szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Paktofonika

Paktofonika

 • Ocena ogólna:

  4.47/5
  [148 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 24214

  Ostatnio odwiedzany: 2019-04-22

W 2001 roku jeden z utworów formacji - "Ja to ja" - został bez zgody Fokusa i Rahima wykorzystany w reklamie lodów. Wściekli muzycy chcieli w pierwszym odruchu zaskarżyć swojego wydawcę do sądu, całkowicie odcinając się od takiej metody promocji ich twórczości.: - To niszczy nasz wizerunek - powiedział Rahim w rozmowie z portalem Onet.pl. - My za to żadnych pieniędzy nie wzięliśmy. Mamy te pieniądze w d... . Gdybym dostał propozycję zareklamować fajki, które palę, to dlaczego nie... Albo jakieś ciuchy hiphopowe czy "browary". Lody niech sobie reklamują gwiazdy innego formatu, na przykład "dyskotekowcy".

Ostatecznie strony doszły do porozumienia i wytwórnia Gigant Records zobowiązała się do wydania winylowej EP-ki "Jestem bogiem". Tytułowe nagranie stało się jednym z największych przebojów 2001 roku, a popularność zarówno utworu jak i całej płyty "Kinematografia" pozwoliła Paktofonice odebrać w 2001 roku Fryderyka za album roku - hip-hop.

Jesień 2002 roku przyniosła drugi, a zarazem ostatni, longplay sygnowany przez Paktofonikę. Na wydawnictwo "Archiwum kinematografii" trafiły nagrania archiwalne, z sesji, które odbyły się w latach 1998-2000, a także dwa nowe utwory, przygotowane specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa.

W 2003 roku Rahim i Fokus ogłosili zakończenie działalności Paktofoniki. 21 marca 2003 roku zespół zagrał ostatni koncert w katowickim Spodku. Relacja z niego zaowocowała wydaniem w kwietniu 2004 roku na nośnikach DVD i VHS materiału "Pożegnalny koncert Paktofoniki". Rok po premierze dzieło zostało jednak wycofane ze sprzedaży, ponieważ fragmenty występów zostały wykorzystane nielegalnie.

Po zakończeniu działalności w ramach Paktofoniki Fokus i Rahim powołali do życia formację Pokahontaz. Wspólnie nagrali wydany w 2005 roku album "Receptura". Nie zyskał on takiej popularności jak dokonania Paktofoniki, a w recenzjach krążka najczęściej dało się odczytać tęsknotę za starszymi dokonaniami muzyków. Oceniający album w magazynie "Lampa" Janek Pietkiewicz napisał: "Fokus i Rahim, jeszcze jako dwie trzecie Paktofoniki, dobre kilka lat temu wzięli udział w nagraniu Kinematografii, jednej z najlepszych i najważniejszych płyt w historii polskiego hip-hopu. Pierwszy oficjalny materiał ich obecnego projektu Pokahontaz nie jest chyba do tego stopnia przełomowy. Po trasie promującej materiał Pokahontaz, artyści skupili się nad solowymi wydawnictwami".

W grudniu 2008 roku nakładem Krytyki Politycznej została wydana książka autorstwa Macieja Pisuka "Paktofonika - Przewodnik Krytyki Politycznej". Jej najważniejszym elementem jest scenariusz do nie nakręconego jak dotąd filmu o Paktofonice i ostatnich dwóch latach życia Magika. Roboczy tytuł filmu brzmi "Jesteś bogiem".

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~PFK Kocham. :* [2014-04-03 10:51]

Dziękuję bardzo przydatna bio PFK. :*

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~Fan PFK [2012-10-27 20:29]

Sorki ale jest jescze kilka innych osób. Wszyscy znamy tylko tych najsłynniejszych ale nie wiemy o innych. Tak więc oto i oni: Piotr "Magik" Łuszcz, Wojciech "Fokus" Alszer, Stebastian "Rahim" Salbert, Rafał "Śliwka Tuitam" Śliwaiak,Piotr "Dj Haem" Jończyk,Marcin "Sot" Zięba,Tomasz "Siv" Łyko, oraz Kipper którego imię i nazwisko sami znajdziecie i Mea.

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~Bezimenny [2012-10-27 20:23]

jhb

odpowiedz