szukaj w serwisie

Gorące tematy

gorące tematy
banner
banner
banner
banner

Wanda i Banda

Wanda i Banda

 • Ocena ogólna:

  4.06/5
  [17 głosów]

  Oceń:


 • Liczba odwiedzin: 5223

  Ostatnio odwiedzany: 2019-04-15

Zespół Wanda i Banda to przede wszystkim jedna osoba - Wanda Kwietniewska (ur. 8 lipca 1957 roku w Przywidzu na Kaszubach) - charyzmatyczna wokalistka, aranżerka i autorka tekstów. Jej charakterystyczny, mocny głos i sceniczna energia wykreowały liderką grupy Wanda i Banda na jedną z czołowych postaci polskiego rocka lat 80.


Kwietniewska od dzieciństwa zdradzała artystyczne zdolności, grała w szkolnym kabarecie i chciała zostać aktorką. Jednak życie zweryfikowało jej plany tak, że zaczęła uczęszczać na zajęcia do Studium Sztuki Estradowej w Poznaniu na Wydział Piosenkarski. Tam poznała Grzegorza Stróżniaka i Małgorzatę Ostrowską.

Stróżniak, Ostrowska i Kwietniewska od razu postanowili założyć zespół. W 1980 roku powstał pierwszy projekt Vist. Później grupa zmieniła nazwę na Skandal, aż wreszcie w 1981 roku została przemianowana na Lombard. W czerwcu 1983 roku formacja wydała debiutancką płytę "Śmierć dyskotece!". Album mimo kłopotów z komunistyczną cenzurą odniósł wielki sukces: sprzedał się w liczbie 400 tysięcy egzemplarzy, a Kwietniewska zaśpiewała na niej trzy piosenki "Bez zysków i strat", "Dworzec pełen snów" oraz "O jeden dreszcz".

Już podczas sesji nagraniowej do "Śmierć dyskotece!" we wrześniu 1982 roku Wanda Kwietniewska, będąca w cieniu faworyzowanej Ostrowskiej, postanowiła odejść z Lombardu i założyć własny zespół. - Piotr Niewiarowski (menedżer Lombardu) faworyzował Małgosię, co oczywiście mnie i Grześkowi nie podobało się - wspomina artystka. - Tak czy siak, zrobił się lekki gnój. Koncepcji było jeszcze kilka. Nie o wszystkim wiedziałam. (…) Małgosia Ostrowska i Piotr Niewiarowski twierdzili, że "opuściłam" zespół. Prawda jest taka, że Niewiar wyrzucił mnie z kapeli, bo się za dużo miotałam. Chodziło o muzykę. Nie minęły dwa miesiące, a Wanda już miała swoją "Bandę" w komplecie. Skład zespołu tworzyli bardzo dobrzy muzycy: Marek Raduli, Jacek Krzaklewski, Henryk Baran oraz Andrzej Tylec.

Debiutancki album Bandy i Wandy zatytułowany po prostu "Banda i Wanda" ukazał się w 1984 roku i okazał się wielkim sukcesem. Otrzymał status złotej płyty, a piosenki takie, jak "Hi-Fi", czy "Nie będę Julią" weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Popularność zespołu rosła w szybkim tempie także dzięki dużej liczbie koncertów w kraju i zagranicą oraz osobowości samej Wandy, która energią i charyzmą pozyskiwała szerokie grono fanów. Sama żartobliwie określała swoje występy jako "śpiew i taniec z figurami". W 1985 roku grupa wydała drugą płytę "Mamy czas". Album również odniósł sukces i przyniósł kolejne przeboje "Kochaj mnie miły" oraz "Para goni parę". W tym czasie Bandę zasilił, znany z występów w TSA, perkusista Marek Kapłon.

W 1983 roku Banda i Wanda otrzymała propozycję nagrania muzyki do serialu dla młodzieży "Siedem życzeń". Zespół nagrał dziewięć piosenek i wystąpił w pierwszym odcinku zatytułowanym "Rademenes", w którym główny bohater, trzynastoletni Darek, ogląda koncert swojej ulubionej grupy (Banda i Wanda) i zafascynowany umiejętnościami oraz instrumentami zespołu niefrasobliwie wypowiada życzenie, wskutek którego sprzęt materializuje się w jego pokoju. Gdy Darek zdaje sobie sprawę ze swojego błędu, z pomocą mówiącego kota Rademenesa naprawia całą sytuację i zwraca sprzęt muzykom, a w dowód wdzięczności Banda i Wanda specjalnie dla niego gra koncert. - Realizacja muzyki do serialu "Siedem życzeń" była wielką przyjemnością, a wygłupy na planie wspominamy do dziś - opowiadała po latach Kwietniewska.

 • Skomentuj
 • WP
 • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: +1 [1]
~anna [2009-08-21 18:30]

moja muzyka
włączcie mi ich piosenkę

odpowiedz