szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Dżem

fot. Jacek Awakumowski

Dżem

 • Ocena ogólna:

  4.42/5
  [157 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 19399

  Ostatnio odwiedzany: 2019-09-17

Pod koniec lat 80. zespół wydał jeszcze kilka płyt, między innymi "Numero Uno" z 1988 roku, nagrany do spółki z ojcem polskiego bluesa - Tadeuszem Nalepą, instrumentalny "The Band Plays On…" z 1989 roku, będący odpowiedzią muzyków na częstą absencję Riedla na koncertach i przede wszystkim "Najemnik" z 1989 roku, zawierający sporą porcję dobrej muzyki, a przede wszystkim dwa kolejne sztandarowe utwory grupy: "Modlitwa III - pozwól mi" skomponowany przez Pawła Bergera, stanowiący według krytyków apogeum twórczości klawiszowca oraz sentymentalny "Wehikuł czasu" przedstawiający dżemowych gitarzystów w pełnym blasku.

Pierwsza połowa lat 90., to kolejne znakomite występy i płyty. Dżem dzięki wydawnictwu "Detox" z 1991 roku stał się największą polską grupą muzyczną. Uznany przez wielu krytyków za najlepszy w dyskografii śląskiej supergrupy album zawiera tak klasyczne nagrania, jak dramatyczne "Ostatnie widzenie", smutną balladę "List do M." czy podniosłą pieśń "Sen o Victorii".

W czasie, gdy zespół osiągał największe sukcesy artystyczne, jego lider Ryszard Riedel staczał się na dno. Cały czas był uzależniony od narkotyków, głównie heroiny, na nic zdawały się odwyki. Mimo tego, że organizm Riedla był wyniszczony, artysta koncertował i brał udział w nagraniach studyjnych. Ostatnim krążkiem Dżemu nagranym z Riedlem jest średnio przyjęty "Autsajder" z 1993 roku, niezawierający wielkich przebojów. Pod koniec życia wokalista Dżemu coraz mniej zajmował się pracą, dlatego w maju 1994 roku został tymczasowo usunięty z grupy. 13 lipca 1994 roku Ryszard Riedel trafił do szpitala. Jego stan był fatalny. Niestety wokalisty nie udało się uratować, parę dni później 30 lipca 1994 roku zmarł na niewydolność serca.

Ryszard Riedel do dziś jest obiektem zainteresowania ze strony słuchaczy. Nie może więc dziwić, że nieżyjącemu wokaliście została poświęcona książka "Rysiek" Jerzego Skaradzińskiego, film dokumentalny "Sie macie ludzie" oraz film fabularny "Skazany na bluesa" z Tomaszem Kotem w roli głównej.

Po śmierci lidera Dżem kontynuował działalność. W 1995 roku miały miejsce dwa koncerty upamiętniające zmarłego wokalistę. Jeden z nich z 29 lipca 1995 roku z udziałem takich gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej, jak Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Wojciech Waglewski czy Martyna Jakubowicz został zarejestrowany i wydany jako 3-płytowy zestaw "List do R. na 12 głosów" w 1995 roku.

W 1995 roku nowym wokalistą formacji został Jacek Dewódzki. Dżem nagrał z nim kilka albumów, z których największym uznaniem recenzentów cieszył się "Kilka zdartych płyt" z 1995 roku. W drugiej połowie lat 90. kapela zagrała kilka ważnych koncertów, przypominając wszystkim, że zespół dalej istnieje i jest jednym z najważniejszych wykonawców polskiej sceny muzycznej. Bez dwóch zdań, najważniejszy był występ przed The Rolling Stones w 1998 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

W 2001 roku Jacka Dewódzkiego przy mikrofonie zastąpił Maciej Balcar. Z nowym wokalistą zespół longplay "2004". Na krążku znalazł się kolejny, wspaniały kawałek Dżemu "Do kołyski", będący pierwszym wielkim hitem grupy od czasów "Detoksu". W tym samym roku ukazała się też pierwsza z prawdziwego zdarzenia kompilacja przebojów grupy "Złoty Paw", zawierająca wszystkie największe hity kapeli z piosenkami "Whisky" i "Złoty Paw" (dawniej "Paw") na czele.

W trakcie trasy koncertowej promującej płytę "2004", muzycy formacji ulegli wypadkowi na autostradzie A4. W wyniku tragedii śmierć poniósł klawiszowiec Paweł Berger. Mimo tego zdarzenia grupa nie została rozwiązana. Nowym pianistą Dżemu został Janusz Borzucki.

Na rok 2009 kapela szykuje dla fanów niespodziankę, związaną z 30-leciem działalności grupy oraz nową płytę.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Bob [2015-09-22 16:22]

Ryszard Riedel (zmarły). A Paweł Berger ?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~fan [2012-03-18 10:04]

ah..
ah..

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Marzenciia [2011-09-19 19:16]

Dżem jest najlepszy ! dajciee jakis koncert we Władysławowie lub w Pucku , w okolicach... Rysiek [*]

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~bono62 [2009-12-15 19:35]

już czas
panowie = fani czekają na nową płytę!!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź