szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Bukartyk

Bukartyk

 • Ocena ogólna:

  5/5
  [7 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 2117

  Ostatnio odwiedzany: 2019-03-21

Piotr Bukartyk to polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów, a także kabareciarz i konferansjer. Jego twórczość mieści się przede wszystkim w konwencji poezji śpiewanej, jednak Bukartyk ma także na koncie współpracę z zespołem Sekcja, z którym prezentował muzykę stylistycznie zbliżoną do rocka.


W przeciągu niemal 30-letniej już kariery wygrał wszystkie znaczące przeglądy i festiwale, na których nagradzane są przymioty tekstu piosenki.

Artysta przyszedł na świat w 1964 roku w Gorzowie Wielkopolskim, jednak dokładna data jego narodzin jest nieznana. Przygodę z muzyką zaczął zanim jeszcze zdał egzamin maturalny. W 1980 roku zaczął występować na krajowych turniejach poezji śpiewanej. Szybko zaczął odnosić na nich pierwsze sukcesy - już w 1982 roku wygrał olsztyńskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy poezję" (pierwsze miejsce zdobył także w edycji z następnego roku). Od tamtej pory jego kariera nabrała rozpędu - w następnych latach zdobył kolejne nagrody, między innymi na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1984 i 1985) czy podczas Ogólnopolskich Spotkań Twórców i Wykonawców Piosenki Autorskiej. Na początku następnej dekady wystąpił na festiwalu w Opolu (dwukrotnie), a w 1991 roku wygrał Kabareton. Z pewnością ważnym etapem w jego działalności była także współpraca z kabaretem Pod Egidą, z którym występował w latach 1991- 1997. Do ważnych osiągnięć można także zaliczyć wygranie ogólnopolskiego konkursu na piosenkę premierową w 1994 roku (notabene został na nim także wyróżniony jako wykonawca).

Kariera stricte muzyczna Bukartyka początkowo skupiała się głównie na występach solowych, podczas których towarzyszył artyście wyłącznie akompaniament gitary akustycznej (marki Defil). W trakcie koncertów, które swym zasięgiem objęły niemalże całą Polskę, prezentował prawie w stu procentach autorski materiał - między innymi takie kompozycje jak "Mezalians prowincjonalny", "Ułożeni chłopcy", "Piosenka dla Wojtka Bellona". Żaden z wymienionych utworów nie doczekał się wydania na płycie i dzisiaj pamiętają go najprawdopodobniej tylko naoczni świadkowie tamtych przedstawień. Z wydaniem fonograficznego debiutu Piotr wstrzymywał się całkiem długo, bo jego pierwsze "namacalne" dzieło w postaci płyty CD ukazało się na półkach polskich sklepów płytowych dopiero w 1997 roku, czyli niemalże dwie dekady po tym jak rozpoczął karierę. Album nosił tytuł "Szampańskie wersety" i został wydany nakładem wytwórni Sony Music Polska. Zestaw sygnowany był szyldem Bukartyk, pod którym kryła się specjalnie stworzona na potrzeby sesji nagraniowej grupa. Muzyka, która go wypełniła znacznie odbiegała od twórczości, z którą był on do tej pory kojarzony. Krążek zawierał 11 piosenek, będących parodiami znanych nurtów muzycznych. Jak mówił sam ich twórca, tekstowo dotyczyły one życia człowieka na planecie Ziemia - można zatem usłyszeć manifest zadziornie zatytułowany "Prawo do orgazmu" czy romans agenturalny "Nie wierzę wierze". Należy powiedzieć, że płyta dostała bardzo pozytywne recenzje wśród dziennikarzy, a także cieszyła się dobrymi opiniami wśród sympatyków Piotra. Co najważniejsze, wspomniany album przyniósł także artyście nominację do nagrody Fryderyk w kategorii dance i techno.

Mimo wydania krążka, artysta dalej występował z recitalami na terenie całego kraju. W 1998 roku rozpoczął współpracę z zespołem Sekcja. Jej efektem był wydany rok później album zatytułowany "Z głowy". Tym razem stylistycznie oscylował on wokół dosyć tradycyjnie pojmowanego rocka, jednak teksty były nadal utrzymane w konwencji pół-poważnej, co można już zaobserwować po samych tytułach kompozycji, jak "Wino proste musi być" (w której wytłumaczony jest rodowód taniego owocowego wina) czy "Kaszana" (Piotr próbuje odkryć czemu pojawia się ona w naszym życiu). Niestety, tym razem obyło się bez poważniejszego sukcesu, a longplay przeszedł niemal niezauważony. Następnie muzyk milczał (jeśli chodzi o cykl wydawniczy) przez długie lata i powrócił dopiero w 2003 roku - ponownie z projektem Bukartyk. Wtedy to w radiowej Trójce można było usłyszeć nowy utwór grupy pod tytułem "Małgocha". Był on zapowiedzią nowego albumu "Ideały", który premierę miał 31 stycznia następnego roku. Ostatnią obecnie pozycją w dyskografii muzyka, jest krążek "Live czyli 25 l wody w ustach", którego premiera odbyła się w listopadzie 2007 roku. Jak nietrudno się domyślić był on zapisem jednego z występów artysty. Koncert, który możemy usłyszeć na płycie odbył się w studiu im. Agnieszki Osieckiej 13 maja tego samego roku.

Kontynuując temat kariery muzycznej Bukartyka należy powiedzieć, że poza pisaniem utworów na potrzeby własnych koncertów i płyt, komponuje on także dla innych artystów. Piosenki napisane przez Piotra wykonywały takie gwiazdy polskiej estrady, jak Varius Manx, Mietek Szcześniak czy Andrzej Krzywy (znany z formacji De Mono). Warto wspomnieć, że zaliczył on także przygodę z aktorstwem. Od 2000 roku występował na deskach warszawskiego teatru Rampa, gdzie grał w przedstawieniu "Jeździec burzy", które opowiadało historię Jima Morrisona. Bukartyk wcielił się w nim w postać Morrisona, lecz nie charyzmatycznego lidera The Doors, a Vana, innego znanego muzyka. Poza działalnością sceniczną, artysta od 2007 roku prowadzi także audycję radiową "Ładne kwiatki" w Trójce. Był także stałym gościem innych, prowadzonych przez Wojciecha Manna, w których wykonywał napisane raptem dzień wcześniej piosenki-felietony. Ciekawostka jest to, że jeden z powstałych na jej potrzeby utworów (dedykowany Janowi Rokicie), dostał się nawet na listę przebojów wspomnianej stacji i to w wersji live, nagranej prosto z anteny. Muzyk ma także na koncie współpracę z Telewizją Polską (kanał I), w której w latach 90. prowadził program "Powrót bardów" (notabene był także jego autorem).

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!