szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Paktofonika

Paktofonika

 • Ocena ogólna:

  4.47/5
  [148 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 25368

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-31

Powołana do życia w 1998 na Śląsku hiphopowa grupa Paktofonika w błyskawicznym czasie stała się jedną z najważniejszych formacji na rodzimej scenie muzycznej. W skład grupy Paktofonika weszło trzech producentów i raperów - Magik (Piotr Łuszcz), Fokus (Wojciech Alszer) oraz Rahim (Sebastian Salbert).


Początki działalności Paktofoniki wiążą się z konfliktami wewnątrz dwóch wiodących pod koniec lat 90. śląskich zespołów hiphopowych - Kalibru 44, z którego odszedł wówczas Magik oraz 3xKlanu, w którym nagrywał Rahim. Obie grupy nagrywały muzykę w klimacie psycho rapu, silnie inspirowaną twórczością Cypress Hill. Na pomysł utworzenia Paktofoniki wpadł Rahim, który od początku namawiał do tego Magika. Ten z kolei wciągnął do zespołu kolegę ze szkoły Fokusa. Mimo że różniło ich podejście do życia, wspólny punkt widzenia na hip-hop zaowocował powstaniem jeszcze w 1998 roku kilku pierwszych nagrań Paktofoniki. Wokół grupy powstał też skład koleżeński PFK zrzeszający przyjaciół i znajomych sprawdzających się na innych polach kultury hiphopowej. DJ Bambus został oficjalnym DJ-em grupy, a zajmujący się beatboksem Sot uczestniczył w nagraniach jako surowy juror.

W 2000 roku grupa podpisała kontrakt płytowy z częstochowską wytwórnią Gigant Records. Tam też w tym samym roku ukazał się najpierw singel "Ja to ja", a 18 grudnia 2000 roku cały album "Kinematografia".

- Rymujemy o hardkorach, które zachodzą w nas - styl zespołu i przesłanie nagrań próbował wyjaśnić w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Rahim. - To trudne, bo w kawałku musisz dać wszystko z siebie, rymujesz o sobie.

Płyta została doskonale przyjęta na rynku hiphopowym, zbierając świetne recenzje. W magazynie "Machina" Igor Pudło z duetu Skalpel napisał o "Kinematografii": "Płyta jest lekko ironiczną, osobistą refleksją spostrzegawczych i wrażliwych ludzi nad światem widzianym w szerszej perspektywie niż optyka podwórkowej ławki. To, co szczególnie wyróżnia ją spośród innych polskich produkcji hiphopowych, to porcja rytmów reggae".

Płyta spodobała się również fanom, sprzedając w doskonałym nakładzie od pierwszego dnia po premierze. Wielkim ciosem dla zespołu i fanów Paktofoniki była samobójcza śmierć Magika, który skoczył z 9. piętra bloku w Katowicach 26 grudnia 2000 roku. W wywiadzie udzielonym portalowi Onet.pl Rahim powiedział, że nikt nie przypuszczał, iż taka sytuacja może mieć miejsce: - Nie przewidział tego nikt - wspominał. - Cztery dni wcześniej zrobiliśmy imprezkę. Ja byłem, przyszedł Focus, stawili się znajomi nasi i Magika. Jednak on nie dojechał. Zadzwonił tylko, że spóźnił się na autobus, lecz nie wie gdzie się bawimy i dlatego nie przyjedzie. Widocznie już wtedy coś go gnębiło i nie miał ochoty na zabawę.

Nikt o tym nie wiedział do feralnej środy, 26 grudnia. W pierwszej chwili koledzy Magika z zespołu wydali oświadczenie, w którym stwierdzili, że nie widzą możliwości dalszego nagrywania i rozwiązują grupę. Po upływie kilku dni zmienili jednak tę decyzję. Od tego czasu zespół kontynuował działalność koncertową, puszczając fragmenty wykonywane przez Magika. Honorarium za występy Paktofonika dzieliła na trzy części, z których jedna trafiała do żony Magika i jego osieroconego dziecka.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~PFK, OK, 1998 [2019-10-17 00:55]

Czemu nikt jeszcze nie dodał że film "Jesteś Bogiem" został wydany w roku 2k12?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~PFK Kocham. :* [2014-04-03 10:51]

Dziękuję bardzo przydatna bio PFK. :*

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Fan PFK [2012-10-27 20:29]

Sorki ale jest jescze kilka innych osób. Wszyscy znamy tylko tych najsłynniejszych ale nie wiemy o innych. Tak więc oto i oni: Piotr "Magik" Łuszcz, Wojciech "Fokus" Alszer, Stebastian "Rahim" Salbert, Rafał "Śliwka Tuitam" Śliwaiak,Piotr "Dj Haem" Jończyk,Marcin "Sot" Zięba,Tomasz "Siv" Łyko, oraz Kipper którego imię i nazwisko sami znajdziecie i Mea.

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~Bezimenny [2012-10-27 20:23]

jhb

odpowiedz