szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Babyface

fot. oficjal. str. Babyface'a

Babyface

 • Ocena ogólna:

  3/5
  [2 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 4000

  Ostatnio odwiedzany: 2020-03-29

Kenneth Brian Edmonds, znany jako Babyface, urodził się 10 kwietnia 1958 roku w Indianapolis w amerykańskim stanie Indiana. Babyface miał pięcioro rodzeństwa. Uczęszczał do North Central High School, a trudne młodzieńcze lata pomagała mu przetrwać muzyka, stale obecna w jego otoczeniu.


- Kiedy dorastałem, w moim domu słuchało się głównie Jamesa Browna, Temptations, Stevie'go Wondera - wspominał w jednym z wywiadów. - Gdy chodziłem w niedzielę do kościoła, zostawałem do momentu, kiedy... przestawał śpiewać chór i ksiądz rozpoczynał kazanie. Wtedy wymykałem się na zewnątrz, szedłem do samochodu mojej mamy i włączałem radio, nastawiając je na stację z muzyką soul.

Już jako nastolatek zaczął grać soul i R&B. Aby być bliżej muzyki, pomagał zespołowi Bootsy Collinsa, który nadał mu osobliwą ksywkę (babyface oznacza 'dziecięcą buźkę'). Niedługo potem Edmonds dołączył do funkowego zespołu Manchild i występował w nim jako gitarzysta. Zespołowi udało się podpisać kontrakt i wydać w latach 70. trzy płyty. W 1977 roku wypromowali nawet doceniony singel "Especially for You".

Po rozpadzie Manchild Babyface skontaktował się z dawnym znajomym Antoniem L.A. Reidem i w 1981 roku założyli grający głównie miejską muzykę funk sześcioosobowy zespół The Deele. Grupa zdołała odnieść w latach 80. kilka sukcesów, wydała trzy płyty i kilkakrotnie podbiła listy przebojów swoimi singlami (pierwsze dziesiątki list przebojów R&B, pierwsze setki listy muzyki pop). W okresie działalności zespołu Babyface stawał się coraz bardziej popularny jako muzyk i producent. Jeszcze w drugiej połowie lat 80. współpracował z kilkoma artystami przy produkcji ich płyt i przyczynił się do powstania stylu swingbeat (albo new jack swing), będącego połączeniem muzyki miejskiej, głównie hip-hopu z R&B i soulem. W 1986 roku wydał swoją pierwszą solową płytę "Lovers", która jednak nie okazała się sukcesem i dotarła jedynie do pierwszej trzydziestki na liście Billboardu w kategorii R&B/hip-hop.

W 1988 roku Edmonds i Reid opuścili zespół, a rok później założyli własną wytwórnię LeFace. Także w 1989 roku Babyface był nominowany do nagrody Grammy za najlepszą piosenkę R&B ("Dont Be Cruel"), napisaną dla Bobby'ego Browna. W lipcu pojawiła się także jego nowa płyta "Tender Lover", która poradziła sobie na rynku o wiele lepiej niż debiut, docierając na szczyt listy sprzedaży w kategorii R&B/hip-hop (14. miejsce na liście ogólnej). Z tego krążka pochodziły niezwykle popularne hity "It's No Crime" oraz "Whip Appeal", które potwierdziły pozycję Edmondsa jako muzyka.

Tymczasem coraz lepiej radziła sobie wytwórnia LaFace, która z czasem zyskała miano jednej z najważniejszych dla muzyki pop w latach 90. Babyface przyczynił się do wielkiego sukcesu artystów, którzy jako pierwsi rozpoczęli z nim współpracę. Toni Braxton wdarła się na szczyty popularności w 1993 roku, dzięki wydanemu w barwach LaFace debiutanckiemu krążkowi, zaś zespół TLC uczynił to niedługo później, sprzedając łącznie ponad 15 milionów kopii dwóch pierwszych albumów. Oparta na umiejętnościach Edmondsa i Reida wytwórnia miała wielki wkład w sukces płyty i singla Whitney Houston "I'm Your Baby Tonight" w 1990 roku. W latach 1992 - 1994 Babyface był nie tylko producentem, ale także autorem dwóch wielkich przebojów grupy Boyz II Men, "End of the Road" oraz "I'll Make Love To You", które były jednymi z najdłużej utrzymujących się na szczycie notowania Billboardu w jego historii.

Szczyt popularności muzyka i producenta w jednej osobie przypadł na połowę lat 90. W okresie kilku lat wydał on dwie niezwykle udane własne płyty "For the Cool in You" (1993 rok, potrójnie platynowa, 16. miejsce na liście sprzedaży) oraz "The Day" (1996, podwójnie platynowa, osiągnęła 6. pozycję w zestawieniu). Babyface był w tym okresie na tyle uznanym twórcą, że mógł sobie pozwolić na zapraszanie do współpracy innych wyjątkowo popularnych artystów, w tym Mariah Carey, idola z dzieciństwa Steviego Wondera czy rapera LL Cool J-a. Co więcej, to inni artyści zabiegali o jego pomoc przy tworzeniu muzyki. W 1995 roku pomógł więc w sukcesie utworu "Take a Bow" Madonny, który przez siedem tygodni królował na liście przebojów. W tym samym roku niezwykle popularna była również wykonywana przez Whitney Houston piosenka "Exhale (Shoop Shoop)", ze ścieżki muzycznej do filmu "Czekając na miłość" ("Waiting to Exhale"), którą w całości skomponował Babyface.

Dzięki pracy z tak znanymi wykonawcami (dodatkowo trzeba wymienić także Michaela Jacksona, Mary J. Blige i Céline Dion) Babyface trzykrotnie z rzędu - w latach 1995 -1997 – był zwycięzcą nagrody Grammy dla najlepszego producenta.

W 1997 roku Edmonds wraz ze swoją żoną Tracy postanowili zainwestować pieniądze w przemysł filmowy i założyli własną wytwórnię. Ich pierwszą produkcją był dramat rodzinny "Przepis na życie" ("Soul Food"). Edmonds Production Company nadal zajmuje się produkowaniem filmów, choć nie odnosi większych sukcesów.

W 1996 roku Babyface został zaproszony do napisania oficjalnej piosenki Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. "Power of Dream", współtworzona przez niego wraz z Davidem Fosterem, została wykonana przez Céline Dion i promowała olimpiadę na całym świecie.

W 1998 roku muzyk powrócił ze swoją szóstą solową płytą "Christmas with Babyface", przyjętą dosyć dobrze przez publiczność, acz bez większego sukcesu komercyjnego

Babyface jest jednym z najbardziej docenionych artystów lat 90. Przez cały okres kariery producenckiej otrzymał 10 nagród Grammy. W 1999 roku w uznaniu dla jego osiągnięć część autostrady międzystanowej nr. 65, biegnącej przez Indianapolis, została nazwana jego imieniem.

W nowym milenium jego działalność nieco osłabła, choć nadal wydaje własne albumy, a także udziela się w utworach innych artystów.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!