szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Agressiva 69

fot. PAP

Agressiva 69

 • Ocena ogólna:

  4.73/5
  [15 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 6126

  Ostatnio odwiedzany: 2019-05-20

Agressiva 69 – polski zespół grający rocka industrialnego. Powstał w 1989 r. w Krakowie. Grupa wypłynęła na fali popularności industrialu, który dotarł do Polski dzięki takim zespołom jak Ministry, czy NIN. Jednak Agressiva 69 wypracowując swój styl dodała do "przemysłowych" brzmień także elementy EBM reprezentowanego przez m.in. Nitzer Ebb, czy Front 242.

A skoro mowa o Froncie to stąd bliska droga do Depeche Mode. I echa tej kultowej grupy słychać w muzyce Polaków. Zresztą, co ciekawe, wokalista Agressivy Tomasz Grochola fizycznie przypomina Davida Gahana.

Zespół powstał w 1989 roku. Tworzyli go Tomasz Grochola i Jacek Tokarczyk. Dopiero w dwa lata później dołączyli do składu Robert Tuta oraz obecny lider i filar Agressivy 69 Bodek Pezda.
Rok 1992 był dość szczęśliwy dla zespołu. Zagrali na największej ówczesnej imprezie rockowej - Festiwalu w Jarocinie, gdzie zostali dostrzeżeni, a ich występ zaowocował podpisaniem kontraktu z firmą SPV Poland. Rezultatem współpracy było nagranie w 1993 roku debiutanckiej płyty zatytułowanej "Deus Ex Machina".
Rok 1994 to przede wszystkim pierwsza edycja mini festiwalu Industrialooza, który odbył się z inicjatywy zespołu w Rzeszowie. Obok twórców imprezy, która wystąpiła w roli gwiazdy festiwalu, zagrały inne, mniej lub bardziej znane zespoły nurtu techno-industrial. Druga edycja festiwalu odbyła się w rok później we Wrocławiu.

Prawdziwa kariera zespołu rozpoczęła się jednak dopiero z chwilą podpisania kontraktu z firmą KOCH International Poland w 1996 roku. Wtedy to bowiem oprócz prac nad nowym albumem, członkowie AGRESSIVY 69, a dokładnie jego filary: Bodek Pezda i Sławek Leniart założyli grupę producencką: 2.47 production team, której głównym działaniem jest produkowanie remiksów wykonawców polskiej sceny, nie tylko rockowej
Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii zespołu był występ przed grupą PRODIGY (28 grudnia 1996 roku). Agressiva 69 jako jedyna polska kapela została wybrana wówczas i zaproszona do występu w katowickim ,,Spodku".
Kolejne miesiące 1998 roku muzycy Agressiva 69 spędzili bardzo pracowicie. Najpierw tuż po gali "Fryderyków" zorganizowany został ogólnopolski press tour, a z końcem czerwca muzycy wyruszyli na trasę razem z DJ-em Greg Crackiem. Lato spędzili także na scenie. Po wakacjach zaś rozpoczęli pracę nad nowym albumem. Wcześniej zaś, bo w połowie lipca 1998 ukazała się limitowana wersja płyty "2.47" (1000 sztuk), zawierająca materiał z albumu "2.47", ale w całości w wersji angielskiej. Ten niezwykły album, to jeden z najlepiej wydanych na naszym rynku fonograficznym produktów.
Wiosna 1999 roku zleciała zespołowi na licznych koncertach, przede wszystkim zagranicą. Zagrali m.in. Luksemburgu i w Niemczech, gdzie zagrali oni na największym niezależnym festiwalu "ZILLO" dla 40.000 ludzi w otoczeniu m.in.: Paradise Lost, New Model Army.
Od 2001 r grupa ma podpisany kontrakt z Pomaton EMI.

Obecnie grupa sama siebie określa mianem zespołu wykonującego "psycho-pop" czy "trans-hetero-electro". Z rocka industrialnego i powiązań z NIN niewiele ostało jednak nadal warto sięgać po twórczość tego zespołu jeśli ma się ochotę zaznajomić z kawałkiem naprawdę przyzwoitej muzyki elektronicznej.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
martiszon91 [2012-05-02 16:57]

Czy to ten zespół, który nagrywał sountrack do Polsatowskiego serialu "Przeznaczenie"? Jeśli tak, to są genialni! Muzyka w tym serialu wymiata :)

odpowiedz