lidera do sceny, jak i z trudności prezentowania dosyć złożonej twórczości kapeli na żywo. W listopadzie 1994 roku, nakładem wytwórni Head Not Found ukazał się debiutancki krążek Ulver zatytułowany "Bergtatt - Et eeventyr i 5 capitler". Była to dosyć specyficzna mieszanka - wypadkowa black metalu i norweskiego folku, natomiast teksty zostały w większości napisane w archaicznej wersji języka duńskiego (zainspirował je barokowy poeta Ludvig Holberg). Zapotrzebowanie na tego typu twórczość musiało być duże, bo dzieło zostało przyjęte bardzo ciepło zarówno przez fanów, jak i recenzentów muzycznych.

Z nagraniem kolejnej płyty muzycy Ulver nie zwlekali. Tym razem artyści także postanowili zaskoczyć - przygotowali płytę akustyczną (ukazała się w 1995 roku, pod tytułem "Kveldssanger"), jedynie klimatem przypominającą, że ma się do czynienia z zespołem, de facto, metalowym. Do korzeni black metalu artyści powrócili na kolejnym wydawnictwie, "Nattens Madrigal - Aatte Hymne Til Ulven I Manden" (krążek wraz z dwoma poprzednikami określany jest mianem "Black Metal Trilogy"). Niestety, longplay nie przypadł do gustu, ówczesnemu wydawcy grupy, Century Media, dlatego doszło do zerwania kontraktu. W takiej sytuacji Rygg postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i powołał do życia firmę Jester Records, która to od tamtej pory wydaje płyty bandu. Pod koniec 1998 roku muzycy uraczyli fanów czwartym z kolei studyjnym longplayem, tym razem, aż podwójnym, zatytułowanym "Themes from William Blake's The Marriage of Heaven and Hell". Dzieło było interpretacją poematu Williama Blake'a "Zaślubiny nieba i piekła". Muzycznie, zespół po raz kolejny dokonał stylistycznej rewolucji - niemal całkowicie zerwał z blackmetalowymi korzeniami, proponując osobliwy miks industrialu, metalu czy ambientu.

W następnym stuleciu formacja konsekwentnie nie dawała koncertów (a przynajmniej do jego końcówki), stale jednak dostarczała fanom nowe porcje muzyki. Poza regularnymi albumami ("Perdition City" z 2000 roku oraz "Blood Inside" z 2005) oraz wydanymi w międzyczasie EP-kami, formacja wzięła udział w nagraniu ścieżek dźwiękowych do filmów "Lyckantropen", "Svidd neger" oraz "Uno". Za pierwszą z nich, zespół został nominowany do nagrody Spellemannprisen, będącej norweskim odpowiednikiem Grammy. W tamtym okresie muzycy popełnili także kilka remiksów dla Emperor czy Hagalaz' Runedance. W 2007 roku ukazał się siódmy regularny krążek formacji, pod tytułem "Shadows of the Sun", który jak twierdzi lider, jest najbardziej osobistym dziełem w karierze Ulver. Longplay zebrał bardzo pochlebne recenzje w prasie muzycznej, a także okazał się sporym sukcesem komercyjnym. Wygrał statuetkę Oslo Awards, za album roku, a także zdobył ten samy tytuł na portalu Sonic Frontiers.

W maju 2009 roku doszło do historycznego wydarzenia. Grupa zagrała pierwszy koncert od kilkunastu lat, w Lillehammer, w Norwegii, po którym ruszyła w regularną trasę (na scenie towarzyszyli artystom muzycy sesyjni). W grudniu 2009 roku, na profilu MySpace zespół zamieścił premierowy utwór, "I Had Too Much to Dream Last Night", promujący kolejny regularny krążek zatytułowany "Psyche". Premierę przewidziano na drugą połowę 2010 roku. W lutym tego samego roku grupa zawitała pierwszy raz do Polski, występując w krakowskim klubie Studio.

Lider formacji, Kristoffer Rygg, poza aktywnością w Ulver, na przestrzeni lat angażował się także w kilka innych, pobocznych projektów. W latach 1995-1997 był wokalistą kapeli Borknagar, a pomiędzy 1993, a 2003 rokiem stał na czele Arcturus - obydwie formacje stylistycznie prezentowały muzykę zbliżoną do black metalu (z każdą z nich nagrał kilka albumów). W 2003 roku Rygg powołał do życia kolejny zespół - Head Control System, w którego skład wchodził poza nim, portugalski multiinstrumentalista, Daniel Cardoso. W 2006 roku pojawił się jego debiutancki album "Murder Nature".

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!